5 канал

"Ювелірна робота": Костел Святого Миколая в Києві підсвітять особливим способом – сюжет

Так як зробили інженери із всесвітньо-відомими Емпайр-Стейт-Білдінг, Собором Паризької Богоматері та Ейфелевою вежею

Підсвічення на мільйон – Костел Святого Миколая у столиці підсвітять різними кольорами. За розробку освітлення ще півроку тому узялися дизайнери з Дніпра. Оскільки костел – пам'ятка архітектури, розміщувати будь-яке освітлення на ньому заборонено. Втім дизайнери не розгубилися і перейняли досвід США. Конструкції розташують на будівлях бізнес-центрів, що навпроти храму. Як це буде – Дар'я Цисарук побачила першою.

Більш як сотня поверхів та майже дві тисячі сходинок – Емпайр-Стейт-Білдінг називають ледь не найвищою будівлею світу. Вона сягає майже чотирьох із половиною сотень метрів завдовжки. Звели нью-йоркського гіганта в рекордні терміни – лише за рік. У травні 1931 року його офіційно відкрив тодішній президент США – Герберт Гувер. Через три десятки років на будівлі поруч встановили сучасне прожекторне освітлення. Його зазвичай вмикали під час святкувань Різдва, Нового року тощо. Тепер яскравими вогнями будівля сяє щовечора та є меккою для туристів.

"Не було на той момент світлодіодних світильників з таким потужним пучком світла і з дуже вузьким променем. Розробили такі світильники для Еймпайр-Стейт-Білдінг. Відстань до верхівок цих двох будівель близько ста метрів, і пляма, яка доходить до елементів костелу, виходить близько 3-4 метрів", – пояснив керівник дизайнерської компанії Expolight Микола Каблука.

Саме за такою технологією підсвічуватимуть костел Святого Миколая в середмісті Києва. За розробку проекту дизайнери з Дніпра узялися ще півроку тому. Технічні рішення обговорювали з американським інженером Джоном Кемпбеллом. Саме він розробляв проект для Емпайр-Стейт-Білдінг у Нью-Йорку. Обладнання з екстремально вузькою оптикою до столиці вже привезли. Нині фахівці його тестують та встановлюють. Освітлювальні конструкції змонтують на двох будівлях навпроти костелу, адже чіпати фасад собору та розміщувати будь-які ліхтарики там заборонено.

"Це пам'ятник архітектури, природно, до нього не можна торкатися ні кронштейнами, ні проводкою, і ми придумали таке цікаве, унікальне рішення – підсвітити будівлю з протилежного боку з дахів двох будинків. Дуже тонкими сфокусованими променями світла виділимо окремі архітектурні деталі фасаду. Кожну зону ми вибирали окремим пучком", – пояснив Микола Каблука.

Обладнання не коштуватиме місту ані копійки. Фінансування взяли на себе меценати. За попередніми підрахунками, ціна освітлення майже 50 тисяч євро.

"Бюджет справді дуже великий, але тут дуже важке дизайнерське рішення. Потрібно було все робити дуже ювелірно, тому що за костелом є житлові будівлі і, звичайно ж, потужне світло створювало би дискомфорт мешканцям, тому і контроль світла повинен бути не таким екстремальним, ми спеціально допрацьовували колірні аксесуари", – пояснив керівник дизайнерської компанії.

У костелі новаціям радіють, адже у світі це поширена практика. Твердять, це допоможе привабити до храму якомога більше туристів не лише з України, а й з інших країн світу.

"Це для нас така несподіванка, ми з одного боку на це дивимося дуже добре, адже нормальна практика у світі. В інших державах є таке, що храми підсвічують, вони завжди прикрашають місто, але з другого боку – нас тривожить стан нашого храму, підсвічування – це добре, але уявіть, якщо з нашого храму під час підсвічування падатимуть уламки", – прокоментував настоятель костелу Отець Андрій.

Натомість, чи візьмуться за освітлення інших історичних пам'яток дніпровські дизайнери – поки що не знають. Хоча вже отримали таку пропозицію від столичного голови Віталія Кличка.

Повноцінно запрацює підсвічування на костелі вже у квітні. Вмикатимуть його після шостої вечора.

Дар'я Цисарук, Олександр Петровський, "5 канал"

Попередній матеріал
Норми споживання газу без лічильників: брифінг глави "Нафтогазу" Андрія Коболєва – відео
Наступний матеріал
"Інформаційний вечір" на "5 каналі": ексклюзивне інтерв'ю з Ігорем Смешком – відео
Loading...

Ще одна громада на Волині вирішила перейти до ПЦУ: чому прихильники РПЦ заблокували храм – сюжет

На Тернопільщині ще три парафії перейшли з Московського Патріархату до ПЦУ

Панахида за "кіборгами": у Михайлівському Золотоверхому вшанували оборонців ДАП

На Одещині перша громада УПЦ МП перейшла до Православної Церкви України

Причетних до вибуху в храмі УПЦ МП у Сумах затримано – СБУ

Церковний конфлікт на Волині: як настоятель і селяни храм УПЦ МП ділили