Війна, яку росія розпочала проти України, вплинула на життя західних міст. Тут, у Франківську, де нині ситуація стабільна і немає обстрілів, на вулицях поменшало людей, і більшість магазинів та закладів зачинені. Але є місця, куди мешканці міста збираються гуртом. І одні з таких – місцеві ЦНАПи.
"Усі центри надання адміністративних послуг перекваліфікувалися", – каже директор департаменту адміністративних послуг Богдан Питель.
ЦНАПи стали центрами допомоги. Допомоги армії, і тим біженцям, які через вимушені обставини приїхали до Івано-Франківська. І тут є усе: від продовольчих запасів (води та продуктів) до одягу та постелі. А ще гори матраців, ковдр та кариматів. Все це зібрали силами небайдужих франківців.
"Речей дуже багато, дитяча постіль, дитячий одяг, жіночий одяг, ковдри, постіль, ковдра. Ми вже комплекти сформували, аби людина прийшла і взяла одразу", – розповідає волонтерка Лариса.
"Цілодобово працює ЦНАП, сюди громадяни приносять продукти, засоби першої необхідності, засоби гігієни", – каже директор департаменту адміністративних послуг Богдан Питель.
Більшу частину віддають на потреби армії, далі допомагають біженцям з українських міст, які нині накривають ракетами окупанти. Серед них й Ігор. До Франківська приїхав з Києва, прихопивши рюкзака із найнеобхіднішим. У центрі допомоги отримав речі першої потреби.
"Тут нам допоміг чоловік, в принципі зараз в теплі. Нам дали дуже багато, ковдру, подушки, наволочки, носки. Дали все і навіть більше, за що дуже вдячний", – наголошує біженець із Києва Ігор.
Гуртує франківців у протистоянні Кремлю і місцевий народний дім "Просвіта". Тут у центрі розгорнули штаб оборони Прикарпаття. І ажіотаж шалений! Франківці масово приносять сюди гуманітарну допомогу. Аби віддати її – ледь не черги. Всередині ж вирує робота! Волонтери не втомлюються сортувати і пакувати усе, що принесли містяни.
"Сортуємо, консерви окремо, крупи макарони, обов'язок, як не можу десь, то хоч тут", – зауважує волонтерка Світлана.
"Збирається волонтерська допомога, дуже великі обсяги. Зараз критично бракує тих речей, яких бракує усім – це каски і бронежилети", – зазначає заступник начальника штабу оборони Прикарпаття Олександр Данилюк.
Окрім допомоги речами, збирають і добровольців. Тих, хто готовий долучитися до підрозділу місцевої тероборони. І охочих стати на захист рідного міста серед франківців чимало!
"Ми цих людей приймаємо, структуруємо, проводимо для них вишколи з військових дисциплін, а також медичної підготовки", – пояснює начальник штабу оборони Прикарпаття Сергій Сивачук.
Свій патруль організовує і місцева територіальна оборона. З початку війни її лави стрімко поповнилися і нині налічують понад сотню осіб.
До ймовірної загрози вторгнення ворога місто готується ретельно. З 22:00 до 8:00 в Івано-Франківську комендантська година. А у середмісті вже активно почали зводити барикади. Розставили блокпости. Підготували тару для коктейлів Молотова. На підмогу з'їхалися і народні депутати.
"Для того, щоб організувати чи допомогти і долучити до штабів чи формування тероборони, в кожного є зв'язки з бізнесом, ресторанами підприємцями, тому що потрібен пісок, мішки, потрібне харчування як для тероборони, так і для переміщених осіб", – наголошує депутат від "Слуги народу" Василь Вірастюк.
Снаги до перемоги над росією франківцям додає і місцеве кафе.
За результатами і перебігом війни стежить кав'ярня, вгорі бачимо легендарну фразу захисників з острова Зміїний, а тут внизу рахують дані і кількість тих втрат, яких зазнала РФ у війні, і вони постійно збільшуються.
З Івано-Франківщини, Ірина Сисак, "5 канал"