Шеврон ЗСУ

В Україні стартував пілотний проект: четверо ветеранів війни отримають стипендії на навчання у ВНЗ

Психологи переконані, такі програми допомагають ветеранам швидше повернутися до мирного життя та реалізувати себе

Чотири ветерани російсько-української війни отримають стипендії за навчання в Києво-Могилянській академії. Проект пілотний, його фінансують благодійники. Вони сплатять за контрактне навчання ветеранів, які перемогли на конкурсі. Деталі дізнавалася кореспондент "5 каналу" Євгенія Китаїва.

Тендітна і усміхнена Андріана Сусак – ветеран Збройних сил. Одразу після Майдану вона пішла на фронт добровольцем у штурмовий підрозділ батальйону Айдар.

"Я в склад так попала штурмової групи. Тоді просто не було інакших професій, а снайпером я не можу бути, тому що мій ріст і гвинтівка, вони не збігаються взагалі по розмірах. Із Майдану ми поїхали 8 травня в Луганськ на 5 днів і лишились", – згадує дівчина.

У складі батальйону Андріана воювала півтора року, нині демобілізована і хоче вчитися. Обрала спеціальність – публічне управління та адміністрування, каже, нині їй такі знання вкрай потрібні.

"Вона мені потрібна для роботи, оскільки я зараз як громадський діяч. І оця освіта, вона мені дасть впевненість, щоб я могла з чиновниками й з урядовцями розмовляти однією мовою. Воно займає дуже довгий час, а в нашій країні потрібні зміни вже зараз", – говорить дівчина.За таким проектом навчаються військові ветерани у Сполучених Штатах. Могилянці і благодійники вирішили започаткувати таку ініціативу і в Україні. Цього року меценати зібрали гроші на чотири стипендії для ветеранів. Проте сподіваються, з часом кількість місць буде збільшуватися.

Оксана Іванців, ініціатор програми з надання стипендій для ветеранів ЗСУ, каже: "Освіта – це, мабуть, один з найкращих способів повернення, в тому числі, тому що це щось, що асоціюється з майбутнім. А, власне, дякуючи ветеранам, у нас є це майбутнє, у нас є шанс навчатися, розвиватися, будувати кар'єру і правильно було надати їм цей шанс також".Роман Антюхов у 2015-му воював на фронті у складі 30-ї механізованої бригади, нині – приватний підприємець, проте мріє працювати на державній службі. Каже, така освіта йому багато у чому допоможе: "Я прохожу конкурс на державну службу, в новостворені директорати. Я якраз на даному етапі прохожу ці конкурси, які якраз ця програма дасть більше мені знань щоб далі працювати на державній службі".

Ветеран Збройних сил Роман переконаний: кожен має докласти максимум зусиль, щоб мати країну, в якій хочеться жити.

"В кінцевому результаті я хочу бачити нашу державу процвітаючою, не аутсайдером в Європі, а лідером. Державницька позиція дозволить в майбутньому мати чудову країну, в якій буде жити моя дитина, інші діти, у нормальній чудовій країні", – каже чоловік.Психологи переконані, такі програми допомагають ветеранам не лише отримати освіту, а й швидше повернутися до мирного життя та реалізувати себе.

"Оце і є справжня інтеграція, вони не будуть вчитися в окремій групі. Ти не зможеш виокремитися, тобі треба буде влитися у цю ситуацію, адаптуватися і показати результат", – констатує військовий психолог Андрій Козінчук.

Євгенія Китаїва, Олексій Тіщенко, "5 канал"

Попередній матеріал
Як Київ долає наслідки нічної зливи – сюжет
Наступний матеріал
На Херсонщині відбулися масштабні артилерійські навчання серед резервістів: як все було