Володимир Зеленський і Майкл Макфол
Володимир Зеленський і Майкл Макфол president.gov.ua

Візит Зеленського до США та виступ у Стенфорді – ексклюзивний коментар Майкла Макфола

Читайте по-русски
Американський дипломат і стенфордський професор оцінив результати візиту українського президента та дав кілька порад

Порівнював Україну зі створенням телефону Apple, а свою команду – зі Стівом Джобсом. Володимир Зеленський напередодні виступив у Стенфордському університеті в Каліфорнії. Багато жартував і розповідав студентам та викладачам про цифрові паспорти та електронні документи в "Дії". Цією промовою він завершив поїздку української делегації до США.

Ми ексклюзивно поспілкувалися зі стенфордським професором, який і приймав Зеленського в гостях. Американський дипломат Майкл Макфол оцінив результати зустрічі українського президента з американським колегою, а ще дав кілька порад, як Україні врешті вступити до НАТО.

На галявині біля Стенфордського університету – український прапор. Тут виступатиме Володимир Зеленський. Це перше велике офлайн-зібрання для студентів від початку пандемії.

"Це дуже важлива подія для нас. Вперше в історії нашого університету на території кампусу виступає український президент", – оголошує дипломат, професор політичних наук Центру з питань демократії при Стенфордському університеті Майкл Макфол.

На різних програмах саме у Стенфорді вчилися чимало українських парламентарів і громадських діячів. Деякі випускники – народні депутати, зокрема і члени партії "Слуга народу". Зеленський бере слово і постійно жартує.

Виступ триває десять хвилин. Говорить українською. Розповідає про можливості України, цифрову трансформацію і документи "Дії". А свою команду порівнює з друзями Стіва Джобса, які починали розробку телефонів Apple у гаражі.

Каже: "Колись ми з командою сиділи у невеликому офісі, генерували ідеї, у які до речі ніхто не вірив. Про які казали те, що казали часто Стіву Джобсу – що це не можливо. Україна стала першою країною у світі, яка має цифровий паспорт. Вгадайте висновок – правильно, усе можливо".

Свіжими слідами одразу після виступу Зеленського спілкуємося з господарем заходу – Майклом Макфолом. Він – американський дипломат, був послом США в Росії до 2014-го. Тепер під російськими санкціями.

Марія Писаренко (5 канал): Пане Макфол, рада вас вітати. Ви щойно приймали президента Володимира Зеленського у кампусі Стенфордського університету.  Яке у вас враження від нього?

Майкл Макфол: "Ми були сильно здивовані, наскільки він весела людина, ми дуже любимо це, особливо тут, в Каліфорнії".

Писаренко: "Промова була переважно про історію успіху цифрової трансформації України. На вашу думку, чи вдало президент підібрав тему для виступу?

Макфол: "Що було найважливіше – він говорив про Україну, не тільки про корупцію, Трампа і Байдена, і жахливий період, який раніше був. Він говорив про іншу Україну, про яку багато американців не знає, вона була дуже успішною в цьому плані".

Писаренко: "Ключовою подією візиту була зустріч із Джо Байденом у Білому Домі. На вашу думку, які підсумки цієї розмови?"

Макфол: "Деякі офіційні зустрічі тривають по 20 хвилин, багато питань преси не по темі та жодної заяви у підсумку. Але ця зустріч інша. Найголовніше – оприлюднили спільну заяву на шість сторінок, вона дуже вичерпна. Серед головного – новий пакет військової допомоги. Я дуже радий побачити цей пункт у документі. Це справді прогрес. Може, для когось було нудно про енергетику, започаткування нового діалогу. Але нічого цього не було останні роки. Це все – укладання нових нормальних відносин між США і Україною".

Дивіться також: Зустріч Зеленського і Байдена в США: як відбувалися та чим завершилися переговори

Писаренко: "Перед візитом Зеленського було чимало дискусій щодо небезпеки "Північного потоку-2". Але у заяві ми не побачили гарантій збереження транзиту газу для України після запуску газогону. Чи отримав їх Зеленський від Байдена принаймні непублічно?"

Макфол: "Це чудове запитання, але ніхто крім двох президентів не знає відповідей. Справді, там могли бути непублічні запевнення. Наша міністерка енергетики, пані Дженіфер Гренголм, підписала з вашим Германом Галущенком угоду про співпрацю. І я вважаю, що енергетична безпека вкрай важлива для США та України".

Писаренко: "Зеленський не раз запитував у світових лідерів, чому ми досі не в НАТО. Тему надання Плану дій щодо членства обговорив так само і Джо Байденом. У спільній заяві попри це теж нічого нового про терміни можливого вступу. Чому так?"

Макфол: "Сьогодні Україна не готова стати членом Альянсу, і є країни, які цього не хочуть. І спосіб тиснути на ці країни – стати настільки прогресивними, щоб позбавити їх будь-яких аргументів, чому Україна не може вступити до НАТО. І пам'ятаєте, для чого створили НАТО? Задля безпеки Європи та США. Україна вже це робить, стримуючи Росію на Донбасі та в Криму".

Писаренко: "Пане Макфол, дякую вам за розмову! І принагідно запрошую до Києва!".

Макфол: "Гаразд, сподіваюся приїхати невдовзі. Я дуже добре знаю "5 канал" від часів Помаранчевої Революції. Тому для мене почесно розмовляти з вашим каналом".

Марія Писаренко, "5 канал"

 

Попередній матеріал
В окупованому Криму до заступника голови Меджлісу прийшли з обшуками та вивезли у невідомому напрямку
Наступний матеріал
Смерть українця у Польщі: частину підозрюваних поліцейських вже покарали
Loading...