Риза
Риза
5 канал

Мистецька сенсація: у Франківську презентували ризу Зарваницької ікони Розп'яття Ісуса Христа

Нині артефакт експонують у межах музейного проекту "Врятуймо скарби разом!" поряд із десятками інших відреставрованих реліквій

Повернення із забуття через більш як 70 років. В Івано-Франківську презентували унікальну ризу Зарваницької ікони Розп'яття Ісуса Христа. Святиня з дорогоцінними оздобами загубилася ще за часів Другої Світової війни, однак фрагмент ризи від неї дивним чином вдалося відшукати.

Знайшов старовинну ризу тернополянин Віктор Чернов майже 20 років тому, коли був ще хлопчиськом і приїздив до бабусі на канікули. Розповідає: "Приїхавши до бабусі на канікули, я проходив стежкою повз руїни однієї з хат зарваницьких. Там бляхи повністю валялися, каміння розкидане всюди, і якраз серед цих блях і каміння я знайшов частину цієї ризи".

Досліджувати історію знахідки чоловік взявся аж через 20 років, коли переїхав до Івано-Франківська. З'ясувалося, що ця риза колись прикрашала чудотворну ікону Розп'яття Ісуса Христа в Зарваниці. Саме за численні дива та зцілення люди і виготовляли для образа дорогоцінні оздоби.

"Ризу виготовили, бо ікона була чудотворна, і у XVIII столітті вона була дуже шанована. Вона навіть, за певними описами, мала більше чудотворних вотів, ніж Зарваницька Богородична ікона", – наголошує завідувач відділу реставрації краєзнавчого музею Валерій Твердохліб.

Відомо, що під час Другої Світової війни ікону передали задля збереження митрополиту Андрею Шептицькому. Подальша її доля невідома. Але краєзнавці кажуть, навіть віднайдений оклад – це сенсація.

"Особливою є доля тієї ризи, яка зникла, і яку неймовірним способом віднайшли й відреставрували. Раджу всім зайти і оглянути, подивитися, як багато справді неймовірних речей є у межах цієї виставки", – ділиться враженнями відвідувачка музею Ірина Фіщук.

Нині артефакт експонують у межах музейного проекту "Врятуймо скарби разом!" поряд із десятками інших відреставрованих реліквій. Після завершення виставки власник ризи планує її передати до зарваницького храму.

"Я хотів зберегти це і передати власне для України. Щоб люди зацікавилися історією своїх сіл, вулиць, щоб досліджували все це. Щоб не просто як матеріальні кошти, не все можна продати", – каже Віктор. Тим часом, фахівці сподіваються, що колись вдасться відшукати і саму ікону.

Ольга Рега, Сергій Попович, "5 канал"

Старовинні церковні реліквії, які належали Митрополиту Володимиру
/
Старовинні церковні реліквії, які належали Митрополиту Володимиру
/
Старовинні церковні реліквії, які належали Митрополиту Володимиру
/
Старовинні церковні реліквії, які належали Митрополиту Володимиру
/
Старовинні церковні реліквії, які належали Митрополиту Володимиру
/

Попередній матеріал
На Волині селяни змушені самотужки шукати гроші на нову школу
Наступний матеріал
Окупант дві доби поспіль дотримується "всеохоплюючого перемир'я"