боєприпаси
боєприпаси 5 канал

Вибухи боєприпасів у Новобогданівці 2004-го: місцеві згадують, як пережили війну в мирний час

Читайте по-русски
За офіційними даними, жертвами тоді стали шестеро цивільних та троє рятувальників

Пережили війну в мирний час, пригадують місцеві, які стали очевидцями вибухів на військових складах у Новобогданівці. Коли снаряди почали розриватися – першими евакуювали дітей.

"Весна була пізня, ще пахота була, і оце поле було усіяне дитячими речами", – пригадує голова Новобогданівської ОТГ Дмитро Хлистун.

"Земля здригалася під ногами. Пам'ятаю, учні з вчителями бігли, хто куди", – каже заступниця директора школи Ірина Гречана.

На військових сховищах у Новобогданівці зберігалася радянська, німецька та угорська зброя – ракети і боєприпаси датовані від початку минулого сторіччя. Значна частина лежала просто неба. Про те, що на складі загорілося, стало відомо близько полудня 6 травня 2004-го. Перші вибухи пролунали вже за кілька хвилин. Гриміло два тижні.

Осколки від снарядів розлітались у радіусі 40 кілометрів. У зоні ураження опинилися 12 населених пунктів. Вибухами пошкодило залізничну та автомобільну магістралі, газопровід, лінії електропередач, будинки, школи та лікарні.

Пані Тамара вибухи перечекала в родичів. Коли повернулася додому, просто не впізнала свою хату й подвір'я.

"Дивлюсь, на дивані ось така колода лежить обгоріла, тюль порізана, вся кімната засипана склом. Ну, а потім я вийшла на город, дивлюся, ніби хтось землю вигріб", – розповідає жителька Новобогданівки Тамара.

Лихо повторилось і наступні два роки поспіль. Щоправда, вже з меншим масштабом. Загалом снарядами та осколками пошкодило майже 2500 будівель. Ліквідація наслідків розтягнулася на роки й обійшлася державі у 50 мільйонів гривень. А знешкодження всього складу тривало до кінця 2008-го.

"Відновлювальні роботи йшли 7 років. По деяким будинкам приходилося по 2-3 рази заходить, 2004 року перші вибухи, засклили все, відновили будинок. У 5-му році знов все розбило", – зауважив голова Новобогданівської ОТГ Дмитро Хлистун.

Причиною вибухів 2004-го тодішнє керівництво держави назвало людський фактор: мовляв, склад зайнявся через кинуту цигарку. Потім – займання спровокували природні чинники.

Сьогодні в Новобогданівці згадували загиблих від вибухів. За офіційними даними, жертвами стали шестеро цивільних та троє рятувальників.

Денис Розенков, Дмитро Дубіна, Запорізька область, "5 канал"

Попередній матеріал
Спільна пресконференція глав МЗС України, Бельгії, Нідерландів та Люксембургу – трансляція
Наступний матеріал
У МОЗ повідомили про останню область, яка незабаром вийде з "червоної" зони
Loading...

У Києві на балконі пенсіонерки знайшли приховані боєприпаси

СБУ виявила схованку зі зброєю на Луганщині

Під Харковом виявили великий склад зі зброєю та боєприпасами

Посадовець зовнішньої розвідки та експрикордонник вивозили боєприпаси із зони ООС – ДБР

У Харкові затримали військовослужбовця, який торгував зброєю

На Вінниччині у сільському парку знайшли понад 600 снарядів часів Другої світової – подробиці