Зранку четверга, 11 квітня, Верховна Рада України схвалила в другому читанні та загалом мобілізаційний законопроєкт № 10449. Відповідне рішення підтримали 283 народних депутатів, проти був 1 нардеп, утрималися – 49, не голосували – 18.
Про це повідомив народний депутат від фракції "Голос" Ярослав Железняк у Telegram.
Голоси по фракціях:
- "Слуга народу" – 192.
- "Європейська солідарність" – 0.
- "Батьківщина" – 2.
- "Платформа за життя та мир" – 18.
- "Голос" – 16.
- "Відновлення" – 16.
- "За майбутнє" – 12.
- "Довіра" – 15.
- Позафракційні – 12.
Була врахована 31 правка, яку раніше погодив Комітет з нацбезпеки. Зокрема і правка, в якій була норма про прибирання питання демобілізації. Вона пройшла із 227 голосами "за". Тобто положення про право на звільнення зі служби після 36 місяців – вилучено повністю з закону.
Тепер документ має підписати спікер парламенту та затвердити президент. Це якщо ніхто з парламентарів не буде виносити блокувальної постанови. Через місяць після цього – закон набуває чинності.
Під час голосування у парламенті було присутнє військове керівництво – головнокомандувач Збройних сил України Олександр Сирський, командувач Об'єднаних сил ЗСУ Юрій Содоль та начальник Генштабу Анатолій Баргилевич.
"Нас з вами об'єднує спільна мета – це здобути перемогу. І повірте мені – і ЗСУ, і інші військові формування, ми робимо все, щоб цю перемогу ми отримали якомога швидше… Противник перевищує нас у 7-10 разів. У нас брак особового складу. Тому я вас дуже прошу, прийміть цей закон. Він нам дуже потрібен. Ми тримаємо оборону з останніх сил", – звернувся до депутатів перед голосуванням Юрій Содоль.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Основні положення закону:
- Строкова служба скасовується. Замість неї – базова військова служба терміном у 5 місяців у мирний час та 3 місяці у воєнний. Українці віком до 24 років зможуть обирати рік та період проходження підготовки. Строки направлення, чисельність призовників, а також обсяги видатків для забезпечення цього – визначатиме Кабмін.
- Запроваджується базова загальновійськова підготовка. З 2025 року вона буде проводитися у ВНЗ усіх форм власності.
- Оновити дані військовозобов'язаного можна без відвідування ТЦК – онлайн в особистому кабінеті або у ЦНАП. Створення електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного чи резервіста залишається добровільною опцією.
- Право на демобілізацію зберегли люди з інвалідністю, а також визволені з полону військовослужбовці – якщо вони не висловили бажання продовжити службу.
- Прибирається статус "обмежено придатні" – вони повинні будуть повторно прийти військово-лікарську комісію.
- Також повторний медогляд для визначення придатності до служби мають громадяни, які отримали II-III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (окрім військовослужбовців).
- У випадку добровільного укладання першого контракту – військовослужбовці матимуть право на компенсацію 50% від першого внеску за кредитом, забезпеченим предметом іпотеки.
- Військовозобов'язаним українцям за кордоном необхідно протягом 60 днів оновити персональні дані в ТЦК – це можна зробити дистанційно електронною поштою, телефоном або через електронний кабінет.
- Ухилянтів від військової служби зможуть обмежувати у правах на керування авто – але через суд, є певні умови та винятки.
- Під час перевірки документів співробітники ТЦК або поліціянти зобов'язані вести фото- та відеофіксацію процесу.
- Чоловіки віком 18-60 років мають пред'являти військово-облікові документи на вимогу представника ТЦК, поліціянта чи співробітника ДПСУ.
Нагадаємо, у Міноборони заявили, що окремий законопроєкт про умови демобілізації розроблятимуть протягом найближчих 8 місяців.
Дивіться також відео:
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.