Верховний Суд України відкриті джерела

КСУ перевірить судову реформу через звернення Верховного суду – як це вплине на реформування судів

Читайте по-русски
Активісти вимагають прискорити судову реформу

За два тижні Верховний Суд осиротіє. Валентина Данішевська, яка нині його очолює, закінчує каденцію та йде у відставку. Вчергове на посаду не хоче претендувати. Поки у Верховному суді триватиме ротація керівництва, судова реформа знову пригальмує. На своєму пленумі Верховний суд звернувся  до Конституційного Суду, робота якого також паралізована через конфлікт Офісу Президента з колишнім головою Тупицьким, і відправив  на перевірку норми закону щодо реформування судочинства. Чи вплине це звернення на  реформу і коли, врешті, Рада суддів запропонує своїх кандидатів до Етичної Ради, яка має займатися очищенням кадрів, – журналістка "5 каналу" Лідія Середюк знає.

Замість Феміди з терезами – елітні автомобілі, гроші та алкоголь. Громадські активісти вважають, що саме ці атрибути символізують нині українських судочинців. Під стінами Верховного суду демонструють плакат з альтернативними символами. 

"Це золоте Порше судді Майдану Аблова і найближчого поплічника Павла Вовка як символ взагалі всієї корумпованої системи і статків, які не можна пояснити, тому що, як і Порше, він не задекларований", – пояснюють учасники акції.

Поки активісти пікетують під Верховним судом, в установі готуються до пленуму. Зібралися, бо Вища рада правосуддя попросила визнати норми судової реформи неконституційними. Мітингарі просять цього не робити, кажуть, це вб'є судову реформу, проведення якої вже і так затягнулося.

"Кожен, хто проголосує за звернення до Конституційного суду сьогодні, автоматично надягає на себе оцей знак і жодним чином не має і не може претендувати на причетність, щоб називати себе високим званням юриста", – каже голова правління фундації DEJURE Михайло Жернаков..

"Від сьогоднішнього дня залежить, чи матимемо ми шанс на судову реформу", – пояснив значущість голова правління "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін. 

Матимемо, переконують у Верховному суді, і перевірка конституційності норм нібито на заваді судовІй реформі не стане.

"Якщо закон є конституційним, правильним, то чому такий спротив відправити його на перевірку належному органові – Конституційному суду? Ще жоден закон не зупинився в дії простою перевіркою на конституційність", – заявив суддя касаційного адмінсуду у складі Верховного суду. 

Та згідні з цим не всі, мовляв, розглядати цю скаргу Верховний суд повноважень не має.

"Слухаємо і ходимо десь когось чогось просимо. Просимо змінити закон, який набрав чинності, повернути річку в інший бік, примусити законодавця ухвалити рішення, яке було б таким, щоб найбільше підходило комусь. Я буду голосувати проти прийняття цього проекту", – заявив суддя касаційного цивільного суду у складі Верховного суду Олег Ткачук.

І таких, як з'ясувалося, меншість. Після голосування оголошують результати.

"За 129 голосів, проти – 15. Отже, рішення прийнято і давайте побажаємо Конституційному суду успіхів у розгляді нашого подання", – оголосила голова ВСУ Валентина Данішевська.

Під сумнів Вища рада правосуддя поставила вісім положень Закону щодо реформування судової системи. А Верховний суд за її поданням на перевірку до Конституційного спрямував чотири. Зокрема, аби там з'ясували, чи повторна перевірка суддів на доброчесність дійсно необхідна, а також стосовно ролі членів Етичної ради.

"Щоб рівність на доброчесність та професійну етику члена Вищої ради правосуддя представники суддівської спільноти мали рівні права з представниками міжнародних експертів", – пояснив секретар пленуму ВСУ Дмитро Луспеник. 

Адже в Етичній раді, яка має зайнятися очищенням Вищої ради правосуддя, вирішальна роль саме за міжнародними експертами. А це демотивує українських судочинців подавати свої кандидатури, кажуть у Раді суддів. Щоправда, претенденти три тижні тому були. Але Рада суддів тоді не підтримала жодного. 

Антикорупційні активісти заявляли про черговий саботаж судової реформи. 

У Верховному суді кажуть, Етична рада сформуватися має і перепон для судової реформи не буде. Тому до 21 жовтня Рада суддів має зібрати заявки усіх охочих і після співбесід таки делегувати своїх кандидатів.

"Плануємо провести співбесіди вже з кандидатами до Етичної ради без жодних зволікань, це буде 22-23 число", – каже голова ради суддів Богдан Моніч. 

А до кінця місяця уже делегувати від себе трьох представників. Таку саму кількість міжнародні організації зі свого боку вже запропонували давно. Поки ж Етичну раду не сформують, то перевірка членів Вищої ради правосуддя неможлива. А це – частина судової реформи, на якій наполягають міжнародні партнери, а також Міжнародний валютний фонд.

Лідія Середюк, Іван Лємєхов, "5 канал"

Нагадаємо, раніше голова Венеційської комісії Джані Букіккіо закликав якомога швидше розблокувати створення Етичної ради

Попередній матеріал
"Схеми" оприлюднили розслідування, над яким працювала група в "Укрексімбанку" – що відомо
Наступний матеріал
Зеленський прислав "тітушок" до будинку Порошенка, щоб відволікти увагу від "маршу обурених громадян" – відео
Loading...

Справа генерала Павловського: засідання вчергове перенесли через те, що не передали матеріали до суду

Під апеляційним судом розпочалась акція на підтримку генерала Павловського

Сторона журналіста Гордона навмисно затягує розгляд позову Порошенка про поширення недостовірної інформації – адвокат

Суд у справі українського олігарха Ігоря Коломойського перенесли: що відомо

Справа про вбивство поліцейського в Чернігові – одному з підозрюваних обрали запобіжний захід

Українцю в Білорусі дали три роки колонії за участь у протестах