Україна вже влітку може обрати сьомого президента. Про це із посиланням на джерела в українському уряді пише видання "Зе Економіст". Водночас декілька джерел в Офісі Президента та в уряді прокоментували виданню "ВВС Україна", що наради про вибори в липні, описаної у статті, не проводили. Утім, чи можливо реалізувати голосування в такий короткий термін та хто зацікавлений у цьому найбільше? Подробиці розповіла наша Софія Фесік.
Президент України Володимир Зеленський:
"Якщо б ми зараз проводили вибори, зрозуміло, що для нас, з точки зору безпеки – це номер один історія, щоб у нас була демократична ситуація, демократичні вибори, і щоб їх потім визнали".
Ще в лютому Володимир Зеленський говорив: провести вибори до завершення війни неможливо. Плани змінилися після зустрічі з президентом Трампом в Овальному кабінеті – таке припущення зробило видання "Зе економіст". Журналісти довідалися від неназваних джерел, що минулого тижня президент Зеленський, ймовірно, скликав нараду для організації голосування після повного припинення вогню. У медіа дедалі частіше фігурує дата початку припинення – 20 квітня:
"Перше підтвердження може з'явитися напередодні або 5 травня, це крайній термін парламентського голосування щодо продовження воєнного стану, який закінчується 8 травня. Скасування воєнного стану є необхідним першим етапом для початку виборчого процесу. Джерела розходяться щодо точних термінів, але більшість каже, що пан Зеленський націлений на літо. Закон вимагає щонайменше 60 днів для передвиборчої кампанії, тому найближчою можливістю буде початок липня".
Чи, може, передвиборча кампанія чинної влади вже в самому розпалі? Політолог Бобиренко стверджує, що вже з пів року працює виборчий штаб:
"Я вам дам інсайт, з жовтня створений штаб виборчий. І вже сьогодні-завтра вони отримують шосту зарплату. Якщо працює штаб, значить, вибори ОП готує. Звичайно, вони розуміють, що вибори виграти Зеленському важко, тому варіант – це недопущення головних кандидатів".
Санкції проти лідера опозиції також були невипадковими, стверджує "Зе економіст". На їхню думку, у такий спосіб влада хоче прибрати кандидатуру лідера "Європейської Солідарності" із процесу волевиявлення.
"Тому що влада планує займатися виборами. Саме через це є переслідування опозиції. Саме через це замість армії фінансується найдовший і найдорожчий в історій виборчий ролик, який називається "Єдиним марафоном". Саме для цього правоохоронні органи перетворюються на каральні", – наголосив Петро Порошенко.
Водночас Банкова буцімто намагається застерегти від участі у виборах головного конкурента чинного президента – ексголовкома ЗСУ та посла України у Великій Британії – Валерія Залужного. Коментарі ексголовкома про участь у виборах – незмінні:
"Моя відповідь щодо цього не змінилася. Поки триває війна, нам усім треба працювати на збереження країни, а не думати про вибори. Різні чутки я не коментую".
Липневими виборами чинний президент ошелешить своїх конкурентів, пише "Зе економіст". Стислі терміни можуть дозволити йому балотуватися без опору. Щонайшвидших виборів чекає і ворог.
"путін зовсім не хоче, щоб замість Зеленського прийшов хтось інший легітимний, хтось інший і сильніший за Зеленського, який би привів більш патріотичну команду в парламент. Тому що жодних ратифікацій, умовно, як от "второго государственного русского язика", чи за московських попів щоб хтось виступав, такого тут не буде. путіну потрібен сам процес, коли на два чи три місяці Україна загрузне в хаосі, тому що вибори в будь-якій країні, ми бачили їх в США і в Німеччині, та будь-де, ми бачимо, що вибори – це завжди послаблення країни. Це час, коли країна, умовно, як знімає шкіру і надіває нову, як це у змій буває, і це завжди важкий час", – додав експерт Бобиренко.
У Центральній виборчій комісії кажуть – до виборів поки не готуються. Втім, якщо прогнозовані сценарії справдяться, часу на підготовку буде обмаль.
"Якщо станеться те, про що ми з вами говорили, наступають передумови після скасування воєнного стану, ще раз наголошую, то в Центральної виборчої комісії, як і в органі виконавчої влади, не залишиться іншого шляху, як намагатися в стислі терміни все організувати. Тут питання якості. Тут питання відповідності міжнародним стандартам. І найголовніше – питання формування місцевої політичної інфраструктури. На відміну від решти багатьох країн, у нас вибори – це право, а не обов'язок. У зв'язку з цим, для того щоб забезпечити ефективно це конституційне право, потрібна, скажімо, участь усіх громадян, а не тільки держави", – сказав заступник голови Центральної виборчої комісії сергій Дубовик.
Днями диктатор путін запропонував створити в Україні так звану "тимчасову адміністрацію" під егідою ООН. Президент США Дональд Трамп в інтерв'ю телекомпанії NBC сказав, що "був дуже розлючений" через такі заяви путіна. А адміністрація президента США заявила, що рішення про те, хто керує Україною, може ухвалювати лише її народ.
Софія Фесік, "5 канал"
Читайте також: "Не подобається – змінюйте громадянство": заява Зеленського про вибори в Україні викликала хвилю обурення.
Також дивіться відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.