- Що трапилося
В Одесі у ніч на 16 вересня загорівся один із корпусів дитячого табору "Вікторія". Вогонь повністю знищив один із дерев'яних корпусів. У момент загоряння там перебували 42 дитини. Пожежа розпочалася у кімнаті виховательки, якої в корпусі не було.

- Евакуація та гасіння пожежі: діти рятували дітей
Дітей почали евакуйовувати з двоповерхового дерев'яного корпусу, однак вогонь поширювався із неймовірною швидкістю.
Гасіння пожежі ускладнювалося низкою факторів: пізнім сповіщенням про неї, поривами вітру, неможливістю забору води з пожежної водойми (та була заповнена на третину), слабким тиском у пожежному гідранті, наявністю значної кількості дерев'яних будівель і значною відстанню до вуличного протипожежного водопостачання. Пожежникам довелося прокладати лінію аж за межі табору довжиною (за різними оцінками) від 800 до 1200 метрів.

Як з'ясувалося згодом, не лише надзвичайники діставали з палаючого корпусу дітей. Сонну малечу рятували й підлітки, які також відпочивали у таборі і бачили все на власні очі.
Так, за кілька днів з'ясувалося, що 16-річна Катя Ной допомогла врятуватися вісьмом дітям віком від 8 до 10 років. Унаслідок цього вона отримала опіки ніг і верхніх дихальних шляхів – потрапила в реанімацію Одеської обласної дитячої лікарні. Нині дівчинка одужує.
Крім того, 13-річний Максим Тихончук виніс з палаючої будівлі 15 дітей. Унаслідок цього хлопцеві обпекло руки.
Як проходило гасіння пожежі – добре видно з відео. Це те, що відзняла нагрудна камера одного з вогнеборців:
- Постраждалі та жертви
Після евакуації малечі було повідомлено про зникнення трьох дітей. Утім, під час пошукових робіт на згарищі та розбирання конструкцій, вогнеборці виявили тіла двох загиблих. Ще одну дівчинку вважали зниклою безвісти. Лише згодом рятувальники знайшли останки третьої жертви трагедії.
Загиблі дівчатка – це 8-річна Софія Мазур, 9-річна Настя Кулинич і 12-річна Сніжана Арпентій. Усі вони були вихованками зразкового дитячого хореографічного ансамблю "Адель".
Ще двох дітей шпиталізували після пожежі. Це дві дівчинки віком 11 років – їхній стан лікарі оцінювали як середньої важкості. Вони прибули в лікарні з діагнозом "Отруєння чадним газом". Протягом 16-17 вересня в Одесі було оголошено траур.
21 вересня судово-медична експертиза фрагментів тіл, знайдених після пожежі, підтвердила особи загиблих.
- Шокуюча розповідь рідних загиблої дівчинки
Рідні загиблих під час пожежі дівчаток кажуть, що діти були зачинені у кімнатах і не змогли вибратися з них – дівчинки згоріли заживо. Дорослих же на момент займання у приміщенні не було.
За словами хресної мами однієї із загиблих дівчаток, двері зачинили у всіх дитячих кімнатах, аби малеча не бігала по корпусу та не вимазувала одне одного зубною пастою – це був останній день зміни у таборі.
"Все спалахнуло, як сірниковий коробок. Вихователі стали виводити дітей з першого поверху. А дітки, які були замкнені на другому, вистрибували з вікон... Про кімнату, де були наша Настя, Софія і Сніжана, всі забули. Діти згоріли заживо. Хоча татові однієї з дівчаток вихователі говорили, що його дочка нібито вистрибнула з вікна і втекла. Мовляв, вони самі це бачили", – розповідає хресна мама загиблої Насті Ірина.
Рідні 9-річної Насті кажуть, що їм також не одразу повідомили про загибель дитини.
Ірина згадує: "Подзвонили її мамі Наташі зі словами: "Ваша дитина загубилася, втекла". О першій годині ночі Наташа з чоловіком Сашком (вітчимом Настусі) вже були там. Ніхто не міг сказати, де Настя. Саша – військовий, працює в органах, тому його допустили до розкопок. Він сам знайшов скелет своєї дитини. Настуню упізнали за позою, в якій вона зазвичай спала – у цій позі вона і згоріла. Ще одну дівчинку теж знайшли на ліжку. А на третю дівчинку обрушилася балка".

