Життя під постійними обстрілами. Очаків на Миколаївщині потерпає від російських ракетних ударів з перших днів повномасштабної війни. Більшість будівель в місті зруйновані. Однак, попри небезпеку тут живе приблизно 8 тисяч людей. Чому жителі не хочуть евакуйовуватися, дізнавався Олександр Матюшенко.
Очаків – це єдине прифронтове місто в Миколаївській області, яке вже понад 700 днів потерпає від російських обстрілів.
Очаків зазнав потужних російських ракетних ударів уже в перший день повномасштабного вторгнення. І досі місто залишається найчастіше обстрілюваним на Миколаївщині. Місцеві кажуть: обстріли тривають з однаковою інтенсивністю і вдень, і вночі.
"Страшно. Я вдома не ночую, ходжу до знайомих. У знайомих безпечніше, у них підвал хороший і ми туди ходимо. А вдома я не ночую, боюся", – розповідає пані Ольга.
"Що саме страшно? Як летить, як свистить, як бухкає, як хата здригається. Страшно, як руки і ноги трусяться", – каже місцева жителька Тетяна.
Для повітряних атак ворог використовує увесь наявний арсенал.
"Постійне йде обстріл артилерією і РСЗВ. Рідко проходить балістика, і "Шахедів" нальоти бувають", – зауважує пресофіцер Сил оборони Очакова Рамзес.
Тутешні жителі кажуть: окупанти постійно гатять по всьому узбережжі Дніпро-Бузького каналу. Часто спеціально цілять по мирному місту.
"По-перше, йде терор населення. Також великий внесок дає зернова угода, не дають зайти чи вийти суднам", – додав пресофіцер Сил оборони Очакова.
Постійними обстрілами росіяни пошкодили в місті понад 70% будівель. Ворог б'є як по житлових масивах, так і по соціальних і гуманітарних об'єктах.
Через те, що Очаків перебуває в зоні ураження російської артилерії, чимало вулиць тут зруйновані. А ступінь руйнувань будинків становить від вибитих вікон до зруйнованих вщент будівель.
У січні торік громада зазнала найбільших руйнувань. Тоді росіяни поцілили у склад протикорабельних мін часів Другої світової. Вибухова хвиля зачепила сотні будинків, адмінбудівлі та заклади соцсфери.
"Десь 7900 – це офіційно пошкоджених будинків. Це не остаточна цифра, оскільки люди навіть вчора і сьогодні приїжджають та пишуть заяви та фіксуються ці пошкодження. Вікна, дахи, двері, ось це майже повністю було знесено", – пояснив заступник Очаківського міського голови Олексій Васьков.
Наслідки постійних ударів місцеві мешканці намагаються ліквідовувати, проте процес затягується через постійні обстріли. Попри небезпеку нині в Очаківській громаді проживають близько 8 тисяч людей. Це приблизно вдвічі менше, ніж було до 24 лютого 2022. Здебільшого залишилися пенсіонери, хоча є і молодь.
"Хата моя, рідний дім, місто моє Очаків, в якому я народилася. Так воно мене й тримає тут. Тут могила чоловіка, батьків, куди мені їхати?" – каже жителька Очакова Світлана.
"Я не виїжджаю, тому що тут якось своє рідне щось. Не маю такого бажання. Залишилося пару однокласників, а так всі, кого я знаю, повиїжджали", – зазначає Яків.
"Я вже поїздила: в Одесі була і в Чорноморську була, зараз туди мотаюсь ночами. Найкраще вдома. Мій дім – моя фортеця", – переконана Лариса.
Але є серед очаківців і ті, хто не можуть самотужки виїхати. Це про 70-річну пані Лідію та хворого чоловіка. Якось у грудні ворожий обстріл застав жінку вдома, коли та працювала по господарству. На щастя, не постраждала, але відтоді далі боїться покидати власний двір.
"Був приліт до сусіда і звідти прилетіло нам, побило вікна з того боку. Цілком розбило, вставляли нові. І на даху було 10 аркушів порушено шифера. Все зруйновано. Але хлопці вивезли сміття, хоч гараж накрили. Потрапляння було в цю ємність, повну води. Якби не вода, воно все пішло б туди і розірвалося", – розповідає жінка.
Це не перша війна, яка торкнулася життя подружжя. 30 років вони були змушені покинути Грозний, коли росія розв'язала там російсько-чеченську війну. Тепер та сама країна-агресорка позбавила їх мирного життя і в Україні.
Очаківська громада залишається єдиною в області, що має частину окупованих територій. Тож допоки Кінбурнська коса залишатиметься під контролем окупантів, про тишу і спокій місцеві жителі можуть лише мріяти.
Олександр Матюшенко, Роман Базик, Ігор Невідомський, Миколаївська область, "5 канал"
Дивіться також: До розмінування долучаються іноземні місії: як працюють сапери на Миколаївщині – сюжет
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Наслідки атаки рф по Україні – фото























