Модернізація у Луцьку
Модернізація у Луцьку 5 канал

У Луцьку на термомодернізацію шкіл і садочків витратили майже €10 млн: хто допомагав і що з того вийшло – сюжет

Читайте по-русски
Економія на опаленні відчутна одразу

Як витрачати на тепло утричі менше? Відповідь на це запитання знає Луцьк. Там цілим містом заходилися заощаджувати. За рахунок спонсорів, кредитів та власних коштів капітально відремонтували три десятки громадських будівель: шкіл, садочків та басейн. І ефект від капітального оновлення вже відчули. Наприклад, майбутні чемпіони-плавці більше не мерзнуть на тренуваннях у басейні. А школярі на уроках тепер не сидять у теплому одязі. Детальніше дізнавався журналіст "5 каналу".

Вихованці Луцької музичної школи звикають до комфорту і тепла. Попередніми зимами вчитися в цьому приміщенні було нелегко, розповідають юні музиканти. Мерзли всі – й учні, й інструменти.

"Стало тепліше, інколи навіть жарко буває. Але коли нам зробили утеплення, то стало набагато зручніше і комфортніше. У холод бандура швидко розлаштовується, а голос, зв’язки, вони звуться", – каже учениця Устина Федотова.

До зими музичну школу повністю оновили. Фасад утеплили, вставили нові вікна й обладнали індивідуальний тепловий пункт. Температуру тепер регулюють самостійно.

"Ми зараз виставляємо 19 градусів. Це така оптимальна температура як для учнів, так і для музичних інструментів. Наприклад, струнні інструменти, це роялі, це у першу чергу дерево – основа, яка тримає кілки. Коли дуже тепло, дерево зсихається і ці кілки випихає. Коли холод, то дерево також реагує. І тому ми маємо такі проблеми", – зауважує директорка Луцької музичної школи №1 Ольга Чуріна.

На опаленні музична школа вже заощадила третину грошей. Тепер ці кошти можна витратити, наприклад, на нові інструменти.

"Це дитина сюди прийшла і пішла. А ми зранку і до вечора тут. Тобто умови не комфортні були. Ми приходили сюди і "шубкалися", як то кажуть. Було важко займатися", – акцентує увагу викладачка вокалу та гри на бандурі Олена Федотова.

Близько трьох десятків будівель у Луцьку отримали нове життя. Зокрема, це школи, садочки та міський басейн. А це понад 20 тисяч вихованців. За капітальне оновлення взялися іноземні спонсори, кредитори та міська влада. Всього великий луцький ремонт коштував майже 10 мільйонів євро.

"Що мене здивувало, радше позитивно. Незважаючи на зовнішній стан будівель, догляд та вклад робочого персоналу, як вони доглядають, фарбують, роблять усе затишно. Так і батьки, які у свій вільний час приходять, щоб допомогти", – наголосив інвестиційний директор Скандинавської фінансової організації NEFCO Амунд Бейтіс.

Після ремонту цей луцький ліцей використовує утричі менше тепла, ніж раніше. Але при цьому школярі більше не мерзнуть. Це був найхолодніший клас у ліцеї. Іноді у морози, розповідають учителі, доводилося кутатися в куртки. Ремонт змінив усе. +26 градусів – це комфортна температура повітря у приміщенні басейну. Взимку, розповідає директор, термометр показував геть інші цифри.

"Якщо порівняти попередні роки в нашому басейні, якщо це зимовий період часу, ти приходиш на роботу – на стінах був конденсат і був іній", – пригадує директор басейну Олександр Сологуб.

У цьому басейні тренуються як початківці, так і професійні спортсмени. Взимку, зізнаються, після плавання у басейні можна було злягти на лікарняний. Відлежуватися вдома, додають, - це згаяти дорогоцінний час. Бо графіки тренування в них розписані мало не по хвилинах.

"Зараз ми готуємося до Чемпіонату України, який відбуватиметься в Запоріжжі. Ми дуже довго готувалися до цього старту. Це вже є мій чемпіонат, тому що він відбувається серед дівчат 2008-2009 року народження. Це зараз ідуть як головні змагання", – підсумовує чемпіонка України на дистанції 100 метрів вільним стилем Вікторія Драницька.

5 мільйонів євро кредитних коштів Луцьк повертатиме упродовж 10 років, але місто не нарікає. Бо економію на опаленні вже відчули. І поки регіони один за одним оголошували режим надзвичайної ситуації через брак газу, тут почали шукати спонсорів на ремонт решти шкіл та садочків.

Сергій Барбу, Микола Довгий, "5 канал"

Дивіться також: Як правильно утеплити будинок, щоби зекономити на комунальних послугах – сюжет

Попередній матеріал
Міграційний тероризм Лукашенка, світ іде під воду та що буде з "нормандським форматом" – Єлісєєв у "Час за Гринвічем"
Наступний матеріал
У ЄС назвали "тривожною" інформацію про концентрацію військ РФ біля кордонів України
Loading...
Пленарне засідання ВР: виступ міністра енергетики щодо опалювального сезону – відео

Пленарне засідання ВР: виступ міністра енергетики щодо опалювального сезону – відео

Синютка: Енергетична криза та залежність від Росії – наслідки урядування Зеленського

Синютка: Енергетична криза та залежність від Росії – наслідки урядування Зеленського

Підготовка до опалювального сезону: хто платитиме за провал "зеленої" влади – брифінг Олега Синютки

Підготовка до опалювального сезону: хто платитиме за провал "зеленої" влади – брифінг Олега Синютки

Як правильно утеплити будинок, щоби зекономити на комунальних послугах – сюжет

Як правильно утеплити будинок, щоби зекономити на комунальних послугах – сюжет

Шмигаль заявив, що Україна готова до опалювального сезону

Шмигаль заявив, що Україна готова до опалювального сезону

Турбулентний опалювальний сезон: чому Україна опинилася без вугілля

Турбулентний опалювальний сезон: чому Україна опинилася без вугілля