5 канал

Поки безальтернативний метод: як працюють українські зв'язківці в польових умовах на Донбасі

На службі зв'язківці завжди у парі – задля безпеки

Про нього майже забули в мирному житті, але на війні не обходяться жодного дня. Виявляється, що попри космічні технології ХХІ століття, дротовий телефонний зв'язок ще може сказати своє важливе слово. Принаймні, може дати фору мобільному в захищеності від зчитування. Хоча і є вразливим до обстрілів. Наша знімальна група підгледіла, як працюють зв'язківці у польових умовах.

Ізоляційна стрічка, плоскогубці, котушка з дротом і автомат – невід'ємні атрибути військового зв'язківця. Нічого зайвого, адже відстань, яку доводиться долати у пошуках обриву дроту, може налічувати десятки кілометрів.

"Йдемо вздовж по лінії, може бути кілометрів п’ять-шість, щоб знайти обрив. Ми ж не знаємо, де впало щось чи що там таке. Йдемо по лінії – болото, сніг і так знаходимо", – розповідає армієць з позивним "Змій".

Воєнно-польовим зв'язківцем "Змій" працює вже третій рік, від самого початку служби на сході. Але вчився справи ще в армії понад 30 років тому. Нині навички стали у пригоді.

Працюють зв'язківці завжди у парі – задля безпеки. Поки один шукає обрив і налагоджує лінію – напарник охороняє і веде спостереження за місцевістю, щоб не натрапити на ворожих диверсантів.

Військові зв'язківці на Донбасі
Військові зв'язківці на Донбасі5 канал

"Один не в змозі справитися з поставленим завданням: і робити монтаж обірваного проводу, і так само спостерігати, і проводити оборону і охорону самого себе", – пояснює боєць з позивним "Росомаха".

"Тягнемо лінію, де обриви. Раз – нізвідки снайпери стріляють по нас. Приліг, скрутив, змотав, перечекали трохи і далі пішли", – розповідає "Змій".

Без дротового телефону воювати неможливо, кажуть вояки. Адже радіосигнал будь-якого мобільного можна перехопити, натомість сигнал, переданий дротами, отримає лише абонент на іншому кінці лінії.

"За допомогою зв’язку робляться певні доповіді, чергування так само на постах. Ми сліпі, одним словом, ми нічого не бачимо, нічого не знаємо, не контролюємо, – що відбувається в підрозділах, які стоять перед нами чи позаду нас", – пояснює армієць з позивним "Борзий".

Взаємодія між усіма військовими підрозділами здійснюються винятково через дротовий зв'язок – альтернативи йому у ХХІ столітті поки що не знайшлося.

Олена Уланова, Олег Корінний, "5 канал"

Попередній матеріал
Редагування генів: лікар розповів про нову методику лікування раку
Наступний матеріал
"Хто замовив Катю Гандзюк": активісти прийшли на Банкову та до офісу "Батьківщини" з вимогами

Був і стрільцем, і капеланом: на Київщині в останню путь провели бійця, який загинув у районі Попасної

За потреби "розквітнуть": як бійці ООС вправляються з 203-мм "Піонами" – ФОТО

На Донеччині у будинку знайшли тіла військових ЗСУ

Міць 203-мм САУ "Піон": українські артилеристи провели видовищні стрільби на сході – відео

Покара за поранених: бійці ООС дали гідну відсіч бойовикам під Жабуньками – відео бою

Українські бійці знищили МТ-ЛБ терористів на Донбасі: з'явилося відео з місця події