- Версії слідства
У перші дні після трагедії правоохоронці називали причиною пожежі аварійний режим роботи електроприладів у кімнаті виховательки. Згодом родичі дітей, що відпочивали у таборі, розповіли: діти скаржилися, що вода у душі б'ється струмом, є низка несправностей. Батьки інформували про це вихователів, однак жодних дій у відповідь не було проведено.
Наразі слідство розглядає три версії причин трагедії:
- порушення правил пожежної безпеки;
- підпал (занесення вогню ззовні);
- загоряння електричних приладів.
Крім того, у поліції розповіли: нині перевіряють інформацію про те, що рятувальників викликали через 40 хвилин після початку загоряння. Експерти намагаються відновити хронологію подій.
"Є нові факти, які ось зараз розкриваються безпосередньо щодо самої пожежі, організації її гасіння та організації виведення дітей", – зазначив керівник одеської поліції Дмитро Головін.

- Дещо про табір "Вікторія"
За рік до трагедії дитячий табір модернізували, зокрема звівши новий дерев'яний корпус, який і вигорів дотла у ніч на 16 вересня 2017 року. Загалом на оновлення оздоровчого закладу для дітей витратили понад 60 млн гривень. Після модернізації його навіть називали "зразковим".
Корпуси табору збудували у вигляді дерев'яних зрубів. Дерево, згідно кошторису, мало пройти спеціальну протипожежну обробку. Утім, як розповів експерт-хімік Владислав Балінський, під час візуального огляду було виявлено лише сліди поверхневого нанесення суміші.
"Внутрішні лиштви й інші елементи конструкції позбавлені ознак нанесення вогнезахисних речовин взагалі… Будівля подібного типу згорає вщент за 10 хвилин. При цьому таке задимлення, що жодних заходів вжити неможливо", – каже експерт.

Торік управління капбудівництва уклало з компанією-підрядником додатковий договір ще на 11 млн грн – на встановлення автоматичної пожежної сигналізації. Вона у день трагедії так і не спрацювала – її відключили ще 23 червня. Саме тоді була проведена остання перевірка на стан протипожежної безпеки у таборі.
Під час інспекції представники ДСНС зробили припис дирекції закладу стосовно усунення недоліків. Тоді рятувальники наголосили: після завершення цьогорічної реконструкції закладу не було підключено сучасну систему протипожежної безпеки, а також не діяла сигналізація. На дирекцію табору наклали штрафні санкції і зобов'язали невідкладно усунути порушення. Однак припис так ніхто і не виконав.
Натомість генпрокурор Юрій Луценко відзначив, що у таборі неодноразово закривали очі на недоліки пожежної безпеки, зокрема і відсутність води у резервуарах.
"У резервуарі протягом всього літа не було води. Пожежники не один раз давали наказ ліквідувати ці та інші серйозні недоліки", – прокоментував Луценко.
За словами прем'єр-міністра Володимира Гройсмана, саме цей комплекс був обстежений у травні цього року, зокрема і на протипожежну безпеку. Табір пропрацював усе літо.
- Хто нестиме відповідальність за трагедію
Про підозру повідомили директору Петросу Саркісяну та відповідальній за пожежну безпеку у таборі Тетяні Ланіній – обох затримали. 18 вересня Саркісяна заарештували без права внесення застави. Йому інкримінують порушення правил протипожежної безпеки, що і призвело до трагічних наслідків.
19 вересня суд заарештував без права внесення застави підозрювану в порушенні правил пожежної безпеки виховательку табору Наталю Янчік– на 2 місяці. Сама жінка каже, що на момент трагедії була працевлаштована в таборі "суто формально, фактично там не працювала", хоча її документи перебували у закладі.
"Я підписала наказ про призначення на посаду відповідальної за пожежну безпеку тому, що мені так сказали. Я була старшим вихователем, але з дітьми не спілкувалася. Я лише контролювала роботу вихователів. Коли була перевірка, мені сказали, що це не важливо. У момент трагедії мене там не було", – розповіла Янчик на судовому засіданні.
Прокуратура відкрила провадження за статтею "службова недбалість".
21 вересня стало відомо, що правоохоронці затримали нових підозрюваних, причетних до трагедії. Однак жодних прізвищ слідчі поки що не розголошують.

