Андрій Єрмак
Андрій Єрмак Фото з відкритих джерел

Україна знову в центрі скандалу в США – як у Штатах реагують на розмову голови Офісу президента з адвокатом Трампа

Читайте по-русски
Руді Джуліані продовжує шукати компромат на американського президента Джо Байдена

Американський держсекретар Ентоні Блінкен напередодні полетів із Києва. Та поки в Україні чекали, якою буде оцінка реформ та чи гарантує Вашингтон підтримку Україні, по той бік Атлантики український контекст мав інший вимір. У Києва журналісти із США з'ясовували, про що у 2019 році говорили радники двох президентів – Зеленського Андрій Єрмак та Трампа Руді Джуліані. В США досі триває політичний скандал, у центрі якого опинилася Україна. Які запитання звучали від медіа та чим завершився офіційний візит Держсекретаря до України – вивчала журналістка "5 каналу" Марія Писаренко.

"Руді Джуліані знову з'явився у новинах. Чи повпливав він якось на відкат антикорупційних реформ?" – про це британські журналісти запитали у Володимира Зеленського. Разом із держсекретарем Ентоні Блінкеном розповідав ЗМІ про результати переговорів у Києві. Та от це запитання президента знітило. 

"Багато всього зроблено, тому я не розумію, що таке відкат назад. Я тільки йду вперед", – відкинув звинувачення Зеленський.

Саме радник Трампа Руді Джуліані і його вплив в Україні нині цікавить політиків та журналістів у США. Президент там новий – Джо Байден. Та триває старе розслідування про те, як його попередник Дональд Трамп шукав на конкурента компромат і знайшов його в Україні. Йдеться про несплату податків компанією  Бурісма. Саме в ній працював  Байдена Гантер. 

Трамп хотів дати хід цій справі в Україні. Про цю послугу і натякав Володимиру Зеленському в сумнозвісній розмові влітку 2019. Та тепер у США досліджують іншу бесіду – приватну. Відбулася вона на три дні раніше – 22 липня. І між радниками президентів двох країн – України Андрій Єрмак та Сполучених Штатів Руді Джуліані. 

Про що ж – з'ясовувати це в українських посадовців до Києва з'їхалися кілька знімальних груп – британці з BBC та американські NBC та CNN.

"Він грав у політику, і цими діями поставив відносини США та України під загрозу. Ми всіма способами намагалися уникнути цієї пастки і зберегти двопартійну підтримку Сполучених Штатів", – вважає глава МЗС України Дмитро Кулеба.

Чув цю розмову Ігор Новіков. Він був біля телефона з Єрмаком як радник Президента. Пішов із Банкової торік у серпні. І наприкінці січня злив частину 40-хвилинної розмови американському виданню The Washington Post. Знову про цю бесіду заговорили наприкінці квітня. Тоді до офісу і квартири  Руді Джуліані у Нью-Йорку прийшли з обшуками. Із телефонів отримали повнішу версію. 

"У теоріях змови, що підіймав Руді в Україні, було багато абсурду, нездорових ідей, якесь нездорове захоплення Соросом. Завжди була умова і контрумова, у наших двосторнніх взаємовідносинах це неприпустимо", – вважає Ігор Новіков, радник Зеленського у 2019-2020 роках.

У розмові Руді Джуліані каже, сподівається, що команда Зеленського – нові люди і проведуть з його слів чесне розслідування. Єрмак натомість у розмові погоджується, виконають усе, про що просить радник Трампа. Хоча врешті – не виконали.

Антикорупціонери стежили за рухом справи і вважають, цю справу до кінця не довели. Експосадовець переконує, допомогти нічим Трампу і Джуліані не міг. Бо ця справа – не в компетенції українських правоохоронних органів.

Усі ці згадки України в американському політичному скандалі на перший візит посадовця команди Байдена не вплинули. Натомість він зауважив проблеми з реформами. І засудив звільнення голови правління "Нафтогазу" і розпуск для цього наглядової ради.

"Насправді це поганий сигнал і потенційна шкода міжнародному іміджу України. Мені здається, ваш уряд це розуміє і рухатиметься вперед до корпоративного управління "Нафтогазом" та інших державних компаній", – заявив Ентоні Блінкен.

"Меседж Блінкена про те, що рівень та якісь підтримки США залежить від якості реформ в Україні", – зазначила виконавча директорка Центру протидії корупції Дарія Каленюк.

У розмові з громадськими активістами держсекретар ще раз нагадав, США пильно стежать за судовою реформою. І чекають обіцяних кроків до прозорості державного управління. 

Марія Писаренко, Анна Несевра, Валентин Стрєльцов, "5 канал"

Попередній матеріал
На Храмовій горі в Єрусалимі відбулися сутички: постраждало майже 200 людей
Наступний матеріал
Подорожі до Європи: ЄС готується відкрити кордони для туристів – що це означає для українців
Loading...

Візит Блінкена в Україну був розвідкою і наша влада повинна зробити висновки після розмови з ним – нардеп

Чалий розповів, яку помилку зробила влада напередодні візиту Блінкена

Візит держсекретаря США в Київ – з ким зустрівся Блінкен, про що говорили та чому "5 канал" не пустили в Офіс президента

"Корупція з'їдає Україну": держсекретар США зустрівся з Зеленським

Україна і США домовляються про спільні дії для безпеки Чорноморського регіону

Зустріч Зеленського та держсекретаря США Блінкена – трансляція