За гречку – до поліції: що закон дозволяє виборцям брати з рук кандидатів та що ті пропонують

Підкуп виборців 5 канал / Час. Підсумки тижня
За даними ЦВК, вибори цього разу проводять на 45 тисяч виборних посад. Претендують на них 228 тисяч кандидатів по всій Україні. Поліціянти скаржаться, порушень безліч. П'ята частина всіх виборчих проваджень – саме за фактом підкупу

Говоримо про вибори і про те, що нам обіцяють кандидати і головне, наскільки розгулялася їхня фантазія, щоб заманити виборця проголосувати.

Упевнена, вам вже пропонували брендовані партійною символікою медичні маски, або вже виміряли тиск у наметі кандидата, або навіть застрахували вас від коронавірусу.

Так вишукано цьогоріч політики турбуються про наше з вами здоров'я. Що цікаво – їм вдається полонити серця виборців. І виявляється, це просто. Наша журналістка Марія Писаренко провела експеримент. Роздавала маски від імені вигаданого кандидата і дивилася на реакцію людей. Що я вам скажу? Брали усі. І тут питання – що загрожує тому, хто бере пакунок від кандидата – дивіться далі.

Класика виборчого підкупу – їжа і безкоштовні концерти. Бо це дешево і масово. Так виборців заохочували у Білгород-Дністровському на Одещині. Заманювали людей на представлення кандидатів від партії "Слуга народу".

Крупи, олію та борошно з агітаційною листівкою роздавали від імена кандидата партії "За майбутнє" у Хмельницькому. У Кремінній на Луганщині набори розставили просто у місцевому магазині, а в тих, хто отримував, брали персональні дані. Такі ж пакети роздавав і кандидат на Тернопільщині. У Львові до харчового підкупу підійшли вишукано.

Підкуп виборців продуктовими наборами
Підкуп виборців продуктовими наборамиlg.npu.gov.ua

Олексій Роговик, регіональний аналітик руху "ЧЕСНО" у Львівські області, говорить: "Андрій Садовий брав участь у соціальному ролику, де рекламувалася діяльність служб міста, де він розносив продуктові пакети набори. Так само Орест Кавецький, "Сила і честь", створив соціальні хатки, де продукти продаються за заниженими цінами".

Претендент на депутатське крісло в Харківській міськраді та облраді від "Блоку Кернеса – успішний Харків" – Ігор Терехов, він же заступник міського голови, розігрував серед виборців аж один м'яч – за кращий опис парку. Хоча ремонтували його коштом міста.

Віта Думанська, координаторка руху "ЧЕСНО", каже: "Використовуються дуже активно саме міські бюджети для піару тих, хто уже при владі. Вони показують, що зроблено".

Ще один кандидат вже від партії "Наш край" теж підкуповує виборців ремонтом. Він хоче бути депутатом Житомирської облради. Висипав вантажівку щебеню в яму на дорозі біля школи на Житомирщині. А в Івано-Франківську кандидат Олександр Шевченко, який хоче в облраду, на вантажівку повісив партійні банери. Ця габаритна автівка належить фірмі, що ремонтує дороги. Колеги цього політика по партії на Чернігівщині дарують людям лампочки з власними портретами. Кандидат в полтавські мери від "Партії простих людей" Сергій Каплін теж за практичний підкуп – кришками для консервів.

"Фішечка" цьогорічних місцевих виборів – коронавірусна: підкуп на темі здоров'я. Кандидати теж взялися за боротьбу з інфекцією – масками з партійною символікою. У Львові волонтери з "Батьківщини" вимірювали тиск охочим львів'янам в агітаційних наметах.

Партія "Наш край" запустила цілу соціальну програму. Брошура з портером нардепа Андрій Деркач пропонує страхування від COVID-19. На Харківщині кандидат розщедрився на більше.

Микола Зінченко, координатор Громадянської мережі "ОПОРА" в Харківській області, говорить: "Кандидат на посаду Дергачівського міського голови Костянтин Жидков писав у Фейсбуці, що він оплачує людям ПЛР-тести на коронавірус".

А це столичний район Нивки. Тут виборці знаходили маски від кандидатів команди ексмера Києва Олександра Омельченка просто ву поштових скриньках. Заохочували їх голосувати й іншими медичними подарунками.

Киянка Любов говорить: "Мамі дали аптечку. Кажу, мама, хоч би вони так активоване увцгілля поклали".

