Друга розмова за добу. Володимир Зеленський та прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо обговорили розслідування катастрофи українського "Боїнга" в Ірані. Прес-служба Банкової зауважила, що сторони погодилися щодо необхідності сприяти всебічному розслідуванню і "зменшити кількість спекуляцій". Бачення предмету розмови від Канади наразі невідомо, прес-служба Трюдо повідомляє лише про вчорашній телефонний дзвінок. Сьогодні український президент також мав розмову з держсекретарем США Майком Помпео. Перед тим, наголошують на Банковій, президент і міністр закордонних справ України в американському посольстві отримали важливу інформацію, яка допоможе слідству. Про аргументи фахівців та заяви закордонних високопосадовців – у сюжеті.
Це відео – момент імовірного влучання ракети в український "Боїнг" – з'явилося в мережі у четвер увечері. На ньому видно, як у нічному небі швидко рухається об'єкт, схожий на літак, потім він стикається з чимось у повітрі і відбувається спалах. Достовірність відео перевірили, стверджує американське видання Нью-Йорк Таймс. Є в них і інші відеоматеріали. Їх аналіз виявив: коли ракета влучила в літак, стався невеликий вибух і протягом кількох хвилин судно продовжувало політ. Охоплений вогнем лайнер повернув назад до аеропорту, і вже тоді вибухнув і впав. Його уламки, що розлітаються на великій швидкості зафільмувала і камера спостереження неподалік.
Територію на відео ідентифікувала команда розслідувачів Bellingcat. Крім того, в мережі з'явилися фото фрагментів ракети російського виробництва. Уламки начебто знайшли у передмісті Тегерана Паранді, де й розбився український лайнер.
Версію про збиття літака іранською ракетою одним із перших серед високопосадовців озвучив прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо: "За інформацією нашої розвідки та наших союзників, літак збила іранська ракета "земля-повітря". Можливо, це було ненавмисно. Ця нова інформація потребує ретельнішого розслідування. Для того, аби таки з'ясувати справжню причину цієї трагедії. Я думаю, нині доволі рано покладати на когось відповідальність. Нині ми намагаємося надати всю потрібну підтримку сім'ям загиблих".
Про сумніви щодо технічної несправності "Боїнга" заявив і президент США.
Трамп сказав: "Я маю певні підозри. Я не хотів цього казати, але такі підозри мають й інші люди. Це дуже трагічно. Але хтось міг зробити помилку з іншого боку. Це був політ, і політ не нашої системи. Політ у доволі жорсткому просторі. І хтось міг зробити помилку. Дехто каже, що це була механічна несправність. Але я навіть не думаю про такий варіант. Зрештою, вони віддадуть чорні скриньки".
Про те, що український літак могли випадково збити іранські системи ППО, повідомило й американське видання Newsweek, посилаючись на високопосадовців Пентагону й розвідки США та Іраку. Іще кілька провідних американських ЗМІ заявили, що літак могла збити іранська ракета із зенітно-ракетного комплексу російського виробництва "Тор-М1". Поцілили нібито із секретної бази неподалік аеропорту.
Про ймовірність збиття "Боїнга" ракетою заявив і прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон: "Ми отримали таку саму інформацію, що і прем'єр-міністр Канади та представництва США. Це наголошує на жахливості цих подій. Але, зважаючи на отримані дані, можу сказати – це все сталося випадково. Однак це трагедія. І нині наші думки з родичами всіх загиблих. Висловлюємо свої глибокі співчуття".
Таке саме припущення висловив і прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон, повідомляють британські телеканал Sky news та газета The Telegraph. Джонсон зазначив: ймовірно, "Боїнг" ракетою збили ненавмисно. Аргументи міжнародних фахівців та посадовців майже одразу заперечила іранська сторона. Тамтешня організація цивільної авіації назвала припущення про ракету нелогічними і звинуватила США у поширенні неправдивої інформації.
Алі Абедзаде, керівник управління державної авіації Ірану, говорить: "Національна авіація не буде гадати. Ми повинні бути впевнені в тому, що кажемо. Причина падіння літака поки незрозуміла. Але, як ми вже говорили, жодна ракета не потрапила у лайнер. Ми маємо встановити, що спричинило пожежу. Зважаючи на пошкодження чорних скриньок, ми не можемо поки дати точну інформацію. Тому просимо про допомогу інших країні. І це нормальна процедура, це може статися в усьому світі. Але ми даємо інформацію світові, ми відкриті для нього. Ми дозволяємо приїжджати сюди американцям, французам, канадцям, шведам і українцям і проводити розслідування".
І вже на ранок п'ятниці версію про збиття українського літака іранською ракетою прокоментував у Facebook Володимир Зеленський: "Версія про влучання ракети в літак не виключається, але станом на сьогодні не є підтвердженою. Враховуючи останні заяви лідерів держав у ЗМІ, ми закликаємо всіх міжнародних партнерів, передусім уряди США, Канади та Великої Британії, надати дані та докази, які стосуються катастрофи, у розпорядження комісії з розслідування причин".
Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень, каже: "Після тих заяв ми не можемо просто ігнорувати і казати, що версія зовнішнього втручання – це одна з версій. Ця версія стала домінуючою".
Занадто обережна реакція українського президента свідчить про неготовність керівництва держави діяти у складних ситуаціях, вважає експерт: "Те, що ми бачили, – відсутність реакції, потім млява реакція, потім спроба наздогнати і тут наробити ще більше помилок. Це якраз через некомпетентність і неефективну роботу президентської команди і українських інституцій".
Ключову на сьогодні версію про ракетну атаку може підтвердити аналіз уламків.
Володимир Кабанячий, професор Інституту аерокосмічних технологій КПІ ім. Сікорського, говорить: "Звичайно, якщо був якийсь зовнішній вплив, то на уламках повинні залишитись наслідки бойової частини цієї ракети, якщо вона була".

Повноцінно дослідити уламки українські фахівці не зможуть: Іран прибрав їх із місця події. Про те, що їх згрібають бульдозерами, з посиланням на джерела в комісії, повідомляє українське інтернет-видання Цензор.НЕТ. Інформацію у МЗС не підтверджують.
"Люди мають доступ і, будемо називати чесно, до фрагментів літака і навіть певних фрагментів тіл. Те, що там були фотокартки бульдозерів, наша команда не підтверджує цих фотокарток", – говорить Пристайко.
Водночас у мережі з'являються фото, що ставлять під сумнів несправність двигунів.
Володимир Кабанячий, професор Інституту аерокосмічних технологій КПІ ім. Сікорського, каже: "Двигуни були у працездатному стані. І може, якщо було пошкодження турбіни, а компресор – та частина, яка на фотографії, вона була пошкоджена лише при ударі об землю. Там навіть наслідків пожежі на них немає".
А от бортові самописці – дуже пошкоджені, заявили в Ірані. Готові передати чорні скриньки Франції або Канаді для проведення розслідування, якщо самі не зможуть їх розшифрувати.
Тетяна Мосієнко, Мирослава Танська, Олена Соловйова, "5 канал"