герб на Верховній Раді
герб на Верховній Раді Mapio.net

Рада взялася за великий Герб України: навіщо і чому його досі немає – думки істориків

Читайте по-русски
Історики радять закріпити малий герб як великий і вбачають в ініціативі Разумкова бажання заробити політичний капітал

Уже до кінця року буде оголошено переможця конкурсу ескізів великого державного герба. До цього в Україні існував лише малий герб – тризуб. Для того, щоб розібратися, чи потрібен нашій державі великий герб, і чому стільки років у нас так і не спромоглися його прийняти, журналіст "5 каналу" Петро Троць звернувся до геральдистів.

"За" оголошення нового конкурсу для створення великого герба проголосувало 279 народних депутатів. Ініціював такий конкурс спікер Верховної Ради Дмитро Разумков, а от відповідальність за проведення конкурсу поклали на Кабмін. 

"Злагодженою роботою і громадськості, і фахівців, і Верховної Ради, і Кабінету Міністрів, тому що він доручений, і, звісно, президент, ми зможемо це зробити і до 30-річчя незалежності ми зможемо ухвалити цей законопроєкт", – сказав спікер парламенту. 

Усю підготовку планують провести упродовж осені, а до 1 грудня хочуть подати у Верховну Раду пропозиції з переможцями.

Розмови про великий державний герб велися з часу отримання Україною незалежності. З 1991 року відбулося кілька конкурсів, але переможці так і не отримали офіційного статусу. Ось уже 29 років країна живе лише з малим державним гербом – тризубом.

Історик-геральдист Андрій Гречило згадує обставини, через які попередні конкурси так і не були повністю реалізовані: "Нефахово були складені умови конкурсів, нефаховими були журі. Плюс різні зловживання під час проведення конкурсів, коли починалися різні підкилимні рішення. І призвели до того, що ми маємо зараз". 

У 1991-му році саме його і його колег ескіз було взято за основу, а згодом ухвалено як малий герб – тризуб. Оголошення ж уже четвертого конкурсу на створення великого в науковця викликало здивування. 

"Наштовхує на думку, що тут є політична мета - заробити якийсь політичний капітал. Наближаємося до наступних місцевих виборів, а особливо хвалитися нічим, то от таким піаром, мабуть, і намагаються заробити якісь політичні бали", – зазначає він. 

Не всі роботи, які надсилаються на такий конкурс, відповідають його вимогам, розповідає Богдан Завітій – автор книги "Наш герб". Два роки тому він зібрав ескізи, які в різні роки перемагали як найкращі пропозиції для великого герба. Дослідник каже, що хоча наша історія і має всі передумови для створення такого символу, але він притаманний державам з іншою формою правління.

"Ми не є монархія. Бо зазвичай зараз монархії мають великі герби. Або маленькі держави з великими амбіціями... На жаль, 30 років авантюр, інтриг і решта так цю справу знеславили, що її треба облишити. Не готові, не вміємо, незрілі", – каже Завітій.

При цьому, він зазначає, що у країни вже є символ, який вдало функціонує вже майже три десятки років, і є об'єднуючим для всієї території. І для його ухвалення не потрібні нові конкурси. 

Натомість фахівець рекомендує чинній владі зробити лише одну справу з гербом – виправити статтю 20 Конституції і прибрати ярлик "малий" із теперішнього герба. Таке рішення, на думку дослідника, увійде в історію.

Петро Троць, Данило Буланенко, Олексій Тищенко, 5 канал

Попередній матеріал
Наїзд на курсанток: суд обирає запобіжний захід офіцеру ЗСУ
Наступний матеріал
Що сталося з коштами Фонду боротьби з COVID-19 та яка ціна виборів в ОРДЛО – "Інфовечір"
Loading...