Ні про яку боротьбу з корупцією не йдеться, якщо система електронного декларування не запрацює на повну – Юрчишин

Депутати хочуть внести зміни в закон, аби декларуватися, але щоб звіти бачили тільки в ДФС

Система електронного декларування має повноцінно запуститися 15 серпня. Про це в ефірі "5 каналу" в телемарафоні "Україна понад усе" повідомив виконавчий директор Transparency International Ярослав Юрчишин.

Ведуча попросила прокоментувати заяву голови правління ГО "Центр протидії корупції" Віталія Шабуніна про те, що НАЗК (Національне агентство з питань запобігання корупції – 5.ua) хоче остаточно "поховати" електронне декларування.

"Коріння ведуть явно не до НАЗК, члени НАЗК насправді зараз у такому цейтноті, максимально роблять усе, щоб 15 серпня електронна система (декларування – 5.ua) запрацювала, але водночас зважаючи на процедуру обрання, вони чутливі до вимог високопосадовців чи то з Банкової, чи то з Грушевського, і тому говорити зараз про те, хто став ініціатором ймовірного неповного запуску системи електронного декларування 15 серпня, це запитання ще обговорюється", – заявив Юрчишин. 

За його словами, вся проблема у тому, що з 15 серпня – "ці зобов'язання публічно взяли і Президент, і прем’єр-міністр" – має запрацювати нова система електронного декларування, в якій повинні продекларуватися лише топ-чиновники, тобто не всі, а вищі посадові особи.

"Це розширена декларація про статки не лише декларанта, а і його родини, притому вперше дається така інформація, як готівка, ювелірні прикраси. Насправді це зовсім інший рівень відкритості. Про що зараз найкритичніше дискутується, так це про те, що в багатьох країнах ця інформація не є відкритою. Чому в Україні громадянське суспільство більше, ніж закордонні партнери, вимагали відкритість цієї системи, тому що в ефективність правоохоронної системи на другий рік після Майдану, коли лише зараз оголошуються підозри людям, які допомагали "Беркуту" відходити від Майдану, говорити про її ефективність не доводиться. І відповідно нам потрібні механізми, що дозволяли б громадськості контролювати, що декларується і як декларується. До цієї нової системи відповідальності прив'язана і відповідальність, як адміністративна, так і кримінальна. 145 тис. грн – це адміністративна відповідальність, якщо більше 300 тис. – це кримінальна відповідальність з конфіскацією, з можливістю строку", – роз'яснив експерт.

Юрчишин пояснив, чому це настільки критично: "Банально, виїжджаємо в Конча-Заспу, в Пущу Водицю і судді і прокурору, які зараз за декларацією бідні, як церковні миші, вони не можуть пояснити свої статки, в яких вони проживають, які зареєстровані на їхніх родичів".

За словами експерта, є кілька структур, від яких залежить, щоб ця система запрацювала. Це депутати, які з вересня "можуть закрити систему або ввести так звану "нульову декларацію", яка передбачає амністію капіталу. Тобто система буде працювати, але ні НАБУ, ні НАЗК по ній "ніяких рішень проводити не зможуть, справи в суди направлятися не будуть".

"Другий формат – це прозвітуватися мають судді Конституційного суду. А зараз на їхньому розгляді перебуває звернення депутатів, як просять взагалі скасувати систему електронного декларування. Водночас топ-посадовці – Президент, міністри, голова Верховного суду, поліція в першу чергу – не мали декларуватися. Цим породжується певна несправедливість. Тому депутати кажуть, давайте внесемо зміни в закон – ми продекларуємося, але цього ніхто не побачить. Проте ні про яку боротьбу з корупцією, якщо система не запрацює на повну, говорити не доводиться. А друге – це безвіз, який розглядатимуть у вересні". 

"Сподіваюся, що 15 серпня система запуститься повноцінно, і вже на жовтень-веревень ми матимемо інформацію, прозвітовану про всіх топ-чиновників України", – підсумував Юрчишин. 

Як повідомляв 5.ua, міністр юстиції розвіяв міфи з приводу електронного декларування та опублікував інфографіку.

Попередній матеріал
Контрольні пункти "Станиця Луганська" та "Зайцеве" відновили роботу
Наступний матеріал
Заступника голови держслужби з питань праці, якого спіймали на хабарі, відсторонили від посади
Теги:

Нова система декларування майна чиновників – доведеться вказувати і готівку

Експерт програми розвитку ООН про електронне декларування в Україні – інтерв'ю

Міністр юстиції розвіяв міфи з приводу електронного декларування та опублікував інфографіку

Ярош задекларував 37 тис. грн зарплати за 2015 рік

Заступник Кличка задекларував 8 будинків, 29 квартир та 15 гаражів

Четверо міністрів задекларували найменші доходи за 2015 рік