Тактичний і стратегічний ядерний удари: чим вони відрізняються – і як діяти в зоні ураження

Вибух Shutterstock
Ядерний удар – це як землетрус, пожежа, торнадо та повінь водночас. Жодна країна світу не в змозі повноцінно підготуватися до такого

росіяни намагаються втримати окуповані території та не хочуть іти з України, тому російський диктатор путін узявся шантажувати світ застосуванням ядерної зброї.

"Ми використаємо всі наявні засоби, щоб захистити свою територіальну цілісність. І це не блеф", – погрожує путін.

Важко сказати, блефує він чи ні. Але Сполучені Штати вже мають чіткий план дій у разі, якщо росія застосує проти України ядерну зброю.

Важко сказати, коли це може статися і який вид зброї може бути застосований. Найімовірніше, це буде тактична ядерна зброя, йдеться в аналітиці "Текстів".

За даними BBC, найменший тактичний ядерний боєприпас має потужність менш ніж 1 кілотонна, тобто вибух еквівалентний підриву 1000 т вибухового тротилу. Потужність найбільших може сягати 100 кілотонн. росіяни здатні розміщати тактичні ядерні боєголовки на ракети, якими вже обстрілюють Україну.

За оцінками "Текстів", удар по Україні можливий після передбачуваного провалу мобілізації в рф. Коли ЗСУ знову розгромлять новосформовані з'єднання, путін може витягнути свій козир – ядерний удар.

Запобігти цьому здатен тільки страх перед ударом у відповідь зі сторони США, пише видання. І тут важливо, чим Вашингтон залякуватиме москву, щоб віднадити росіян від бажання застосувати ядерку. Страх від удару США має бути більшим за страх розвалу росії та втрати влади. Адже в разі програшу росії в українській війні влада путіна опиниться під загрозою, а росія, імовірно, перейде до стадії розвалу.

Та попередня історія війни показала, що спроби Вашингтона зупинити ескалацію з боку росії не були успішними, зауважують автори.

Ядерні вибухи надзвичайно руйнівні, але людський досвід вчить, що вижити можна навіть поруч із епіцентром, якщо діяти правильно й підготовлено.

Саме так було з японцем Цутому Ямаґуті, який спочатку пережив бомбардування Хіросіми, а за кілька днів вижив у Нагасакі. Він отримав чимало травм від вибухів, але зберіг відносно добре здоров'я та прожив до 93 років.

Що відбувається під час ядерного вибуху?

Найбільшу небезпеку під час ядерного вибуху становить не радіація, а температура й ударна хвиля. Одразу після вибуху в його епіцентрі утворюється вогняна куля, яка поширюється навколо. Її радіус залежить від потужності ядерного боєприпасу, від висоти, на якій розірвалася бомба, і від особливостей рельєфу. Діаметр вогняної кулі може коливатися від кількасот метрів до кількох кілометрів. Якщо не бути в укритті, вижити в межах поширення вогняної кулі неможливо.

Вибух утворює засліплювальний спалах світла та потужну хвилю жару, які миттєво ширяться від епіцентру. Діаметр цих зон може сягнути понад 10 км, але залежатиме від потужності вибуху та способу підриву ядерного боєприпасу. Спалах світла й жар спричинять пожежі та призведуть до серйозних опіків.

За кількадесят секунд після того від епіцентру йде ударна хвиля, яка змітає все на своєму шляху. Ураження виникають і від самої хвилі, й від уламків зруйнованих споруд, грудок землі, каміння. Після вибуху утворюється "ядерний гриб", на землю випадає радіоактивний осад, в радіусі багатьох кілометрів вирують пожежі. Ударна хвиля котиться далі, й небезпеку становлять вибиті вікна й уламки скла.

За допомогою сервісу NUKEMAP аналітики візуалізували розмір описаних зон у разі гіпотетичного ядерного удару по центру Києва.

Гіпотетичні наслідки удару ракетою "Кинжал" із ядерною боєголовкою (орієнтовна потужність 25 кілотонн). "Кинджал" українська ППО поки збивати не може, нагадує видання.

