На початку грудня BBC опублікувало список сотні найвпливовіших жінок світу, які надихали протягом 2022 року. Серед них опинилася лікарка, керівниця регіонального перинатального центру у Харкові Ірина Кондратова. Це саме їй на добу Девід Бекхем віддав свій інстаграм. І вона показала світові, як народжують дітей у місті під бомбардуваннями та обстрілами. Зараз перинатальний центр під її керівництвом продовжує приймати пацієнтів зі складними діагнозами та вагітностями. Як працюють медики, дізнавалася журналістка "5 каналу".
Визнання британським BBC для харків'янки Ірини Кондратової стало несподіванкою. Та цю перемогу вона адресує своєму колективу, з яким пережила найважчі часи війни.
"Це про лідерську позицію українських жінок, які зараз показують світу, як можна зберігати дітей, родини та націю. Це ось про це для мене", – сказала директорка Харківського регіонального перинатального центру Ірина Кондратова.
Ірина Кондратова згадує, як усе відбувалося на початку великої війни.
"Отут всі спали, персонал, який лишився без домівок, привіз сюди дітей, чоловіків, батьків, собак, кішок, папуг і все це якось мало функціонувати, ось це її заслуга, що воно якось не зламалося", – додала Ірина Кондратова.
Саме вона показала світові, як під вибухами народжуються діти у Харкові. Саме їй Девід Бекхем, посол ЮНІСЕФ, на добу передав свою сторінку в інстаграм.
"Коли у 5:13 почали мені дзвонити усі з питанням, що робить? Я сказала: йдемо на роботу, там разберемося", – пригадує директорка Харківського регіонального перинатального центру.
Протягом трьох місяців медики майже не полишали лікарню. З третиною персоналу у перинатальному центрі під обстрілами приймали пологи та оперували.
"Тут є респіратор спеціальний, тут є система обігріву, або відкритий інкубатор воно зветься і все інше, що потрібно, якщо дитина потребує якогось втручання у перші хвилини життя. Десь 300-350 пологів тут відбулося", – запевнила Ірина Кондратова.
Нині зала на першому поверсі готова до використання в разі тривалого блекауту. Операції ж та пологи приймають у звичних умовах. Перинатальний центр спеціалізується на важких випадках та патологіях як у породіль, так і в дітей. За час війни, каже Ірина Кондратова, кількість пологів у центрі зменшилася втричі, а от пацієнти стали важчими.
Інна до центру потрапила напередодні, а вранці її прооперували. Більшу частину вагітності жінка провела в окупації на Харківщині, без спостереження лікаря.
"У мене ще дома четверо дітей, дві дівчинки, два хлопчики, звичайно страшно. Нас не випускали, то була окупована територія", – зауважила пацієнтка регіонального перинатального центру Інна.
Патологію у розвитку дитини помітили лікарі міжнародної місії. Вони обстежили Інну в її селі та направили до центру. Тепер новонароджена дівчинка у сусідньому відділенні інтенсивної терапії.
"Ми пролікували вже 144 з початку року. Більша частка нашої праці – це передчасно народжені діти, які потребують іноді і до двох-трьох місяців перебування в умовах нашого відділення", – підсумував завідувач відділення анестезіології та інтенсивної терапії новонароджених Олександр Кудрявих.
Під час найбільших обстрілів реаніматологи залишалися поруч із пацієнтами. Тепер готуються до тривалих блекаутів. Тут є генератори та система живлення для дитячих реанімацій. Не вистачає потужних рацій у разі відсутності зв'язку. Щоби закрити потребу, вистачить 8, каже Ірина Кондратова.
Оксана Нечепоренко, Антон Авіжас, Харків, "5 канал"
Нагадаємо, новонароджена дитина у пологовому будинку загинула від ворожого ракетного удару у ніч на 23 листопада по Вільнянську на Запоріжжі. Загиблому хлопчику від народження було 2 дні. Під завалами будівлі опинилися пацієнти та лікарі пологового.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Дивіться відео за темою: "Під час вибуху людина зціплює зуби": лікар-дантист шостий рік поспіль безплатно надає послуги ЗСУ
Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.