5 канал

13 років за держзраду: як ухвалювали рішення для президента-втікача Януковича – подробиці засідання

Прокурори просили визнати винним Віктора Януковича за трьома статтями, однак суд визнав його винним за двома

8 годин зачитування вироку – і Оболонський суд столиці оголосив рішення у справі державної зради Віктора Януковича. Цього моменту чекали 20 місяців, від самого початку найрезонанснішого судового процесу в історії сучасної України. Заочно президенту-втікачу присудили 13 років за ґратами. Його визнали у винним у державній зраді, а ось закиди щодо посягання на територіальну цілісність України – суд відхилив. Мовляв, прокурори надали недостатньо обґрунтовані докази. Докладніше про довгий день у суді – в матеріалі Сергія Барбу та Анни Мірошниченко.

Всього у справі провели 90 судових засідань, розгляд почали з травня 2017 року.

Обвинувачення просило 15 років позбавлення волі для екс-президента. Його захист наполягав – клієнт невинен. А сам він – на лікарняному.

Захисники кажуть, що повісток на судове засідання не отримали. Януковичу про нього завчасно не повідомили. Він відходить після операції. Де нині перебуває – не знають.

Протягом усього процесу втікач особисто не захищався, на зв'язок не виходив.

Суд відразу оголосив докази вини Януковича в державній зраді. Той звертався на початку березня 2014 року до Путіна і просив увести війська.

Окрім того, дії Януковича суд кваліфікував як пособництво Росії. Бо, кажуть, офіційний Київ допомоги в Кремля не просив. У вироку йдеться, зокрема, і про вторгнення російських військ на півострів, і про їхні злочинні дії щодо українських військовослужбовців, і про те, що суд не визнає, що існувала загроза життю президента-втікача.

Прокурори просили визнати винним Віктора Януковича за трьома статтями: держзрада, пособництво в агресивній війні і зазіхання на територіальну цілісність, яке призвело до загибелі людей. За двома першими – суд визнав екс-президента винним. За третьою – ні. Мовляв, прокурори не надали достатньо доказів, що Янукович діяв з метою сепаратизму. В результаті фігурант отримав 13 років позбавлення волі і штраф у майже 100 тисяч гривень.

Вже після оголошення вироку прокурори заявили – рішення суду вони приймають. Утім, не погоджуються з думкою суду про те, що Янукович, вчиняючи злочин, не думав про наслідки.

"Звертаючись до Путіна, він розумів настання цих наслідків і бажав їх", – переконаний прокурор Максим Крим.

Позиція ж адвокатів – незмінна. Клієнт невинен. На суд тиснули. А вирок – то політична акція.

"Оголошення вироку саме зараз – це стовідсоткова піар-акція і передвиборча агітація конкретних зацікавлених осіб", – наполягав адвокат Януковича Олександр Горошинський.

Вирок президенту-втікачу, за законом, набуде чинності через тридцять днів. Але адвокати, звісно, вже заявили – відразу подаватимуть апеляцію. І підуть до європейських судів. А Янукович тим часом може клопотати про помилування у Президента України.

Анна Мірошниченко, Сергій Барбу, Юрій Усік, Олексій Іванченков, "5 канал"

Попередній матеріал
"Інформаційний вечір" на "5 каналі": ексклюзивне інтерв'ю з Геннадієм Зубком – відео
Наступний матеріал
"Портрет виборця": соціологи описали електорат основних кандидатів у президенти

Лік пішов на години: стала відома дата оголошення вироку у справі про держзраду Януковича

Справа про держзраду: суд оголосив вирок Януковичу

Проголошення вироку у справі про державну зраду Віктора Януковича – трансляція

Суд визначився із датою розгляду позову Януковича проти Луценка

"Наркотичного сп'яніння ніхто не ідентифікував": лікар-нарколог у справі Зайцевої вперше з'явилася на допит у суді

Кріштіану Роналду засудили до 2 років ув'язнення