російські війська в Україні
російські війська в Україні Фото з відкритих джерел

Російська загроза на кордоні – чи обговорюватимуть українське питання Путін та Байден

Читайте по-русски
Дані розвідки США щодо можливого вторгнення Росії в Україну сколихнули увесь світ

Російська загроза на тлі внутрішніх українських проблем нікуди не поділася. Станицю Луганську вперше від 2017-го року обстріляли зі ствольної артилерії. Населений пункт нині без світла. Росія хоч і каже, що вона мирна до жаху і нічого такого лихого не замислила, але ми вже знаємо про люблячі обійми братушек, тому у світу є підстави просто не довіряти заявам Кремля. Тим часом Олександр Лукашенко заговорив про війну, в яку хочуть втягнути Росію, і що в цьому разі Білорусь виступить на їхньому боці. Дані розвідки США та європейських країн сколихнули світ, підняли на ноги дипломатів та президентів. Росії, на відміну від 2014-го, тепер прямим текстом кажуть: у випадку нової агресії щодо України – вона заплатить непомірну ціну. Докладніше знає журналістка "5 каналу" Лідія Середюк. 

Українське питання – одне з тих, що точно зараз на часі у країнах ЄС та і в Сполучених Штатах. Однак на тлі занепокоєння в Заходу, розмов про напад Росії побільшало і в риториці вітчизняних дипломатів. Можливість вторгнення в Україну Росія розглядає, але ще не вирішила, чи робитиме це і як реалізовуватиме. 

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба озвучив цю інформацію в інтерв'ю порталу новин Delfi. І скликав також сьогодні брифінг для іноземних ЗМІ. Там повідомив, що потенційна військова операція, яку Росія готується здійснити, може включати напад не лише зі сходу та з напрямку Білорусі, а й велику частину дій у Чорному морі. Тож це стосуватиметься вже й інших країн. Відповідно, планами Росії мають зацікавитися і наші сусіди. 

Що ж до теперішньої військової присутності, то, за даними Кулеби, загалом біля кордонів, у тимчасово окупованому Криму та на сході нині зосереджено 115 тисяч російських військових. Це танки, артилерія, системи радіоелектронної боротьби, повітряні та військово-морські сили. Кулеба зазначив, у Києві не бачать, щоби росіяни формували ударні групи. Але поки кількість російських військових не зменшується, потенційна загроза з боку Росії є. Міністр додав, що Кремль може намагатися перекроїти кордони, як йому буде вигідно. Але це найгірший сценарій з усіх можливих. 

"За найгіршого сценарію, Росія може спробувати зруйнувати всю безпекову архітектуру Європи, яка склалася після холодної війни, і силою перекроїти кордони, як уже зробила 2008-го у Грузії та 2014-го, коли окупувала Крим та розпочала війну на сході", – заявив Кулеба.

А такий імовірний розвиток подій Путін може розглядати через те, що європейські країни, які можуть бути союзниками України,  сконцентровані нині на справах усередині країн. 

У Німеччині недавно пройшли парламентські вибори, а у Франції скоро президентські. Утім, важливо дати зрозуміти Росії, що Захід зараз не уразливий. Поки Росія не говорить про свої наміри, Україна разом є країнами ЄС має відбити бажання в Росії здійснювати будь-які атаки. 

І тут важливо заручитися допомогою міжнародних партнерів, каже Кулеба. Тож Україна запропонувала заходи щодо протидії російській агресії. Перше, що потрібно зробити, на думку чільника МЗС, – стримати Кремль політично, щоби у Москві розуміли, що матимуть наслідки через напад, якщо на нього наважаться. Економічні обмеження, тобто нові санкції в разі агресії. А також – посилення потенціалу України в оборонній сфері. 

У Північноатлантичному Альянсі вкотре заявили, що наступ на Україну дорого Росії обійдеться. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав Кремль відвести збройні сили від державного рубежу України і запевнив, що Київ може розраховувати на підтримку Альянсу. Нарощування російських військ дипломат назвав невиправданим. 

"Ми обговорили невиправдане нарощування російської військової присутності поблизу України. І закликаємо Федерацію до деескалації. Всі країни-члени НАТО зберігають пильність. Ми готові захищати своїх союзників і продовжуємо підтримувати Україну", – заявив генсек НАТО Єнс Столтенберг.

Не залишиться осторонь у разі нового збройного протистояння на українському сході або ж війни біля російського кордону і Білорусь. Самопроголошений президент Олександр Лукашенко заявив, що Білорусь має всі можливості реагувати на будь-які "рухи зі зброєю на кордонах". Каже, що не має даних про запланований напад Росії на Україну. Але от якщо подібне протистояння буде, натякнув, на який бік пристане. 

"Зрозуміло, на чиєму боці буде Білорусь. І вони це розуміють, тож почали посилювати свій північний, білорусько-український кордон. Хоча для цього жодних фактів, причин сьогодні немає. Там абсолютна тиша і навіть спокійніше, ніж було раніше", – заявив Олександр Лукашенко. 

Про те, що тиша біля українських кордонів, не думають низка ЗМІ, які першими і повідомили про активність російських військ біля українського кордону. Американське інтернет-видання Politico опублікувало супутникові знімки зі скупченням бронетанкових частин, танків і самохідної артилерії майже за 300 кілометрів від кордону в Чернігівській області. Після тривалої мовчанки в українській розвідці підтвердили, що Росія готує напад на Україну на початку наступного року – наприкінці січня або ж на початку лютого. 

Ці дані підтвердили й американські розвідники, їх передали деяким членам НАТО. Ну а поки чільник українського МЗС збирається на зустріч міністрів закордонних справ НАТО, яка відбудеться завтра в Ризі. Дмитро Кулеба вже висловив сподівання, що вдасться переконати деякі країни-союзниці допомогти Україні протидіяти ворогу на практиці. Однак, як саме – не уточнив.

Лідія Середюк, "5 канал"

Читайте також: Путін планує атаку: чи наважиться Росія напасти на Україну з півдня

Попередній матеріал
Державний переворот в Україні – як реагують США, Росія та депутати Верховної Ради на заяву Зеленського
Наступний матеріал
Польща посилює карантинні обмеження через появу нового штаму коронавірусу "Омікрон"
Loading...
Путін планує атаку: чи наважиться Росія напасти на Україну з півдня

Путін планує атаку: чи наважиться Росія напасти на Україну з півдня

"Всі країни-члени НАТО зберігають пильність": Столтенберг закликав Росію відвести війська від кордонів України

"Всі країни-члени НАТО зберігають пильність": Столтенберг закликав Росію відвести війська від кордонів України

Кулеба заявив, що стратегія стримування Росії має складатися з трьох елементів: яких саме

Кулеба заявив, що стратегія стримування Росії має складатися з трьох елементів: яких саме

Кінець Росії, щури Банкової, Путін-наркоман і пекельні санкції – Володимир Огризко в "Є СЕНС"

Кінець Росії, щури Банкової, Путін-наркоман і пекельні санкції – Володимир Огризко в "Є СЕНС"

Захід намагається зрозуміти, якої допомоги потребує Україна, але "стукає у закриті двері" – Порошенко

Захід намагається зрозуміти, якої допомоги потребує Україна, але "стукає у закриті двері" – Порошенко

Стало відомо, про що Порошенко говорив із американськими генералами у Галіфаксі

Стало відомо, про що Порошенко говорив із американськими генералами у Галіфаксі