.
.texty.org.ua

Радіус вогняної кулі (яскраво-оранжевий колір) у такому разі сягне 290 м, а теплова хвиля (світло-оранжевий колір) пошириться на 2,11 км. Масові руйнування (червоний колір) відбудуться в радіусі 640 м від епіцентру, а шибки вилітатимуть на відстані майже 3,5 км від місця вибуху (світло-сірий колір). Зона сильного радіаційного забруднення (салатовий колір) пошириться на 1,5 км від місця вибуху. Якщо не перебувати в укритті, можна зазнати серйозних радіаційних опіків, які, найімовірніше, призведуть до смерті протягом місяця після ураження. Більшість будівель також буде серйозно ушкоджено в радіусі 1,3 км від епіцентру вибуху (темно-сірий колір).

Удар стратегічною ядерною ракетою, наприклад, по Львову може бути в рази руйнівнішим. Серйозних руйнувань може зазнати майже все місто (яскраво-оранжевий, червоний і темно-сірий кольори), а пожежі поширяться далеко за його межі (світло-оранжевий колір).

Гіпотетичні наслідки удару стратегічною ядерною ракетою "Тополь" (орієнтовна потужність вибуху 800 кілотонн).

.
.texty.org.ua

Як діяти в разі ядерної атаки?

Потрібно діяти максимально швидко. Ваша безпека залежить від частки секунди. Потрібно заздалегідь подбати про укриття, тривожну валізку, запас води й харчів. Радимо скористатися чатботом "Готовий до всього", щоб розробити відповідний план дій.

Найкращий спосіб пережити ядерний удар у місті – підвал із залізобетонним перекриттям. Він добре захистить від радіації та руйнувань. Бажано, щоб укриття мало щонайменше два виходи. Там має бути запас їжі й води орієнтовно на тиждень. Сховатися можна і в іншому приміщенні, але варто триматися якомога далі від стін і подбати, щоб ззовні потрапляло якнайменше повітря. Основна кількість радіації поширюватиметься з пилом від вибухів, який осідатиме на зовнішніх частинах будівель.

Якщо вибух застав вас на вулиці – не дивіться в його бік! Якщо помітите спалах, падайте на землю обличчям униз. Спробуйте знайти хоч якесь укриття, щоб залишитися в "тіні" від теплової хвилі. Прикрийте голову руками, капюшоном куртки чи верхнім одягом. Захистіть рот і ніс шарфом чи хусткою. Остерігайтесь уламків та спробуйте дістатися найближчого бомбосховища.

Залишайтеся в укритті до того часу, коли покинути уражену зону стане безпечніше. З часом потужність випромінювання слабшає, тож навіть після 24 годин ви зазнаєте меншої дози опромінення, ніж одразу після вибуху.

Подбайте про індивідуальний захист. Маски, респіратори та окуляри. Запобігайте потраплянню радіоактивного пилу на шкіру й усередину тіла. В укритті, за можливості, обережно зніміть верхній шар одягу й вимийте всі частини тіла, які були відкритими. Перевдягніться в чисте, якщо можете. Споживайте лише герметично запаковану воду та їжу.

Сподівайтеся тільки на себе. Ядерний удар – це як землетрус, пожежа, торнадо та повінь водночас. Жодна країна світу не в змозі повноцінно підготуватися до такого. Ядерна катастрофа викликає колапс інфраструктури, тож отримати допомогу буде неможливо впродовж днів, якщо не тижнів. Не нехтуйте власною безпекою та спробуйте підготуватися заздалегідь.

Як повідомляв 5.UA, під час звернення 21 вересня путін відкрито заявив, що готовий використати ядерну зброю.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

Попередній матеріал
путіну чхати на дзвінки Байдена, його вже нічого й ніхто не зупиняє по-справжньому – журналіст
Наступний матеріал
Пенсії, тарифи ЖКГ і військовий облік: як зміниться життя українців із 1 жовтня
Loading...