МЗС глав "нормандської четвірки" у Мюнхені
МЗС глав "нормандської четвірки" у Мюнхені 5 канал

Результати зустрічі "нормандської четвірки": Вже за кілька тижнів обговорять "дорожню карту" реалізації Мінських угод

РФ порушила принцип територіальної цілісності, що був основою для миру Європи після Другої світової війни, каже канцлер Німеччини

Необхідно повністю припинити вогонь на Сході України та відвести важку зброю від лінії зіткнення, а контролювати такі дії має місія ОБСЄ – з цим погодилися усі міністри країн "нормандської четвірки", які зустрічалися у Мюнхені на полях безпекового саміту. Окрім того, домовилися про безперешкодний доступ співробітників Червоного Хреста до українських заручників. За кілька тижнів має відбутися нова зустріч, на якій мають обговорити деталі дорожньої карти реалізації Мінських угод. З Німеччини деталі розповів кореспондент "5 каналу" Михайло Прудник. 

Мінські угоди повинні виконуватися, а Росія має докласти зусиль для деескалації конфлікту на Сході України. Такі заклики звучать у другий день Мюнхенської безпекової конференції. Їх озвучують світові лідери, і  міністри закордонних справ "нормандського формату", які зустрілися на полях конференції.

Росія порушила принцип територіальної цілісності, що був наріжним каменем для миру Європи після Другої Світової, каже канцлер Німеччини Ангела Меркель. За її словами, саме Росія анексувала Крим, розпочала конфлікт на Донбасі і досі контролює там бойовиків. Попри те, що Мінські домовленості не виконуються, вони найкраще з того що є нині – і сторони мають докласти максимальні зусилля, щоб нарешті досягнути довготривалого припинення вогню, наголосила канцлер.

"У Мінську домовилися, що з першого дня після припинення вогню ми робимо політичні кроки. Але тоді "тишу" забезпечити вдалося на 3-4 дні. Тому поки що починати політичний процес ми не можемо. Мінські домовленості – це єдине, що в нас є для продовження діалогу. І я маю ще надію", – заявила Меркель.

Її позицію цілком підтримує віце-президент США Майк Пенс. Каже, Росія має докласти зусиль для деескалації конфлікту, а США вимагатиме, щоб Москва відповідала за свої дії.

"Потрібно домогтися, щоб Росія виконувала Мінські домовленості, починаючи з деескалації ситуації. І я хочу наголосити, що Сполучені Штати наполягатимуть, щоб Росія понесла відповідальність. Президент Трамп дотримується саме такої лінії", – зауважив Пенс.

Під час зустрічі з українським президентом нова адміністрація Білого дому запевнила, що гарно поінформована про ситуацію на сході України, і підтримуватиме Київ у поверненні Криму. Україна серед основних пріоритетів США, запевнив Майкл Пенс і засудив визнання Москвою "паспортів" так званих "ЛНР" і "ДНР".

Своєю чергою Президент України Петро Порошенко заявив: "Я проінформував віце-президента про нещодавнє рішення президента Путіна про визнання "паспортів" окупованих територій так званих "ЛНР" та "ДНР". Для мене це є черговий доказ дії російської окупації, російського порушення міжнародного права. Дуже символічно, що це відбулося цинічно під час проведення Мюнхенської конференції".

Петро Порошенко
Петро Порошенкофото АПУ

А от до переговорів у "нормандському форматі" американців не залучатимуть. Лише триматимуть тісний зв'язок. Так вирішили мініcтри закордонних справ Німеччини, Франції, України та Росії, які зустрілися на полях конференції.

Глава французького МЗС Жан-Марк Еро наголосив: "У нас немає жодної альтернативи Мінським домовленостям. Звичайно, все відбувається недостатньо швидко, і у нас попереду ще багато роботи. Ми повинні продовжувати докладати зусиль до розв'язання конфлікту – це наш обов'язок". 

Зауважимо, що "нормандська четвірка" домовилася про те, що найпершими кроками мають стати припинення вогню та відведення важкого озброєння від лінії розмежування. ОБСЄ повинно мати доступ і контролювати це. Також погоджений доступ Червоного хреста до заручників. Лише після виконання гуманітарних питань, говоритимуть про "дорожню карту" для  політичного процесу.

Так, міністр закордонних справ Німеччини Зігмар Габріель підкреслив: "Ми побачимося вже впродовж наступних кількох тижнів для підготовки політичного процесу, це буде нашим найскладнішим завданням. Але без режиму тиші і відведення важної зброї ми не зможемо почати політичний процес розв'язання конфлікту".

Своєю чергою очільник МЗС України Павло Клімкін наголосив: "Безпека і гуманітарний напрямок були дійсно головними. І я особливо підкреслив, що нам потрібно працювати далі за логікою "дорожньої карти". Ми будемо працювати над тим, щоб до "дорожньої карти" була закладена логіка послідовності і гарантій.

"Нормандська четвірка" закликала усі сторони конфлікту відповідально  поставитися до виконання їхніх зобов'язань. Лише тоді, кажуть міністри, можна досягти припинення вогню.

Михайло Прудник, Німеччина, "5 канал"

Попередній матеріал
Архієрейська Божественна Літургія та Панахида за Патріархом Йосифом Сліпим – трансляція завершена
Наступний матеріал
Порошенко: У Мюнхені ми отримали чергове підтвердження солідарності з Україною
Loading...

Допомога Україні - це найвигідніша інвестиція у захист вільного світу: Як проходить Мюнхенська конференція

Порошенко в Мюнхені розповів про "історичний шанс" для адміністрації Трампа

Порошенко в Мюнхені: "Нічого про Україну без України вирішуватися не буде"