Надання Україні винищувачів F-16 – лише питання часу. Партнери, які потенційно готові передати новітні літаки, найближчими місяцями вирішуватимуть подробиці щодо масивів авіаційної допомоги і від кого саме вона буде. Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель повідомив, що підготовку наших льотчиків уже розпочали низка країн, серед них і Польща. Водночас у Повітряних силах ЗСУ уточнили: підготовка до тренувань іще триває. Наскільки Україна наблизилась до отримання F-16 і як ці новітні винищувачі здатні змінити хід війни – дізнавалася кореспондентка "5 каналу" Лідія Середюк.
Від політичних заяв – до конкретних рішень про довгоочікувані F-16. Під час саміту G7 Сполучені Штати офіційно заявили про підтримку навчання українських пілотів на цих винищувачах. І підготовка вже розпочалася.
"Це гарний результат зустрічі "Великої сімки". Нарешті вони вирішили підготувати підґрунтя для того, щоб забезпечити Україну потрібними їй реактивними винищувачами", – наголоси верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.
"Згідно зі стандартами тих самих Повітряних сил Великої Британії – це два роки на літаках класифікації 4+, тобто багатоцільових винищувачах", – сказав військовий експерт Дмитро Снєгирьов.
Читайте також: У Міноборони припустили, яка країна першою надасть винищувачі F-16.
Але в бойових умовах, коли час на вагу золота, для ЗСУ термін навчання буде значно коротшим: близько шести місяців, а то й менше. Тим часом партнери міркують, хто і скільки зможе передати Україні винищувачів. "Авіаційна коаліція" нині нагадує "танкову", коли про постачання "Леопардів" та "Челенджерів 2" на міжнародній арені лише дискутували, але, зрештою, озброїли ними Сили оборони.
"Можемо говорити, що вже декілька країн входять у так звану авіаційну коаліцію: США, відповідно Велика Британія, Бельгія, Нідерланди, Франція і готуються ще низка країн. Та сама Польща, яка нам передала МіГи-29, плюс, відповідно, Словаччина", – додав експерт.
"Відносно найбільш вірогідних кандидатів посилення Повітряних сил України – ті, які замінюють F-16 на F-35. Це безпосередньо Нідерланди. Враховуючи, що в аналогічній ситуації зперебуває Данія, можливо, на мій погляд доволі впевнено говорити для початку про дві-три ескадрильї, від одного до трьох – це такий короткостроковий ресурс, передача якого не становить втрати обороноздатності цим країнам. Мова йде про від 13 до 36 одиниць винищувачів", – розповів головний редактор військового порталу DEFENSE EXPRESS Олег Катков.
Дивіться також відео: Реакція рф на винищувачі F-16 для України! – Василь Лапійчук.
Навіть одна ескадрилья зможе докорінно змінити ситуацію в небі та на землі, – в інтерв'ю журналістам поділився думками український пілот. Але для ефективнішого результату треба більше.
"Літак – це складна машина і треба постійно підтримувати його в боєготовому стані. Для цього робиться великий комплекс заходів: сезонне обслуговування, технічні, регламентні роботи, і тому з ескадрильї не може ніколи бути, щоб 12 суден були постійно в боєготовому стані. Тому задля ефективної роботи нам потрібно три ескадрильї винищувачів", – зауважив військовий пілот ЗСУ і Герой України Вадим "Karaya" Ворошилов.
F-16 – наймасовіший літак четвертого покоління. Таких виготовлено близько 4600 одиниць. Це допоможе в обслуговуванні та ремонті цього повітряного судна, в той час, як для радянського МіГ-29 наростатиме дефіцит деталей. Новітні багатоцільові винищувачі зможуть замінити всі чотири основні типи літаків, які нині на озброєнні України, прогнозують у Повітряних силах, і тим самим дадуть перевагу над російською авіацією. Окрім ураження цілей ворога, F-16 можна застосувати як засіб протиповітряної оборони.
"Навряд чи російські літаки наближувалися б до зони потенційного пуску керованих авіабомб, якби там чергувала пара чи більше літаків F-16. Наявність цих літаків у небі не дозволить росіянам наближатися", – наголосив речник Повітряних сил України Юрій Ігнат.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
F-16 зможе не лише відігнати штурмову російську авіацію від північних кордонів і зменшити її активність у прифронтовій лінії, а й знищувати кораблі ворожого чорноморського флоту, який також цілить ракетами по Україні. До цього типу винищувача можна під'єднати велику номенклатуру озброєння, а отже, виконувати широкий спектр бойових завдань.
"Під F-16 можливо підвісити повітряний гарпун, тобто протикорабельну ракету. Тут її об'єктивна дальність використання становить не 160 кілометрів як для наземної версії, а додаємо дальність польоту літака певну і вже можливо на дальності літака вражати рашистські кораблі. Тобто, от для чого потрібен F-16 – для виконання цілого комплексу завдань, які починаються з доволі звичної ролі, здавалося б, винищувача протиповітряної оборони, і до літака, що зможе просто потопити цілий чорноморський флот рф", – сказав Олег Катков.
Нині перемови про передачу цих винищувачів уже пройшли етап "чи дадуть Україні F-16", тепер питання – "коли Україні їх дадуть". У Пентагоні певні, що, можливо, за декілька місяців. Це найоптимістичніший сценарій, утім на бойове чергування літаки заступлять, коли наші пілоти завершать навчання.
"Більш за все, згідно з останніми домовленостями, Україна отримає F-16 на саміті в Вільнюсі. Дедлайном поставки будуть навчання наших військових. А в цьому напрямку вся країна працює: дипломати, політики, громадськість, всі максимально зайнялися лобізмом постачання в Україну, які допоможуть переламати хід війни і надерти зад цим покидькам", – зауважив політичний експерт Микола Давидюк.
Лідія Середюк, Валентин Стрельцов, "5 канал"
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.