На Харківщині триває евакуація з прикордоння. Людей вивозять до обласного центру з-під обстрілів, які не припиняються. У Харкові евакуйованих приймає гуманітарний центр. Тут люди реєструються та отримують усе необхідне. Також їм надають місця в гуртожитках для тимчасового перебування. Як працює центр – бачила журналістка "5 каналу" Оксана Нечепоренко.
Ікона в руках та корзинка з основним крамом. Із Вовчанська пані Наталю вивезли нещодавно. Після безперервних обстрілів протягом кількох діб жінка вирішила полишити рідне місто.
Пані Наталя разом з іншими евакуйованими прибула в Харків, в координаційний гуманітарний центр. Сюди везуть людей із прикордоння, де від 10 травня точаться бої.
Вперше за день пані Віра сміється. Вона з Вовчанська. 4 дні сиділа з чоловіком у підвалі. Тоді зважилися виїжджати. З-під обстрілів тікала в самих капцях. Каже, сусіди ще лишилися, сподіваються – українські захисники виб’ють росіян із міста.
"І дрони літають постоянно, жужжать, і КАБи, – контрольна авіаційна бомба. Ви знаєте, як це страшно, як воно летить так – иииииуууу. І ждеш, коли воно впаде і де впаде і хто загине, чия хата згорить", – зазначила жителька Вовчанська Віра.
Людей вивозять волонтери 63-х громадських організацій. Найбільший потік евакуйованих – із Вовчанської громади. У напрямку Липців зараз загострення. Тож там працюють правоохоронці та рятувальники.
"Звичайні машини туди не пускають, а пускають броньовані машини. Там і нацпол працює, і МНС працює. Всі працюють, як команда одна", – каже волонтер Червоного Хреста Сергій.
Від початку російського наступу з харківського прикордоння евакуювалися понад 7 тисяч людей. Частина з них виїхала самостійно. До гуманітарного центру потрапляють здебільшого літні та маломобільні люди.
"Дітей ми вивезли ще під час примусових евакуацій, дітей майже немає. В основному проблема – це маломобільні люди, бо зараз шукаємо місця, де їх зараз селити не на другому там, третьому поверсі, а на першому. Задіяні всі волонтерські шелтери, для цих маломобільних людей, підключаються шелтери з інших регіонів, міжнародні програми", – розповів голова координаційного гуманітарного центру Євген Коляда.
У центрі всіх евакуйованих реєструють та офорлюють для них грошову допомогу. Тут же від волонтерів люди отримують продукти, одяг, спальники та необхідні ліки.
Розселяють евакуйованих у гуртожитках Харкова та області. Про поселення також домовляються з сусідніми областями. Володимир Журавльов поки живе в родичів. У центрі обіцяють забезпечити місцем у гуртожитку. З Вовчанська чоловіка вивезли три дні тому. Вдома залишив велике господарство.
"У мене і кролі і утки і циплята там залишилися, сусідка там. Ну, вона там поглядає, я не знаю, душа болить. Я їм понасипав, води поналивав. Думаю, може ж воно на місяць і вистачить. Сіна кролям наклав", – зазначає житель Вовчанська Володимир Журавльов.
З-під обстрілів люди, хто може, вивозять і своїх тварин. Котів та собак у дворі центру багато.
У центрі кажуть – готуються ще й до евакуації двох корів із господарями. Вже є місце у області, де їх чекають. Евакуйованих у центрі приймають майже цілодобово.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харків, "5 канал"
Як інформував 5.UA, раніше Міноборони повідомило, що російські піхотні групи зайшли до Вовчанська.
Нагадаємо, у Генштабі повідомили, що ЗСУ перемістилися на більш вигідні позиції на Харківщині.
Як повідомляв 5.ua, на Харківщині зникли двоє волонтерів, які поїхали у Вовчанськ, щоб евакуювати місцевих мешканців.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.