Twitter

Реакція України та світу на "план Сайдіка" щодо миру на Донбасі

Представник організації, яка має унікальний талант – не бачити росіян на окупованих територіях ОРДЛО, розмірковує про можливість міжпарламентської угоди Київ – Москва та про спостерігачів на вільних територіях, а не лише на окупованих

Лікарю, звідки у вас такі книжки? Приблизно така реакція була у багатьох на "план Сайдіка" щодо миру на сході України.

Представник організації, яка має унікальний талант –  не бачити росіян на окупованих територіях ОРДЛО, розмірковує про можливість міжпарламентської угоди Київ – Москва та про спостерігачів на вільних територіях, а не лише на окупованих. І все це, мовляв можна вписати в якісь нові домовленості на базі Нормандської четвірки. Чи слід це сприймати як підкилимні течії?

Офіційна позиція Києва незмінна – спершу Росія вийде з України, а потім все інше. Представник Вашингтона Курт Волкер взагалі зауважив – ідеї Сайдіка не є чимось новим чи пропозицією демонтувати мінські угоди.

На думку Волкера, пропозиції Сайдіка слід сприймати як міркування щодо співпраці ООН і ОБСЄ. При цьому головна вимога і умова зберігається – Росія має насамперед припинити війну.

Мінські угоди на практиці. Спокою від кулеметних черг з боку терористів уночі в Золотому на Луганщині практично немає. А вдень окупанти дратують українського солдата пострілами зі стрілецької зброї.

Те, що Мінські угоди не діють – визнають і солдати в окопах, і генерали в штабах. Але саме ці домовленості зберегли з моменту свого існування сотні життів, нагадують військові. Проте на більше ці угоди не годяться. Їхнім результатом остаточного миру не буде, впевнені на передовій. Ворог довів – замовкнути його зброю може змусити хіба що "зовнішнє око".

5 канал

Коли літають безпілотники ОБСЄ – тоді в них повне затишшя, видно, що вони просто працюють на камери.

Про міжнародну місію Організації Об’єднаних Націй – "блакитні шоломи", які б втихомирювали, контролювали і, зрештою, вигнали б загарбника зі сходу, Україна почала просити ще в 2015 році. На кожному міжнародному майданчику. Але Росіся блокувала будь-яку ініціативу. Проте на початку цього тижня в інтерв'ю австрійській газеті учасник Мінських переговорів від ОБСЄ заявив: має чіткий план реалізації місії ООН і досягнення миру на окупованій території.

Павло Клімкін, міністр закордонних справ: "За змістом це ті самі яйця, тільки в профіль".

Так український міністр охарактеризував план представника голови ОБСЄ Мартіна Сайдіка, порівнюючи його ідеї з Мінськими угодами.

Під кінець тижня з’ясувалося: план розміщений на 19 сторінках і належить не лише Мартіну Сайдіку. Співавторами виступають двоє інших європейських дипломатів. Теж від ОБСЄ – П'єр Морель і Артулур Аракан. Українські представники, довідавшись про нові ідеї мирного врегулювання ситуації на сході, планували в середу – на традиційних Мінських зустрічах – його обговорити. Але марно.

Ірина Геращенко, представник України в гуманітарній підгрупі ТГК з питань мирного врегулювання ситуації на сході України:

Пан Сайдік, який презентував цей так званий план в австрійській газеті, чомусь на останньому засіданні в Мінську не сказав про нього жодного слова. Ні журналістам, нікому.

План Сайдіка
План Сайдіка5 канал / Час. Підсумки тижня

Мартін Сайдік, спецпредставник ОБСЄ в Тристоронній контактній групи з питань мирного врегулювання ситуації на сході України:

Мені нічого повторити з цього приводу. Спираючись на свій трирічний досвід роботи, хочу ще раз наголосити на своїй повній прихильності до Мінських угод та особистій переконаності в їх необхідності.

Під кінець тижня документ від австрійського дипломата прислали в українське міністерство з питань тимчасово окупованих територій. З’ясувалося – це просто письмові ідеї до обговорення, якими автори пропонують визнати Мінські угоди "далекими від виконання". А цей план потрібен, щоб зрушити їх з місця. Фактично, у плані Сайдіка йдеться про той самий мир, відведення важкого озброєння, припинення вогню, як і в Мінському документі. Але є тут прописані і певні механізми реалізації шляху в бік примирення.

Примушувати до миру буде поліцейська місія ООН, яка діятиме спільно зі спостережною місією ОБСЄ. Керуватиме обома структурами спецпреставник, якого призначать уже згадані організації. Мандат миротворців – тривалістю у п'ять років.

План Сайдіка
План Сайдіка5 канал / Час. Підсумки тижня

Ця сама місія, у пропозиціях Сайдіка, відповідатиме за проведення виборів. Їх, переконаний спецпредставник, спокійно можна проводити у 2020 році. Разом з місцевими виборами по всій території України. Не чекаючи встановлення повного контролю над кордоном і виведення ворожих військ. Але на таку послідовність Україна погодитися не може.

Павло Клімкін, міністр закордонних справ:

Ми ж хочемо, щоб спочатку туди зайшов міжнародний компонент і підготував Донбас до вільних і чесних виборів. І саме в цьому є логіка всіх наших пропозицій. А якщо ви почитаєте цей план, то там у ньому про це не йдеться, і це саме головне.

