Міністерство оборони України замовило у фірми-"прокладки" постачання харчів до тилових військових частин за завищеними подекуди у 2-3 рази цінами.
Про це повідомляє журналіст Юрій Ніколов на сторінках видання ZN.UA, посилаючись на документи від джерел у ЗСУ.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Йдеться про контракт на послуги організації харчування у 2023 році для військових частин Полтавської, Сумської, Київської, Житомирської, Чернігівської і Черкаської областей. Тож йдеться не про доставку харчів на фронт, де подорожчання ще можна було би пояснити.
Угода вартістю 13,16 млрд грн була укладена 23 грудня 2022 року. Для наочності ціни в ній журналіст порівняв із умовами аналогічної угоди на харчування солдатів у цьому самому регіоні 2021 року та із актуальними цінами в мережі магазинів "Сільпо" у спальному районі Києва. І вартість найбільш ходових позицій виявилася завищеною у 2-3 рази!
Так, за даними видання, Міноборони законтрактувало яйця по 17 грн за штуку – проти 7 грн у столичних магазинах. Картоплю – по 22 грн за кг проти 8-9 грн роздрібної ціни. Куряче стегно замовили по 120 грн за кг, коли в магазині воно по 80 грн.
І відбувається порівняння ціни оптової закупівлі – та роздрібного цінника, який апріорі вищий.
У 2021 році ціни в угоді на харчування бійців у цих же областях були такі: яйця по 3,6-3,9 грн, картопля – 10,56 грн, куряче стегно – 67 грн. Відхилення від ринкових цін на продукти в контракті Міноборони від 2021 було порівняно незначним – до 20%. Навіть рекордна інфляція минулого року і близько не покриває такої різниці у цифрах.
Свіжий контракт на 13 млрд грн оборонне відомство уклало із ТОВ "Актив компані" зі статутним капіталом у 1 тис. грн, що значиться за адресою масової реєстрації в Києв (вул. Дегтярівська, 25А, літера Л).
Податкова служба ще 2021 року анулювала у цієї фірми свідоцтво платника ПДВ через відсутність поставок і ненадання декларацій. А в 2019 році ТОВ фігурувало у кримінальному провадженні Нацполіції №12019100100003229 про подання фальшивого акту на тендер щодо постачання яловичини для в'язниць і СІЗО.
За місяць до укладання контракту засновником і директором "Актив компані" став Валерій Мелеш, який до цього був директором ДП МОУ "Білоцерківський військовий торг". А першим засновником значиться Тетяна Шеремет, ексдиректорка дочірнього підприємства "Одеський військторг" ДП МОУ "Управління торгівлі Південного оперативного командування".
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
"Тобто "Актив компані", найшвидше, є "прокладкою", створеною професіоналами сфери постачання харчів для військових. Ця компанія вже мала дрібні держзамовлення у попередні роки, однак її зірка засяяла лише зараз, коли інформацію про закупівлі Міноборони повністю приховали у Prozorro", – робить висновок журналіст.
Контракт на харчування солдатів 2021 року у видання зберігся завдяки його публікації в системи Prozorro. Проте із початком повномасштабного вторгнення росіян держава приховала дані про всі закупівлі для українських військових – навіть старі.

Цікавим також є особистість автора підпису від імені міністерстві на грудневій угоді – це Богдан Хмельницький. Ім'я цього директора Департаменту держзакупівель вже фігурувало влітку у зв'язку з обшуками по справі щодо розкрадань на поставках амуніції для військових.
"Хмельницький після початку вторгнення, у березні, підмахнув контракт на поставку бронежилетів із турецькою фірмою, а та мала їх отримати від фірми з Бахрейну. Міноборони заплатило $580 тис. авансу, але не отримало взагалі нічого. А після обшуку в Хмельницького у відомстві заявили, що жодних підозр йому не висувалося, тому він і продовжив підписувати угоди далі", – йдеться у тексті.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
Також, як стверджують журналісти, від джерела в Кабміні вони отримали документ, "схожий на доповідну" про розслідування слідчими ДБР закупівлі за завищеними цінами та неналежної якості черевиків для військових, де ключовим фігурантом також є Хмельницький. І документ про ініційовану першою віцепрем'єркою Юлією Свириденко робочу нараду щодо постачання в МО.
"Ці події серпня 2022-го нам підтвердили кілька незалежних джерел, у тому числі у ДБР. Вочевидь, вони не стали перепоною для подальших зловживань у Міноборони", – резюмує автор.
Як повідомляв 5.UA, на Кіровоградщині суддя, якого впіймали на хабарі, судитиме хабарника.
Дивіться відео за темою: Не дуже розбиралась у зброї? Міністерка оборони Німеччини подала у відставку