- Дії місцевої влади
Після трагедії міський голова Одеси Геннадій Труханов відсторонив від посад трьох чиновників міськради – на період розслідування. Йдеться про віце-мера з гуманітарних питань, голову управління капітального будівництва, керівника міської ДАБІ (Державна архітектурно-будівельна інспекція).
У відставку подала директор департаменту освіти на науки Одеської міськради Олена Буйневич. Зауважимо, що її посада не є профільною у цьому питанні.
Крім того, Труханов підписав розпорядження про відставку своєї заступниці з гуманітарних питань Зінаїди Цвірінько.
На засіданні 20 вересня депутати Одеської міськради ухвалили рішення про надання матеріальної допомоги по 200 тисяч гривень родинам загиблих, 100 тисяч – постраждалим та 20 тисяч – іншим сім'ям, чиї діти відпочивали у таборі.
Крім того, Одеська ОДА ініціювала нагородження двох підлітків, які врятували понад 20 дітей. Йдеться про 13-річного Максима Тихончука та 16-річну Катю Ной, які виносили дітей з палаючої будівлі.
- Реакція одеситів: масштабні мітинги
Трагедія в дитячому таборі спричинила невдоволення одеситів, і напередодні вони вийшли під міськраду з вимогою звільнити очільника Одеської ОДА Геннадія Труханова.
Загалом йдеться про півтисячі людей. Під час сутичок постраждали близько 40 правоохоронців.
Штовханина під міськрадою Одеси: зібрались півтисячі людей – фоторепортаж





















- Слідчі дії та обшуки. Перші висновки
20 вересня правоохоронці провели обшуки на підприємствах, які будували та здійснювали реконструкцію "Вікторії" . Була вилучена документація – її нині перевіряють на предмет порушення під час зведення, реконструкції та оснащення табору.
Документацію вилучили також у фірми, що здійснювала вогнезахист дерев'яних конструкцій та у підприємства, яке за документами, виступало замовником сигналізаційних систем.
20 вересня Кабмін зняв мораторій на перевірки пожежної безпеки зокрема, у дитячих закладах.
Уряд спільно з МВС доручили ДСНС провести позапланові перевірки техногенної і пожежної безпеки у дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладах, закладах охорони здоров'я зі стаціонарним лікуванням, будинках для людей похилого віку та інвалідів, закладах відпочинку та оздоровлення державної та комунальної форми власності.
Табір нині не працює. Із дітьми, які перебували у "Вікторії" на момент пожежі, працюють психологи. Крім того, психологічна допомога знадобилася і батькам дітей-вихованців колективу "Адель".
Рідні загиблих дівчат до останнього не вірили у смерть своїх дівчаток. Вони cподівались, що ті вистрибнули з другого поверху і, перелякані, сховалися. Тепер, після отримання результатів ДНК-експертизи, готуються ховати власних дітей. Усі витрати взяла на себе одеська влада. Слідство щодня звітує про нові факти у справі, а країна стежить за розслідуванням однієї з найтрагічніших сторінок в історії Одеси.
Марія Бєляєва, 5.UA