Наступна неприйнятна для Києва пропозиція – поступове відновлення контролю над нині окупованою територією і українсько-російським кордоном. Поступовість, кажуть у Києві, означає міграцію російських найманців і танків з однієї частини сходу на іншу, а не їхнє виведення.

А от пункт, який має всі шанси на реалізацію, пропонує механізм відновлення зруйнованої території сходу. Для цього в плані Сайдіка пропонується створити "Агентство реконструкції східної України". Воно збиратиме та розподілятиме донорські кошти зі Сполучених Штатів, Євосоюзу і навіть з Росії. Контролюватиме агентство Брюссель. Період його діяльності 6-8 років.

Насамкінець спецпредставник ОБСЄ пропонує, щоб узгоджений план ратифікували, щонайменше, парламенти обох країн. Тобто Верховна Рада України і Державна дума Російської Федерації. Офіційний Київ ця пропозиція обурила. 

Ірина Геращенко, представник України в гуманітарній підгрупі ТГК з питань мирного врегулювання ситуації на Сході України:

До чого тут Держдума РФ? Ми ніколи не дозволимо, щоб ще якийсь парламент інших країн, а тим паче країни-агресора щось там ратифіковував, що стосується винятково внутрішніх справ України. Єдине, що ми вимагаємо від Держдуми – це негайно вивести війська з Криму і Донбасу. Загалом, знаєте, в цьому так званому плані Сайдіка є чимало гачків, з яких стирчать вуха Кремля.

Не так категорично сприйняли ідеї представника ОБСЄ за океаном. Сполучені Штати переконані – в основі плану Мартіна Сайдіка – мир і виведення військ окупанта. Це своєрідна імплементація Мінських угод.

Курт Волкер, спецпредставник США з питань України:

Спецпредставник Мартін Сайдік має певні ідеї щодо того, як ООН та ОБСЄ зможуть співпрацювати разом. Бо якщо ви збираєтеся запровадити миротворчу місію, вам знадобляться адміністративні функції, які б мали розділити між собою ці дві організації.

Але в Організації Об'єднаних Націй, – а саме її Рада Безпеки затверджує рішення про миротворчі місії, – ні сном ні духом не відають про ідеї спецпредставника ОБСЄ.

Дюжаррік_речник генсека ООН
Дюжаррік_речник генсека ООН5 канал / Час. Підсумки тижня

Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря ООН:

Я не знаю про жодні офіційні звернення від ОБСЄ до ООН, які б роз’яснювали деталі цього плану. Він мені не відомий. Можу сказали лише, що ООН, як і раніше, підтримує зусилля нормандського формату, контактних груп у Мінську та ОБСЄ з урегулювання ситуації на Донбасі.

Олександр Павлюк, командувач військ ОК "Захід": "Все одно місія миротворча необхідна".

Нині під його керівництвом оперативне командування "Захід". А у 2006 році він командував українськими миротворцями в Косово. Саме Балканський досвід пропонують застосувати в Донецьку та Луганську дипломати з ОБСЄ.

Олександр Павлюк, командувач військ ОК "Захід": "У цілому, я скажу, місія мала ефекти. Анклави, що Сербський, що Албанський, співпрацювали і жили в мирі. Були проведені демократичні вибори. Думаю, що така співпраця буде ефективна і на Донбасі, якщо, звісно, виключити російських представників з місії ОБСЄ".

Саме ця умова – недопущення росіян у миротворчій місії на сході – може заблокувати розгляд цього питання в Раді Безпеки ООН. Адже лише після остаточного затвердження рішення про миротворчу місію, за яке має проголосувати, зокрема, й Росія, блакитні шоломи пакуватимуть наплічники.

Олександр Павлюк, командувач військ ОК "Захід": "Це потребує часу. Щонайменше – півроку. Залежно від готовності, від тієї чи іншої країни і від готовності відповідних формувань".

А поки українські військові самотужки відбивають ворожі атаки. Зокрема й обстріли з важкого озброєння, яке за Мінськими угодами вже майже чотири роки не має перебувати на лінії фронту.

Ірина Герасимова, Євгенія Китаїва, Олена Уланова, "Час. Підсумки тижня".

Попередній матеріал
Представникам МП довелося під гімн України покинути зібрання громади селища Богородчани
Наступний матеріал
"Інформаційний вечір" на "5 каналі" – трансляція
Loading...

"Нічого принципово нового": Клімкін пояснив, чого бракує у плані спецпредставника ОБСЄ щодо Донбасу

СММ ОБСЄ помітила на сході десятки вагонів з вугіллям, що вивозили до РФ – яка була реакція окупантів

В окупованому Алчевську з'явився туалетний папір з назвою "#Донбаснаш" – фото

Нині треба оперативно ухвалити рішення про присутність СММ ОБСЄ в Азовському морі – Климпуш-Цинцадзе

Танки, міномети, гаубиці: ОБСЄ помітила у бойовиків озброєння, заборонене Мінськими угодами

Заручники, виключені зі списків на обмін, можуть бути закатованими в тюрмах ОРДЛО – Геращенко