Порошенко
Порошенко unian.net

Екватор президентства: які обіцянки виконав Порошенко за першу половину строку

  За два з половиною роки президент повністю виконав вісім обіцянок, вісім – не виконані та сімнадцять – частково виконані

  7 грудня виповнилося 2,5 роки з дня, коли Петро Порошенко вступив на посаду Президента України. Це рівно половина президентського терміну. З цього приводу незалежна аналітична платформа VoxUkraine перевірила, які передвиборні обіцянки  Порошенка здійснилися, а які ще чекають своєї черги.

  Окрім передвиборчої програми Порошенка "Жити по-новому!", яка є головним документом з точки зору підзвітності виборцям, аналітики дослідили обіцянки, висловлені у важливих публічних промовах Президента. А саме: інавгураційній промові Порошенка (7 червня 2014 року) та виступі на прес-конференції "Стратегія-2020" (25 вересня 2014-го).

  Всі обіцянки поділили на сім напрямків, на які Президент має безпосередній вплив згідно з повноваженнями, записаними в Конституції, або які пріоритезував у своїх промовах: оборона/правопорядок, зовнішня політика, судова система, децентралізація/державне управління, політичний устрій, боротьба з корупцією, інше.

  Загалом нарахували 32 обіцянки. Найбільше – щодо децентралізації/державного управління, зовнішньої політики та політичного устрою. За два з половиною роки президент повністю виконав вісім обіцянок, вісім – не виконані та сімнадцять – частково виконані.

  Порошенко виконав обіцянку про підписання Угоди про асоціацію з ЄС. Також завдяки зусиллям української влади майже отримано безвізовий режим з ЄС, хоча формально Україна його поки що не набула. А ось такі обіцяні реформи, як боротьба з корупцією, люстрація, реформа судової та правоохоронної системи, а також держслужби, децентралізація та інше – лише розпочаті або буксують. Не виконаними є такі обіцянки: провести парламентські вибори за відкритими списками, продати компанію Roshen, запровадити закон про опозицію тощо.

  Оборона та правопорядок. Обіцянки Президента щодо армії та оборони, які було дано в наведених вище промовах, можна умовно розділити на дві теми: збільшення витрат на армію та реформування правоохоронної системи. Загалом аналітики відзначили чотири конкретних обіцянки на тему оборони, всі вони виконані частково.  

  "Планую істотне, в рази і порядки, збільшення витрат на відновлення, модернізацію та посилення Збройних Сил та інших структур, від яких залежить захист від зовнішньої агресії" – частково виконано.

  "Реформувати правоохоронну систему (суди, міліцію, СБУ, прокуратуру) – значить, створити передумови успішності всіх змін, в тому числі й в економіці. Тільки незалежний суд може забезпечити захист прав та свобод і недоторканість власності, що важливо для притоку в країну інвестицій" – частково виконано.

  Зовнішня політика. Обіцянки на цю тему можна звести до кількох тез: підписання Асоціації з ЄС (виконано), набуття Україною безвізового режиму з ЄС (виконано частково) та підписання міжнародного договору, який прийшов би на заміну Будапештському меморандуму (не виконано).

  Судова система. По цій темі Порошенко дав дві обіцянки, обидві виконані частково. Їхня суть зводиться до цієї цитати: "Встановлення публічного контролю за призначенням і діяльністю суддів і створення системи їхнього автономного функціонування, незалежного від законодавчої та виконавчої гілок влади" – обіцянка виконана частково.

  Імплементація реформи розпочалася лише 30 вересня 2016-го. Крім того, потрібні будуть подальші зміни до законодавства. Тому про результати, про які каже Президент, поки що говорити зарано.

  Децентралізація/державне управління. Ці обіцянки переважно стосуються двох тем: децентралізації влади та реформи держслужби. Наприклад: "Громади на місцях отримають більше прав і грошей на реалізацію повноважень" – виконано.

  "Реформа щодо децентралізації розпочнеться вже цього (2014-го) року змінами до Конституції" (Інавгураційна промова) – не виконано.

  "Формування професійного корпусу державних службовців, їх соціальний захист та посилення відповідальності" – частково виконано.

  Політичний устрій. У цій сфері найбільше виконаних обіцянок в абсолютному і відносному сенсі – три з п'яти. Відповідно до обіцянок Україна залишається унітарною державою, дискусія про територіальну цілісність країни відсутня, а спроб розширити повноваження Президента не спостерігалось. Є одна невиконана обіцянка – внесення до парламенту закону про опозицію. Ще одна виконана частково – проведення дострокових парламентських виборів за відкритими списками.

  Боротьба з корупцією. Строки початку активної боротьби з корупцією – питання, яке журналісти ставлять Президенту дуже часто. Наприклад, під час прес-конференції в січні 2016-го це була одна з найчастіше згадуваних тем.

  Порошенко обіцяв: "Собі особисто, мозковому центру реформ в Адміністрації Президента, в Кабінеті міністрів ставлю завдання: пакет законопроектів для старту пріоритетних реформ підготувати до відкриття першого засідання новообраної Верховної Ради (в 2014 році). А від старого парламенту, до речі, вже 14 жовтня категорично вимагатиму ухвалення закону про Національне антикорупційне бюро" – виконано.

  "Антикорупційна люстрація судових, правоохоронних, податкових і митних органів" – частково виконано.

  Інше: До цього розділу належать заяви Петра Порошенка на теми, які не стосуються вище названих. Зокрема, Президент пообіцяв продати компанію Roshen, чого не було зроблено: Порошенко передав компанію у "сліпий траст".

  Інші обіцянки Президента були такими:

  "Окремої ваги питання – забезпечення енергетичної незалежності, диверсифікація поставок газу. Зниження споживання енергії – наша спільна справа, яка починається з такої простої дії, як, виходячи, вимкнути світло, а завершується модернізацією підприємств та виробництв із одночасним зниженням енергоємності" – частково виконано.

  "Структура власності ЗМІ стане прозорою, а конкурентне середовище в цій сфері – посилене. Створення суспільного телебачення є на порядку денному як невідкладне питання" (Програма "Жити по-новому!") – частково виконано.

  "Окремо наголошую на неухильному дотриманні прав всіх національних меншин. Особливу увагу слід надавати захисту українців Криму та кримських татар як корінного народу Криму" (Програма "Жити по-новому!") – виконано.

  Повний перелік проаналізованих обіцянок Президента можна прочитати тут.

  Попередній матеріал
  На проведення місцевих виборів у Держбюджет-2017 необхідно закласти щонайменше 360 млн грн – Магера
  Наступний матеріал
  У ФБР назвали найбільшу проблему, що є у справі повернення виведених Януковичем грошей
  Loading...

  Уряд Нідерландів схвалив законопроект для ратифікації Угоди про асоціацію України з ЄС

  Європейська рада підтримала надання Україні та Грузії безвізу – ЗМІ

  Міністр юстиції: Що сказала Європа про українську судову реформу поза камерами