Віктор Медведчук
Віктор Медведчук Depositphotos

Стежте за руками: яка "магія соціології" раптом зробила "ОПЗЖ" лідером опитування

  Читайте по-русски
  Два соцопитування – від КМІС та Центру Разумкова – вийшли одночасно, але показали відчутно різні результати

  Київський міжнародний інститут соціології оприлюднив свіжі електоральні настрої українців. За їхніми даними, якби вибори до парламенту відбулися сьогодні, найбільше голосів здобула би партія "Опозиційна платформа – За життя" (22,1%), а от "Слуга народу" була б лише третьою.

  У той же час опитування Центру Разумкова за жовтень показало інші результати – там уже "ОПЗЖ" виходила на третє місце (16,5%). Різниця в результатах виявилася істотною – 5,6 процентних пункти.

  Заміри проводилися незалежно один від одного: Центр Разумкова опитував українців у період від 30 жовтня по 5 листопада методом особистого інтерв'ю, а дослідження КМІС проходило у два етапи – із 17 до 24 жовтня та з 5 до 8 листопада методом телефонного інтерв'ю.

  У інтернет-виданні LIGA.net вирішили розібратися, чому соцопитування поважних компаній показали різні результати.

  У розмові з експертами КМІС журналісти з'ясували, що замовниками опитування інституту були два політичних експерти, тісно пов'язані з телеканалами лідера "ОПЗЖ" Віктора Медведчука, а самі питання були сформульовані так, що дає можливість говорити про маніпуляцію респондентами.

  Наприклад, в опитуванні КМІС окремо враховують двох лідерів "ОПЗЖ" – Юрія Бойка і Віктора Медведчука. Заступник директора КМІС Антон Грушецький пояснив, що "це було рішення замовника" – хотіли дізнатися, в кого більша підтримка.

  Інша частина опитування стосувалася шляхів врегулювання війни на Донбасі. Там також маніпулятивні питання: респондентам пропонували або погодитися з необхідністю вести переговори і з Росією, і з терористами, – або не вести переговори взагалі. Варіант "лише з Росією" був відсутній. Хоча зазвичай у соцопитуваннях переговори з РФ і переговори з контрольованими Кремлем терористами – розмежовуються.

  Грушецький із КМІС заявив, що порівнювати дані двох опитувань не можна через дати проведення, адже основне опитування КМІС проходило перед місцевими виборами, а Центру Разумкова – після них. Самі вибори могли вплинути на настрої суспільства. Також важливим фактором є метод опитування – особисте інтерв'ю в одному випадку і телефонне в іншому.

  Схожу думку висловив і заступник директора Центру Разумкова Михайло Міщенко. Він також звернув увагу, що повторне опитування КМІС (5-8 листопада) охопило значно меншу кількість респондентів – 1502 осіб у жовтні проти 1083 у листопаді. Це могло вплинути на результат.

  Попередній матеріал
  Засідання ТКГ: Кравчук закликав провести обмін полоненими до кінця року
  Наступний матеріал
  Вибори у США: штат Джорджія перерахує всі голоси
  Loading...