5 канал

Звідки в Дніпрі медузи та північноамериканський окунь – що з’ясували журналісти "5 каналу"

На сьогодні у Дніпрі налічують близько 30 нових видів, майже всі – морського походження

Медузи, краби, північноамериканський окунь та навіть піранії. У Дніпрі з'являються нові істоти. Небезпеки для людей вони не становлять, але є загрозою для економіки. Через швидке розмноження вони витісняють місцеві види риби, зменшуючи масштаби промислового вилову. Що ловиться у Дніпрі дізнавався журналіст "5 каналу" Іван Петричак.

Рибалки всі жаліються, що зараз у Дніпрі стало дуже мало риби. Рибалка з багаторічним стажем Володимир каже: ловити рибу щорік важче. Просидівши з вудкою декілька годин, можна піймати лише дріб'язок. Та й той – нетутешнього походження.

"Це сонячний окунь. Він ось тут був зловлений у акваторії Дніпра. Ну ми його випустили звісно. Але він виявляється хижою рибою. Він поїдає ікру інших риб. Кажуть, там де він водиться навіть щуки немає. І от його вже дуже багато стало у Дніпрі", – розповідає чоловік. 

5 канал


Сонячний окунь – родом із Північної Америки. Як він заплив до України – невідомо. Утім, іхтіологи переконані: до нас його завезли акваріумісти ще наприкінці 90-х. Якщо спочатку він був лише екзотикою для акваріумів, то згодом з'явився у річках. У рибоохоронному патрулі кажуть: серед нових видів сонячна риба найчисленніша. Проте з'явилося багато інших нових видів.

Андрій Вальдман, головний інспектор Держрибагенства України, говорить: "З'явився чебрець амурський. За 30 років вдруге виловили українську міногу. Піранії. Іхтіологи сподіваються, що вона не перезимує, але випадки її вилову були". 

На сьогодні у Дніпрі налічують близько 30 нових видів. Майже усі – морського походження. До Дніпра вони потрапляють переважно з морськими суднами. Кожен коребель класу "річка-море" у своєму трюмі має спеціальний резервуар. Для того щоби витримати морські хвилі і не перекинутись під час шторму в нього набирають воду для баласту. Повернувшись із моря до Дніпра воду із трюмів відкачують, а разом із нею у Дніпро потрапляють нові форми життя". 

5 канал


Разом із солоною водою до нас запливають медузи, краби та десятки видів риб. Через зміну солоної води на прісну більшість із них гинуть. Утім, деякі пристосовуються та утворюють популяцію. В інституті морської біології впевнені: це стало можливим через екологічні зміни в Дніпрі.

"Популяції стали більш чисельні. І вони стали таким базисом для просування далі на північ. І наразі ми можемо спостерігати, що кілька наших морських видів бичків, а також морських голок стали нормальним видами біля Києва. Тому що просто були створені умови для існування", –старший науковий співробітник Інституту морської біології Юрій Квач. 

5 канал
 

Зокрема, будівництво водосховищ, забудова берегової зони та глобальне потепління. В Інституті рибного господарства застерігають: це призводить і до появи небезпечних видів. Серед них – голка пухлощока та тюлька. Вони неїстівні і через свою численність та швидке самовідтворення виїдають кормову базу. Як наслідок – економічні втрати.

Науковий співробітник Інституту рибного господарства НАН Дмитро Христенко розповідає: "Ми хотіли отримати 5-6 тисяч тон чихоні. А отримали 5-7 тисяч тон тюльки, розумієте? Виживання і ефективність нересту набагато нижча, ніж могла бути. Зараз, наприклад, ми не можемо виловити стільки риби, скільки запланували, коли проектували водосховище, бо в нас є чужорідні види, які підїли кормову базу".

Фахівці запевняють: нові види, що вже пристосувалися до дніпровської води рухатимуться на північ. Тож бички, сонячна риба та навіть медузи з крабами можуть стати звичним явищем у Дніпрі.

5 канал

Іван Петричак, Орест Пона, Микола Лебедєв, Ольга Дунська, "5 канал"  

Дивіться також фотогалерею за темою:

У зоні відчуження виявили 9 рідкісних видів кажанів – ФОТО

Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/

Попередній матеріал
Запуск нового 32 МВт двигуна на ДП НВКГ "Зоря–Машпроект" у Миколаєві – відео
Наступний матеріал
Як ремонтують дорогу "Калинівка-Снігурівка": Порошенко ознайомлюються зі станом робіт – відео

ФОТО: У зоопарку Лондона розпочали щорічне зважування та вимірювання тварин

"Цвіте та стогне Дніпр широкий": на всіх 13-ти міських пляжах Києва виявили кишкову паличку

"Аби в нашій країні закінчилася війна": як українець встановив світовий рекорд на електробайку

"Ця дика, дика природа": тисячі антилоп стрибнули у воду, сповнену крокодилів – ФОТО

З Києва до Одеси на сапборді: українець готується подолати 1000 км на дошці з веслом

Кості, шкіра й перелякані очі: в Луцьку собаку врятували від голодної смерті, викупивши в господаря