Джон Гербст: Захід помилявся щодо нового уряду України

  Дії Гройсмана та Луценка вказують, що Україна все ще знаходиться на шляху реформ, вважає екс-посол США

  Джон Гербст, колишній посол США в Україні та нинішній голова Євразійського центру ім. Діну Патрічіу Атлантичної ради США опублікував свій аналіз нинішньої ситуації в українській владі та перспектив подальших реформ.

  З його слів, зміна голів уряду та Генпрокуратури України спочатку викликала стриманий песимізм через їхню надмірну близькість до Петра Порошенка та відсутність у складі нового Кабінету міністрів найсильніших реформаторів з попереднього Кабміну. Однак, зі слів Гербста, новопризначені високопосадовці одразу вдались до радикальних кроків.

  "Гройсман втілив свою обіцянку підняти тарифи на газ, щоб виконати зобов’язання перед МВФ у перші два тижня перебування на посаді. Незважаючи на сильну популістську опозицію у Раді, у травні він таки підняв тарифи… Команда прем’єр-міністра розробила кроки щодо викорінення корупції із державних підприємств, створила незалежну наглядову раду в державній компанії "Нафтогаз", а зараз впроваджує прозорий процес із призначення нових керівників у державні компанії", – написав екс-дипломат.

  Також Джон Гербст відзначив позитивні сигнали від нового генпрокурора. "Коли Луценко спочатку заявив, що не буде робити у Генеральній прокуратурі будь-які кадрові зміни у перші 100 днів своєї роботи, реформатори розчарувалися... Тож його рішення позбутися трьох заступників Шокіна, яке було прийнято на початку червня, стало приємною несподіванкою. Такий же ефект справило призначення ним своїми заступниками реформаторів Дмитра Сторожука, Євгена Єніна та Валентини Теличенко", – вважає Джон Гербст.

  Не менш важливим, на думку Гербста, є резонансна справа НАБУ щодо корупції в "Укргазвидобуванні", фігурантом якої є Олександр Онищенко. "Це важлива справа, оскільки її фігурантом є член Ради, чиї депутати мають імунітет на кримінальне переслідування... Невідомо, чи Рада позбавить Оніщенка його імунітету, чи визнають його винним, але усе це проторує нову доріжку на шляху України у боротьбі із корупцією", – підкреслив експерт.

  Також Джон Гербст розкрив подробиці взаємодії Києва із МВФ. Він зазначив – фонд задоволений останнім прогресом України, але діє обережно: "Визнаючи необхідність збереження стимулів для подальших реформ, МВФ рекомендував виділити лише $1 млрд із суми кредиту (його початковий розмір становив $1,7 млрд). Утримання $700 млн спрямоване на те, щоб не дати Україні зійти зі шляху реформ. Будемо сподіватися, що це спрацює".

  Автор помічає і "тривожні ознаки", зокрема спробу нівелювати ключову частину реформи державної служби в Україні у Раді. "Тим не менш, загалом все виглядає добре", – запевняє Джон Гербст. "Можливо до проведення реформ президента та прем’єр-міністра змушує політична конкуренція… Політична криза, що мала місце на початку цього року, а також критика влади за повільне проведення реформ зробили свою справу. Рішуче проведення реформ може піти на користь не лише Україні, а й політичним кар’єрам самих реформаторів", – підсумував представник Атлантичної ради.

  Нагадаємо, у квітні відомий економіст і експерт Атлантичної ради Андерс Аслунд повідомив, що місія МВФ не дуже задоволена тим, що побачила у Києві.

  Попередній матеріал
  Львівське сміття будуть звозити в Київ
  Наступний матеріал
  Горлівський напрямок: Як бойовики приховують докази обстрілів від ОБСЄ

  Янукович має повернути Україні мінімум $30 млрд - Атлантична Рада

  Пінчук став першим українцем, який увійшов до дорадчого комітету Атлантичної ради США

  Звіт Атлантичної ради показує російську роль у знищенні малайзійського "Боїнга" - Сироїд

  Події на Сході України є прямою агресією з боку РФ - звіт Атлантичної Ради