Черепи пращурів людини тепер будь-хто може дослідити в Харкові. Копії відомих знахідок зібрали в археологічному музеї місцевого університету. Автори ідеї – волонтери, які вважають, що наукові відкриття мають бути доступнішими. Експонати для виставки виготовляли самі.
Рештки представника Homo naledi було знайдено п'ять років тому в Південноафриканській республіці. Це досі невідомий пращур людини. В цій експозиції його череп можна навіть потримати в руках. Науковці презентували сім копій археологічних знахідок. Серед експонатів – як добре відомі види, так і нещодавні відкриття.
Археологу Аліні Харламовій досі доводилося бачити ці рештки лише на фото: "Homo habilis. Тут ми бачимо, що об'єм мозку досить невеликий. Приставлені ще навіть такі ікла, великі надбровні дуги. І, звісно, порівняно з найбільш сучасними видами – різниця досить помітна. Тобто ми можемо відстежити, як відбувалася еволюція людини".
Оригінали археологічних знахідок є в музейних колекціях чи лабораторіях дослідників у всьому світі. Відтворити копії взялися харківські волонтери науково-просвітницького проекту – за допомогою сучасних технологій. Моделі розшукали в інтернеті, а задля відтворення найцікавіших експонатів зверталися до дослідників.
"Конкретний приклад, ось цей маленький череп флоренсійця. Ми попросили в однієї людини, яка займається його дослідженням. Він мав, судячи з усього, 3D-модель, але вона була не для загального доступу. І в нас навіть є листування, як ми просимо його – що надішліть нам будь-ласка, ми хочемо зробити виставку", – розповідає волонтер проекту Intellect Networking Юрій Гошовський.
Задля детального відтворення оригіналів археологічних знахідок спеціаліст із 3D-друку Микола Христенко самостійно склав принтер. Експонати виготовляє у вільний час. Розповідає, кожен череп друкували більш як добу. Потім окремі деталі збирали у модель і розфарбовували.
"Десь на іншому континенті знайшли унікальний череп. І ось я тут, у Харкові, в себе, можна сказати, на кухні, можу отримати цю модель, роздрукувати її та потримати в руках", – із захватом каже інженер.
Поповнити колекцію організатори планують принаймні ще одним зразком – черепом Людини прямоходячої. Для порівняння з іншими експонатами.
Оксана Нечепоренко, В'ячеслав Кузьменко, "5 канал"
В Єгипті туристам показали унікальні гігантські статуї фараона Рамзеса ІІ – ФОТО