karpathir.com

"Російська схема" у виконанні Угорщини: розбираємося у паспортному скандалі на Закарпатті

Офіційний Київ не раз попереджав Будапешт – видача громадянам України другого паспорта суперечить українському законодавству

Скандал із угорськими паспортами набирає обертів. Напередодні у мережі з'явилося відео, на якому українці під келих шампанського у Береговому набувають громадянства сусідньої країни. Чільник українського МЗС Павло Клімкін уже припустив, що угорського консула можуть вислати із Закарпаття, якщо достовірність відео підтвердиться. Відреагували і в МЗС Угорщини – кажуть, відео записали і виклали у мережу навмисно. А створили його – щоби зіграти на угорсько-українських відносинах напередодні виборів у наступному році.

На відео, оприлюдненому в соцмережах, мешканці Закарпаття в консульстві Угорщини у Береговому отримують документи сусідньої держави і присягаються вважати Угорщину своєю батьківщиною, служити їй і захищати. Після гімну і присяги люди отримують інструкції від угорських дипломатів. Ті попереджають – про отримання другого громадянства нікому не розповідати. А потім усі разом святкують подію з шампанським.

Чільник українського МСЗ зазначив: Києву відомо про постійні випадки прихованої видачі паспортів. Павло Клімкін планує обговорити це питання з міністром закордонних справ Угорщини на Генасамблеї ООН у Нью-Йорку.

"Ми прекрасно знали, що це відбувається, попереджували наших угорських колег. Але це – вже доказ. На цей доказ мовчати не можна, потрібно зреагувати. І як ми зреагуємо, я розумію. Цей консул поїде десь до Будапешту чи до іншого угорського міста. Але він, насправді, гвинтик у цій всій дипломатичній конструкції", – пояснює вітчизняний міністр.

Будапешт відреагував на скандал у Береговому. У тамтешньому МЗС наголошують: відео знято прихованою камерою, а розголос – це елемент передвиборної кампанії, щоб завоювати підтримку виборців. Висилку угорського консула з Берегового вважатимуть недружнім актом з боку Києва.

"Такий крок поставить відносини між двома країнами на інший рівень, і ми не залишимо це без відповіді. Після дискримінаційних заходів проти закарпатських угорців, спроб залякати їх, тепер серія нападів перейшла на інший рівень. Угорщина постійно стежить за подіями, і не виключено, що в майбутньому доведеться сповільнювати інтеграцію України до євроструктур", – заявив міністр закордонних справ країни Петер Сійярто.

Правляча угорська партія "Фідес" після перемоги на парламентських виборах 2010-го року однією з перших ухвалила рішення про зміни до закону про громадянство та запровадила спрощену процедуру його набуття для закордонних угорців.

Біля консульства у Береговому, яке фігурує на скандальному відео, – чимало людей. Охоронці – швидко зачиняються зсередини. Щоб не давати коментарів пресі, заявляють – у них обідня перерва. Відвідувачі залишаються і чекають, доки консульство знову відчинить для них свої двері.

"Угорці турбуються, платять, помагають медикаментами, вакцинами. То як можна їх за це ущемляти, а громадянство не на першому місті", – вважає мешканець Берегового Юрій.

Офіційний Київ не раз попереджав Будапешт, що видача громадянам України другого паспорта суперечить українському законодавству.

"Ми бачимо, що такі самі заклики свого часу робила Російська Федерація в Криму, у східних регіонах нашої країни і тому нас це надзвичайно турбує. Питання про таку діяльність дипломатів іншої країни треба поставити на розгляд Європейського Союзу, тому що таким чином вони порушують законодавство не тільки України, а й ЄС", – наголошує член комітету ВР з питань нацбезпеки і оборони Андрій Тетерук.

Точну кількість громадян України, які бодай формально присягнули на вірність Угорщині, там не розголошують. Офіційні цифри Будапешт озвучив лише одного разу: станом на лютий 2015 року майже 94 тис. закарпатців отримали громадянство Угорщини за спрощеною процедурою. Скільки угорських паспортів українці отримали в наступні 3,5 роки – невідомо.

Євгенія Китаїва, "5 канал"

Попередній матеріал
Про війну від військових: на XXV Форумі видавців у Львові презентували унікальну хроніку
Наступний матеріал
"Must read" цього року: Форум видавців назвав найкращі книги 2018 – включення зі Львова