yabiladi.com

Агенство з відновлення та місія ООН: в ОБСЄ озвучили головні пункти нового мирного плану для Донбасу

  Новий план має прийти на заміну Мінським угодам
  Новий план мирного врегулювання конфлікту на Донбасі, який повинен замінити Мінські домовленості, мають затвердити країни "Нормандської четвірки" – Україна, РФ, Франція та Німеччина. Про таке заявив в інтерв'ю австрійській газеті Kleine Zeitung спеціальний представник діючого голови ОБСЄ в Україні та у Тристоронній контактній групі (ТКГ) Мартін Сайдік, який є головним автором нового мирного концепту.
  Окрім спільної місії ООН та ОБСЄ з військовим та поліцейськими компонентами і міжнародною адміністрацією на ОРДЛО, концепт також передбачає організоване Євросоюзом агентство з реконструкції Донбасу, яке б діяло на Донбасі на кшталт того, яке раніше ЄС мав на Балканах. Це агентство, діяльність якого має поширюватися на всі райони Донецької та Луганської областей, має співпрацювати зі спільним керівництвом місії ООН та ОБСЄ, але не під його керівництвом.

  Сайдік розповів: "Протягом останніх років ми побачили, що в Мінських домовленостях не є зовсім чітким. Важливим моментом є те, що для реалізації центрального елементу – проведення місцевих виборів – потребується допомога ззовні. Ми дійшли висновку, що це може бути лише ООН. ОБСЄ має завдання оцінювати виборчий процес, а тому вона не може організовувати вибори. До того ж додається безпековий аспект". 

  Він зауважив, що новий план був презентований під час останнього засідання Ради міністрів закордонних справ ОБСЄ у грудні у Мілані, де були присутні представники України, Росії, Німеччини та Франції і "могли ставити запитання та робити коментарі".

  Згідно з цією концепцією, розповів Сайдік, ООН та ОБСЄ мають діяти не паралельно, а разом, під спільним керівництвом, на чолі з так званим спеціальним представником: це стосується як військового та поліцейського компонентів з боку ООН, так і спостережної місії ОБСЄ, яка вже діє на місцях.

  Відповідно до тверджень австрійського дипломата, крім того, що новий мирний план має бути підписаний очільниками країн "нормандської четвірки", треба, щоб його затвердили і парламенти цих країн.

  "Потрібна угода, яка справді матиме вагу в політичному та правовому планах. Мінські домовленості не ратифікував ні український, ні російський парламенти. І це, звичайно, проблема. Наша ідея полягає в тому, щоб отримати таку політичну вагу, на яку потім усі опираються при реалізації документа, який також повинен бути схвалений парламентами", – заявив Сайдік.

  Водночас планом пропонується створення перехідної адміністрації ООН в окремих районах Донецької та Луганської областей, яка має стежити за втіленням мирного плану та реінтеграції цих регіонів.

  У ОБСЄ пояснюють: "Сенс цього заходу полягає не в усуненні місцевого населення від влади, а навпаки, в гарантуванні того, що його права будуть забезпечені. Сюди належить і елемент амністії". Він також заявив: Мінські домовленості передбачали, що представники ОРДЛО беруть участь у процесі та є почуті, і так має бути і після ухвалення нової "всеосяжної угоди".

  Дипломат повідомив, що чисельність миротворчої місії ООН на Донбасі наразі не підраховували, однак він не думає, що йдеться про таку велику кількість як 20 тис. осіб, як дехто про це говорить.

  Попередній матеріал
  У 2019 році ЗСУ отримає близько 20 зразків нового озброєння – Полторак
  Наступний матеріал
  Морози тримаються в Україні: синоптики повідомили, якою буде погода 29 січня
  Loading...