Ми і собі вирішили провести соціальний експеримент. Прикупили коробку масок. Надрукувати абсолютно не переконливі листівки вигаданого кандидата. І поїхали до Баришівки на Київщині – це селище міського типу.

Нашу кандидатку звати Марія Петрук, і за легендою вона хоче бути селищною головою Баришівки. Аби люди краще за неї голосували, вона бажає їм здоров'я і дарує медичні маски. Зараз із цим набором перевіримо, чи будуть люди брати ось такі подарунки. І чи будуть голосувати за кандидата, про кого ніколи нічого навіть не чули.

Марія Писаренко
Марія Писаренко5 канал / Час. Підсумки тижня

У Баришівці більше 10 тисяч мешканців, а значить висувати кандидатів можна лише від партій. Із десятка місцевих, яким ми пропонували агітку і маску, відмовилися лише двоє. Решта брали масок досхочу. І обіцяли голосувати за мою фейкову кандидатку. Та врешті зізнаємося: це був соціальний експеримент.

Владислав, житель Баришівки, говорить: "Я суть зрозумів. – Як ставитеся до того, коли кандидати маски, подарунки роздають? – Погано. – Це ж як підкуп? – Підкуп. Я візьму, але.. – Але голосувати не будете? – Не буду".

Мешканець Баришівки
Мешканець Баришівки5 канал / Час. Підсумки тижня

А жителька Баришівки Галина говорить: "Да ми з дочкою балакали, я питаю, знаєш таку, а вона: "Ні, не знаю". От продуктові набори – це підкуп. А маски – то таке".

Маска коштує трохи більше 5 гривень. Тому формально це не підкуп. Зміни у виборчому кодексі кандидатів заплутали, бо обмеження встановили в 1 гривню 2 копійки. Потім Центрвиборчком пояснив: депутати просто не встигли це змінити. І встановили обмеження у 63 гривні 6 копійок.

Віта Думанська, координаторка руху "ЧЕСНО", каже: "Всі продукти харчування, алкогольні вироби, спиртні напої, тютюнові вироби – це підкуп у любому випадку. Не вважаються брендовані товари, блокноти, ручки, все, що подібне з агітацією".

Спостерігачі зауважують, кандидати полюбили роздавати дешеві повітряні кульки, цукрову вату, ну або просто ховатися.

Олексій Роговик, регіональний аналітик руху "ЧЕСНО" у Львівські області, каже: "Найбільш активно робили це до того, як їх зареєструють, тому що, по суті, до того немає жодної відповідальності".

Ще задовго до реєстрації кандидатами на місцевих виборах політичні партії активно розвозили по лікарнях засоби захисту. "Європейська солідарність" навіть дарувала апарати ШВЛ. Але якщо це було до офіційної виборчої кампанії, пояснюють фахівці, то підкупом не вважається. Нині ж Усе геть інакше.

"Дійсно, стали дещо трошки обережнішими, ті самі агітаційні матеріали – в пакетах лежить якась ручка чи листівка", – каже Микола Зінченко, координатор Громадянської мережі "ОПОРА" в Харківській області.

За даними ЦВК, вибори цього разу проводять на 45 тисяч виборних посад. Претендують на них 228 тисяч кандидатів по всій Україні. Поліціянти скаржаться: порушень безліч. П'ята частина всіх виборчих проваджень – саме за фактом підкупу.

Ігор Клименко, голова Національної поліції України, каже: "Розпочато 219 кримінальних проваджень, що у 12 або 18 разів відповідно більше, ніж під час парламентських та президентських виборів".

За законом, карають організаторів підкупу ув’язненням термінами від 2 до 6 років. Для виборців, які спокусилися, це 2 роки обмеження волі, 2 роки громадських робіт або штраф 6800 грн. Але справ про підкуп із вироком за історію незалежності фактично одна.

У грудні 2018 до п'яти з половиною років позбавлення волі засудили Людмилу Щеглову з міста Кілія на Одещині. Слідчі встановили, на виборах до об'єднаної територіальної громади вона заплатила принаймні двом своїм знайомим по 200 гривень за голоси. Та спостерігачі наголошують, виборцям самим варто більше повідомляти про підкуп. А поліції – не лінуватися такі заяви реєструвати.

Марія Писаренко, Едвард Белінський, Богдан Танасійчук, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Революція за одну ніч: чому вдалося Киргизстану й не вдається Білорусі
Наступний матеріал
Букринський плацдарм: одна з найкривавіших битв Другої світової війни
Loading...