Використання вторсировини замість звичної целюлози знижує собівартість товару й у планетарному масштабі дає змогу вберегти від вирубки ліси. Та чи готове українське суспільство до нової європейської культури споживання? І як вміст кінцевої продукції впливає на її безпечність, санітарні та утилітарні властивості?
Які "міфи" та реалії визначають розвиток вітчизняного ринку макулатурного паперу – розповіли в Київському картонно-паперовому комбінаті. Це підприємство, що входить до австрійського холдингу Pulp Mill Holding та є одним з провідних виробників паперово-картонної продукції повного циклу у Східній Європі.
Як зазначають у Київському КПК, для виробництва товарів широкого вжитку застосовують як вторинну (макулатура), так і первинну (целюлоза) сировину. За своєю структурою макулатурний матеріал має коротші волокна, що робить його менш міцним, тому багато клієнтів віддають перевагу целюлозній продукції.
Ціна вирішує все? Макулатурна сировина – доступніша й дешевша.
З функціональної точки зору різниця для споживачів не є критичною. Вироби з вторинної сировини мають демократичнішу ціну і придатні для використання як у домогосподарствах, так і на підприємствах сфери HoReCa, наприклад, для прибирання, як у серії "Обухів Еко Комфорт". Завдяки перфорації і тисненню товари цієї лінійки за зовнішнім виглядом не поступаються продуктам більш преміальних категорій, тому задовольнять навіть найвибагливіших покупців.
Продукція Київського КПК з макулатури представлена торговими марками "Диво Бізнес Basic", "Диво EcoSoft", "Обухівський", "Обухів Еко Комфорт" і, звичайно, загальновідомим брендом туалетного паперу "Обухів65" – виробами, які давно стали популярними і користуються підвищеним попитом серед покупців.
Водночас у суспільстві досі домінує стереотип, ніби вироби з переробленого паперу – "брудніші". Чи це справді так?
Як пояснили технологи комбінату, у ККПК макулатурна сировина проходить багатоступеневе очищення: гідророзбив, три стадії "грубої" і чотири – "тонкої" фільтрації, плюс очищення води і бактерицидну обробку, а довершує процес виготовлення паперу, в ході якого матеріал піддається термічній обробці при температурі 360°С.
На початку процесу макулатурна сировина подається транспортером у гідророзбивач, де відбувається її розпуск на тонкі фракції, після чого волокна відправляються на сортувальний барабан. Там масу відфільтровують від сторонніх домішок (залишків пластику, скотчу, побутового сміття тощо). Це – перші, найбільш грубі ступені очищення.
Наступним кроком волокна спрямовують на тонке очищення, де відбувається фільтрація від піску, мінеральних домішок, дрібних фракцій тощо. Після цього сировина йде на загущення і розмелювання, а далі вже потрапляє до машини для виробництва паперу.
На кожному етапі зайві відходи утилізуються, вода проходить додаткове очищення і фільтрацію за допомогою спеціальних установок, а сировина піддається обов’язковій обробці з використанням біорозкладних бактерицидних засобів. При цьому знищується вся потенційно небезпечна і патогенна мікрофлора.
Відповідно, на виході маємо максимально чистий кінцевий продукт.
Оскільки вироби Київського КПК можуть безпосередньо контактувати з провізією, вони виготовляються згідно з вимогами стандарту FSSC 22000, а безпечність усієї продукції підтверджено санітарно-гігієнічними висновками МОЗ України.
Отже, товари з макулатури – це не "паперовий секонд-хенд", а цілком нова, безпечна, eco-friendly та, головне, економічно вигідна продукція для українських користувачів. Крім того, купуючи такі вироби, споживачі долучаються до збереження понад 560 тисяч дерев на рік. Адже саме таку кількість лісу замінюють 45 тис. т вторсировини, яку використовує ККПК для виготовлення санітарно-гігієнічної продукції.