Слідчий Державного бюро розслідувань Артем Яблонський, який підписав звернення до Апарату Верховної Ради України щодо кримінального провадження проти Петра Порошенка, раніше працював у прокуратурі та переслідував учасників Євромайдану.
Про це пише народний депутат з фракції "Європейська Солідарність" Ростислав Павленко.
"Після публікації видання "Букви" чергового пасквіля "державного бюро репресій" на Петра Порошенка, поцікавився, хто ж такий той Артем Яблонський, хто оту паскудь підписав. Виявляється, людина таки особливих талантів. Його називають серед прокурорів, які намагалися саджати майданівців – тому на посаду до прокуратури йому було зась. Зате у ДБР таким – дорога і почьот. Може, ще й грамоту дадуть. Або й у званні повисять. К праздніку", – іронічно зауважив Павленко.
Він закликав: "Треба не забути жодного з цих "героїв". Бо надто дорогою ціною оплачений час їхніх ігрищ на посадах. До речі: зазвичай, такі дуже легко розкривають усіх: хто давав доручення, хто підсовував брєд на підпис".
Як повідомив раніше громадський активіст Олександр Лємєнов, після 2019 року люстровані після Майдану прокурори стали поновлюватися на посадах. А ті, хто не зміг повернутися в органи прокуратури – пішли працювати в ДБР. Більше того, Артем Яблонський у ДБР навіть очолив розслідування злочинів проти учасників Майдану.
"Ілюстративна історія, як один з прокурорів, Артем Яблонський, що не пройшов у 2019 році атестацію, вирішив судитися з Офісом Генпрокурора щодо поновлення на посаді. За даними моїх джерел, саме він був процесуальним керівником щодо справ євромайданівців у 2013-2014 роках. Зрозуміло, що результатів як не було, так і немає. Водночас нагадаю, що 21 листопада 2022 року президент Зеленський зазначав: нам потрібні реальні результати розслідування справ Євромайдану. Гарант Конституції мав надію, що будуть бодай якісь результати до роковин розстрілів на Інституцькій. Але сьогодні вже 3 березня, а "віз і нині там", – писав у 2023 році активіст.
"Сьогодні можна з упевненістю сказати, що розслідування справ Євромайдану "поховали"… Більше того, вище згадав про того ж таки Артема Яблонського. Він наразі призначений керівником управління з розслідування злочинів під час Революції Гідності. А раніше, під час Євромайдану, був особисто дотичний до переслідування активістів. Як саме? Працював у прокуратурі Голосіївського району столиці. З січня 2020 року Яблонський очолює управління по розслідуванню справ Євромайдану в ДБР. Колись переслідував активістів – зараз розслідує зловживання по переслідуванню", – пояснював він.
"Перевірити це дуже просто, адже Яблонський у 2014 році особисто підписував обвинувальні акти, а згодом – у 2018 році – під час допиту зізнався у цьому. Не вірите? Знайдіть протоколи допиту. Не будемо вдаватися в деталі, просто називаємо прізвища, кого тоді взяли під варту – Андрія Судраба, Дмитра Москальця та Дмитра Полтавця. Це все може свідчити про роботу Яблонського в інтересах росії, а не українського суспільства, тому логічно щоб СБУ перевірило цього "правоохоронця" на зв’язок з росіянами", – закликав Лємєнов.
"Коли нас судили, я цьому прокурору (Яблонському – ред.) казав: "На основі яких показів свідків ви нас судите?". А він мені почав розповідати про трьох беркутівців із Запоріжжя, які написали про те, що ми нібито кидали пляшки, каміння та запальну суміш… Але ж коли мене арештували, в мене взяли дактилоскопію, яка показала відсутність на моїх руках відповідних відбитків", – пригадував події 2014 року активіст Андрій Судраб.
"Якщо відверто, ситуація не дивує. Раніше переслідував активістів, а сьогодні розслідує зловживання в статусі співробітника ДБР. Працював у прокуратурі і не пройшов атестацію – згодом забрали такого "цінного" персонажа в ДБР", – вказував Лємєнов.
З його слів, у Бюро набирають не професійних, а лояльних і залежних, що виконають будь-яку забаганку директора ДБР Олексія Сухачова.
"Останній, в свою чергу, "бере під піддашок" будь-яку вказівку з Банкової. Можна пригадати й історію про Олександра Чорноблавсього, що в 2016 році був слідчим спецрозслідувань ГПУ. Він ініціював перевірку на причетність Яблонського щодо переслідування євромайданівців і вимагав тимчасовий допуск до речей і телефонних розмов останнього. Цікаво те, що Чорноблавський нині працює слідчим у ДБР, але після приходу Яблонського в Бюро Чорноблавського "спустили" з керівної посади до рядової. Правоохоронне шапіто, дешева мстивість, суцільний сором", – зауважував активіст.
"Не буду деталізувати по декларації Яблонського, нехай цим займаються НАЗК і НАБУ. Грошові кошти на рахунках зростають, прям дуже інтенсивно. Просто натяк відповідним органам. Адже, за нашими даними, його стиль життя ну аж ніяк не відповідає офіційним доходам. Що не дивно, "правоохоронний спрут" завжди фіксується в таких історіях. Начальник одного з відділів ОГП – рідний брат Яблонського. Дружина брата також нещодавно приєдналася до роботи в Офісі на Різницькій. Наші джерела вказують, що на Яблонського має колосальний вплив колишній заступник глави ДБР Олександр Бабіков, зв'язок співпраці якого з Януковичем доведено ще декілька років тому", – писав Лємєнов.
Журналіст Данило Мокрик у розслідуванні "Bigus INFO" ще за 2021 рік також підтверджував інформацію про причетність Яблонського до переслідування учасників Революції Гідності. Він зауважував, що після 2019-го експрокурор не зміг пройти атестаційну комісію прокуратури.
"У рішенні Комісії про неуспішне проходження атестації Артемом Яблонським написано, що воно прийнято "у зв'язку із виявленою відсутністю у нього принципової і послідовної морально-правової позиції в оцінці власної ролі під час подій Революції Гідності, ігноруванням принципу рівності всіх перед законом і судом, спробами пристосуватись до поточної соціально-політичної ситуації", – цитує розслідувач висновки комісії.
Раніше видання "Букви" оприлюднило лист ДБР до Верховної Ради України, з якого стало відомо, що Петра Порошенка намагаються звинуватити у підписанні Харківських угод у 2010 році, а також у внесенні змін до Конституції щодо курсу України на вступ до ЄС і НАТО. ДБР витребовує з Апарату Верховної Ради документи щодо голосувань з цих питань.
У партії "Європейська Солідарність" нагадали, що Петро Порошенко на час підписання та ратифікації Харківських угод не обіймав жодної державної посади, не був депутатом ВР і не мав відношення до ухвалення цього ганебного рішення.
"В цьому випадку суть замовлення: дискредитувати проєвропейського президента та українського політика Порошенка обвинуваченням в держзраді – статті, яка може бути використана для позбавлення волі і блокування політичної діяльності", – йдеться у заяві партії.
Експерт Віктор Уколов припустив, що справжньою причиною кримінального провадження може стати намір скасувати зміни до Конституції України, що зобов'язують владу забезпечити європейську та євроатлантичну інтеграцію держави.
Дивіться також відео:
Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій. Також стежте за нами у мережі WhatsApp. Для англомовної аудиторії маємо WhatsApp англійською.