Тристороння контактна група в Мінську
Тристороння контактна група в Мінську zastavki.com

Не домовилися: у Мінську не погодили списки на обмін бранцями

Читайте по-русски
Чи зможуть українські бранці зустріти Новий рік удома, поки що невідомо. Вже цього тижня сторони продовжать перемови в режимі онлайн-конференції

Не домовилися. Учасники Тристоронньої контактної групи у Мінську не змогли погодити списки на обмін бранцями. І не затвердили дату. Про це заявила представниця України в гуманітарній підгрупі Мінського процесу Валерія Лутковська. Скільки саме українців можуть повернутися додому не кажуть, щоби не нашкодити переговорному процесу. Водночас Лутковська уточнила: йдеться і про військових, і про цивільних. Тож чи зможуть українські бранці зустріти Новий Рік удома – питання залишається відкритим.

До Мінська в середу українська сторона їхала, щоб вирішити 5 питань. Окрім обміну, це припинення вогню та запровадження режиму тиші до кінця 2019-го, розведення військ у трьох гуманітарних зонах. Посилення роботи ОБСЄ в цілодобовому режимі. Нині спостерігачі працюють лише вдень. А також допуск Червоного Хреста до тих, кого незаконно утримують на окупованих територіях. Утім результатів немає.

Олексій Резніков, представник України в політичній підгрупі ТКГ, говорить: "Сьогодні вдалося продовжити діалог і головне – домовитися, що будуть зроблені всі необхідні дії, щоб у цьому році отримати позитивний результат. Тому вам підкреслю, що не завершено роботу тристоронньої контактної групи в 2019 році".

Щодо обміну українська сторона наполягає: він має відбутися до кінця цього року.

Представник України в ТКГ Леонід Кучма говорить: "Переговорний процес триває. Ми сьогодні зустрілись у президента, поговорили про результати, щойно я переговорив і з Гризловим. Треба все-таки спробувати завтра, не відкладаючи, провести скайп-конференцію з цього питання. Зробити все, щоб до Нового року звільнити людей, хоча б якусь частину. Вдасться чи не вдасться – невідомо".

Камінь спотикання – самі списки. Україна готова обміняти всіх погоджених на всіх погоджених.

Валерія Лутковська, представниця України в гуманітарній підгрупі ТКГ, каже: "Не буду говорити навіть цифри, враховуючи те, що вони змінюються. Змінюються постійно, ми постійно працюємо над тим, щоб підтвердити якомога більше людей, щоб була ця формула "всіх підтверджених на всіх підтверджених". Ми зацікавлені в тому, щоб отримати якомога більше підтверджень громадян України, які незаконно утримуються під вартою на території Донбасу".

Утім представники ОРДЛО постійно змінюють перелік осіб, яких можуть обміняти.

Вадим Пристайко, міністр закордонних справ України, сказав: "Але ми зіткнулися технічно, що списки ніяк не можна скласти і погодити. Був якийсь момент, коли була якась кількість погоджених, ми вирішили підвести риску: "Слухайте, давайте хоча би ці, кого ми погодили обміняємо". На жаль, із цього погодженого списку відрізали іще невеличкий шматочок. Це знову-таки була пропозиція тої сторони – ОРДЛО, – яку РФ не змогла примусити виконати домовленості рішення".

Щодо припинення вогню, Пристайко пояснює: домовитися про нове не вдалося. Натомість підтримуватимуть режим тиші, який діє з липня. Щоправда, лише на папері. Адже з цього часу на сході загинуло 40 людей. Наступна зустріч у Мінську запланована в січні. Але вже цього тижня сторони продовжать перемови в режимі онлайн-конференції.

Ганна Рибалка, "5 канал"

Попередній матеріал
"ЄС" у Страрбурзі закликала Єврокомісію надати Україні новий транш – подробиці
Наступний матеріал
Французький будинок дружини Рябошапки та скільки квартир у родини Каська – "Спостерігач"
Loading...