Центр пробації в Києві

Замість ґрат – чай і тепле спілкування: як у Центрах пробації перевиховують "проблемних підлітків"

У столичному центрі пробації проблемних підлітків перевиховують за канадською системою. Що вона передбачає – дізнавалися журналісти "5 каналу"

Робота Київського центру ювенальної пробації орієнтована на реабілітацію неповнолітніх віком від 14 до 18 років, які скоїли нетяжкі злочини. Замість колоній, підлітків направляють до центрів, де їм допомагають самовизначитися та більше не повторювати своїх помилок.

Ще 2010 року в колоніях України за ґратами утримувалося майже півтори тисячі неповнолітніх, нині – лише 138 осіб.

Владиславу нині – 18-ть. Юнака засудили на два з половиною роки за крадіжку. Втім, замість колонії, він перебуває в центрі пробації. У вільний час тепер робить суші та щосереди спілкується з психологами.

"Багато чого змінилося, в родині спілкування змінилося, відколи я почав сюди ходити. Вчать, наприклад, аби тобою не користувалися, аби ти жив правильно, ставав на правильний шлях", – каже молодик.

Ще одній дівчині з центру пробації – лише 17 років. Вона погодилася спілкуватися тільки за умов анонімності. Через яке правопорушення потрапила до центру, розповідати не хоче. Зізнається: конфлікт стався між дівчатами. Приходить сюди щомісяця, щоб відмітитися.

Замість ґрат тут – чай, групові заняття та психологічна реабілітація. Перевиховатися в центрі можуть лише неповнолітні, які скоїли нетяжкі злочини. Мова про крадіжки чи хуліганство. Нині центр відвідує близько 30 дітей. Фахівці проводять з ними тренінги, допомагають самовизначитися та знайти професію.

Центр пробації в Києві

"Говоримо про такі лідерські компоненти, бо це головне, як альтернатива тому, що вони можуть робити на вулиці. Тобто, навпаки – робити щось корисне, круте, цікаве. Наразі в нас програма щодо попередження агресивності. Говоримо про те, що таке агресія, що не завжди це можна вирішити кулаками, бійками, а можна перенаправляти на щось хороше", – пояснює соціальний працівник Центру ювенальної пробації Києва Анжеліка Бабій.

Підлітки, які вчинили злочини, передусім мають неповні родини, або ж дефіцит уваги від батьків , кажуть психологи.

"Бувають такі ситуації, коли їх просто немає кому підтримати, тоді я намагаюся показати їм, що не все так погано, є інші варіанти, давайте співпрацювати. Але я не відчитую і не кажу, що все погано. Я акцетую: ці якості в тебе є, чому ти їх не використовуєш?" – пояснює психолог Центру Яна Компанець.

Центр пробації в Києві

Досвід роботи такого центру перейняли в Канади. Там така система працює вже 25 років. За цей час у країні значно скоротилася кількість дитячих колоній. У Києві ж Центр пробації поки що єдиний. Загалом в Україні їх 12-ть.

У Мін'юсті результатами роботи задоволені. Лише 2% випускників Центру знову стають на злочинний шлях.

Центр пробації в Києві

"За ці роки в нас пройшло близько 500 дітей. Якщо дитина не показала прогресу, їй можуть продовжити ще на один рік. Якщо вона показала негативну тенденцію у проходженні пробаційних програм, їй це випробування може бути замінено на реальний строк позбавлення волі", – пояснює заступник міністра юстиції Денис Чернишов.

Пізніше планують відкрити й центри пробації для дорослих. Створюватимуть їх на базі пенітенціарних служб, у районних та обласних центрах.

Наталка Юрчук, Ігор Селянинов, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою: 

Любі донечки: Родина фотографів зробила зворушливий проект про роль батька у вихованні дівчаток

/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
У Києві через порушення правил пожежної безпеки можуть закрити два дитсадки
Наступний матеріал
Смертельна ДТП у Кривому Розі: суд обрав запобіжний захід водію Mazda