Війна збирала народних депутатів у сесійній залі двічі. В перший ранок російського вторгнення Рада запровадила воєнний стан. Вдруге на таємне, закрите засідання зійшлися через кілька днів, аби проголосувати нагальні закони.
"Це найбільш драматичне засідання Верховної Ради України", – сказала депутатка "ЄС" Ірина Геращенко.
А далі, поки законодавча робота на паузі, більшість нардепів завзято взялися допомагати у війні з російською федерацією. Хто зброєю, хто гуманітаркою, хто словом на інформаційному фронті.
Замість костюма та законодавчих паперів – армійська форма і автомат. До лав збройних сил повернувся кіборг Роман Костенко.
"Мабуть, як повернутися додому, тому що ти робиш те, що вмієш. 5 років провоював, а до цього був завжди в армії", –розповів депутат.
Нині нардеп від "Голосу" дає по зубах ворогу на Миколаївщині. Як воює – ділиться у соцмережах. Публікує трофейну та знищену техніку окупантів, а днями в ефір "5–го" вийшов із полоненим загарбником!
"Це не було підготовлене включення, якраз в цей момент телефонує "5 канал", це реально були емоції, які я переживав в той момент", – пояснює український захисник.
Нині у Романа Костенка свій підрозділ, зібрав військових, які служили в спецпідрозділах, разом б’ють окупанта.
"Ми не то що хочемо їх так, просто тут куди не плюнь, і вони, куди не стрель, і вони, тому приходиться ложити їх пачками, ми ж їх не просили приходити на нашу землю", – наголошує Роман Костенко.
Відклав депутатські обов'язки і пішов в ЗСУ і наймолодший нардеп–голосівець Роман Лозинський. Резервістом став ще минулого року, але з війною "мобілізований в Збройні сили України і буду наближати перемогу разом з усіма, а включилася вся країна, і тому буду знімати так, аби було видно небо, яке має стати мирним", – заявив Лозинський.
На службу у війську повернувся і бойовий генерал, герой України Михайло Забродський. Його однопартійці по "Європейській Солідарності" подалися в тероборону. Серед них і Володимир В'ятрович.
"Зараз депутатські функції не виконую, зважаючи на те, що засідання немає, тому зараз більше допомагаю нашій теробороні і несу чергування на одному з блокпостів на під'їзді до Києва", – зазначає В'ятрович.
І настрій у столичних захисників – бойовий!
"Люди готові захищати місто, місто встоїть, шансів прорватися через Київ немає жодних", – переконує депутат.
В теробороні захищає столицю і нардеп від "Слуги Народу" Єгор Чернєв. І нині за зброю береться не вперше, в 2014–му добровольцем пішов воювати на схід. Як знищують ворога у столиці – ділиться: "дійсно, мені це не вперше, я хочу бути максимально ефективним
вночі, вдень я на чергуванні, у нас є співпраця з артилерією, ми можемо допомагати з інформацією, де знаходиться ворожа техніка, а артилерія вже працює по цій ворожій техніці".
Окрім терборони в нардепа ще дипломатичний фронт. Будучи головою делегації у парламентської асамблеї НАТО, щодня звертається до союзників закордоном.
"Доношу ситуацію яка є, і вже навіть не просимо, вже вимагаємо, щодо поставок зброї і звісно щодо питання закриття неба над Україною", – наголошує Чернєв.
Поза тим, разом із колегами по фракції "слуги народу" займаються допомогою армії. Як гуманітаркою, так і спорядженням.
"Мої колеги і я допомагаємо теробороні з гуманітарними питаннями", – каже Чернєв.
"Забезпечили один об'єкт критичної інфраструктури подарунками різного калібру і дальності", – зауважив Наталуха.
Дехто у столиці навіть сів за кермо вантажівки.
"Наш пріоритет забезпечувати військових харчуванням, водою, по тих потребах, які вони просять", – пояснює Гео Лерос.
Допомагає і не втрачає гумору олімпійський чемпіон Жан Беленюк.
Масштабну допомогу армії проводить і "Європейська солідарність". Їхня депутатка Яна Зінкевич розгорнула бригади парамедиків "Госпітальєри" по всій Україні. Нині рятують військових і цивільних.
"Зараз основна робота ми отримуємо медицину, нові реанімобілі, розподіляємо екіпажі, стаємо на ще більше точок де ми працюємо і продовжуємо рятувати життя", – розповіла Яна Зінкевич.
"Кожен включається як може, хтось інформаційно, хтось логістично з допомогою", – наголошує В'ятрович.
З гуманітарною допомогою не відстають і в Батьківщині.
"Знову колони, всі ми веземо на передову, в Київ, в гуманітарний штаб", – демонструє Вадим Івченко.
В бронежилетах та з допомогою цими днями на війні і лідери фракцій та партій. Петро Порошенко возить підкріплення армії. Допомагає евакуюватися дітям Юлія Тимошенко. За інформаційну війну у закордонних медіа взялася Кіра Рудик. А переговорну – з окупантами в Білорусі – голова "слуг" Давид Арахамія. А от один з лідерів проросійської опоплатформи Юрій Бойко ці дні відзначився хіба тим, що його автівку зупинила і обшукала тероборона. Посперечалися, бо матюкати путіна і рускій карабль той відмовився.
"Я скажу так: російська армія створила агресію проти України. Путін — х*йло я не скажу, тому що я не лаюся. Давайте не балуватися", – сказав Бойко.
Балувався чи ні, але був затриманий теробороною Нестор Шуфрич. Депутат від ОПЗЖ для чогось фотографував блокпости. А коли затримували – з охороною відстрілювався.
Зрештою, на ночівлю до СБУ поїхав як потенційний диверсант із скотчем на очах та в наручниках. Згодом Шуфрича відпустили. Але кримінальну справу на проросійського політика таки завели.
Ірина Сисак, "5 канал".
Вулиці завалені тілами: у Гостомелі вночі знищили велику кількість загарбників – фото (18+)