Найгарячіша точка на мапі Харківщини – Куп'янськ. Ворожі снаряди прилітають туди щодня. Влада закликає мешканців залишити небезпечні райони. Проте евакуація не примусова. Можна написати заяву і відмовитися виїжджати. Як воно щодня жити під обстрілами, розпитувала кореспондентка "5 каналу" Оксана Нечепоренко.
Рита Диченко з чоловіком залишалися вдома навіть під час ворожої окупації. Але нині змушені тікати до Харкова.
"Подивимося, будемо шукати роботу, якось буде. Лише б подалі звідси, в тишу та спокій", – поділилася мешканка Ківшарівки Рита Диченко.
Селище Ківшарівка, де мешкає Рита, – за 10 хвилин їзди від Куп'янська, одного з найнебезпечніших прифронтових міст. Жінка зізнається: зараз їй страшніше, ніж під час окупації.
Читайте також: "Хлопці витримують усе, справжні титани": на Куп'янському напрямку тривають жорстокі контактні бої з росіянами – відео.
"Вони коли тут були, то не стріляли ж сюди, і Україна не стріляла. А зараз їм треба сюди. Їм байдуже, куди стріляти, в житлові будинки. Їм лише б сюди зайти. У мене чоловік пінцетом діставав три уламки", – продовжила пані Рита.
Нині ворог гатить по Куп'янщині вдень і вночі зі всього наявного озброєння.
"Сьогодні зранку лежу – скло тремтить, шифер у нас постійно відривається", – сказала жінка.
З власного будинку в Куп’янську виїжджає і Ольга Фоміна. Вивозить двох синів 7-ми та 10-ти років. До рідного міста родина повернулася після визволення. А нині не знають, чи повернуться.
Дивіться також відео: Куп'янський "наступ" ворога: Бахмутська рівновага| Холодна – Машовець І Віктор Кевлюк.
"Почали сильно гатити, того і вирішила, так би не виїжджала. А так діти бояться, страшно їм. Як тут тихіше буде, тоді повернемося, може. А може, як там уже роботу знайду і все буде нормально, то не вернуся", – розповіла мешканка Куп'янська Ольга Фоміна.
Щоб допомогли евакуюватися, місцевим мешканцям треба лише написати заяву, де необхідно зазначити адресу і кількість охочих виїхати. Волонтери приїхали забирати мешканку цієї багатоповерхівки. Декілька під'їздів у будинку зі слідами прильотів та пожежі. В інших волонтери "Червоного Хреста" шукають, хто подавав заявку на виїзд.
У групі волонтерів є Юлія Романенко. У "Червоному Хресті" працює чотири роки. Сама з Куп'янська, перебула тут окупацію. Після визволення виїжджала на навчання. По завершенні повернулася до рідного міста.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
"Вчора вечором там, де я була, прилетіли КАБи, ракети, позавчора прилетіли "Гради". Бувало таке, що в тебе будильник починається о третій ранку, коли летять ракети. І ти чуєш, коли вихід і коли свистить. Я так розумію, що їм дуже сильно потрібна наша залізна дорога. Бо в тому році вони по ЗД дуже багато перевозили свої вагони із паливом, їздила техніка", – зауважила Юлія.
Виїжджати знову Юлія не планує. Вважає, тут буде найбільш корисною для місцевих. А от інших закликає пакувати речі.
"Я раджу всім дітям, людям з інвалідністю, літнім людям краще виїжджати. Ми для цього волонтеримо", – сказала дівчина.
Оголошена евакуація – обов’язкова, та не примусова. Можна написати відмову. Та зазвичай, налякавшись обстрілів, місцеві таки погоджуються виїхати. Але не завжди встигають.
"Були в мене такі випадки, це Дворічна, люди хотіли виїхати, ми разів п'ять приїжджали. Потім вони там і залишилися, вони загинули. З Куп’янська, з квартири людину простіше витягнути. Там (каже – ред.) – я все життя збирала, будувала будинок, господарство, мотоцикл, консервація, свині, качки. І сидять", – розповів командир загону евакуації Харківської обласної організації "Червоного Хреста" України Ігор Клименко.
росіяни не припиняють тероризувати мирне населення Куп'янщини. Як і в день евакуації, вдарили по району з реактивної зброї та артилерії.
Оксана Нечепоренко, Харківська область, "5 канал"
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Дивіться також фотогалерею за темою:
Життя за човен: як жителів Херсонщини рятують від повені – фоторепортаж