Звідки в Дніпрі медузи та північноамериканський окунь – що з’ясували журналісти "5 каналу"

На сьогодні у Дніпрі налічують близько 30 нових видів, майже всі – морського походження

Медузи, краби, північноамериканський окунь та навіть піранії. У Дніпрі з'являються нові істоти. Небезпеки для людей вони не становлять, але є загрозою для економіки. Через швидке розмноження вони витісняють місцеві види риби, зменшуючи масштаби промислового вилову. Що ловиться у Дніпрі дізнавався журналіст "5 каналу" Іван Петричак.

Рибалки всі жаліються, що зараз у Дніпрі стало дуже мало риби. Рибалка з багаторічним стажем Володимир каже: ловити рибу щорік важче. Просидівши з вудкою декілька годин, можна піймати лише дріб'язок. Та й той – нетутешнього походження.

"Це сонячний окунь. Він ось тут був зловлений у акваторії Дніпра. Ну ми його випустили звісно. Але він виявляється хижою рибою. Він поїдає ікру інших риб. Кажуть, там де він водиться навіть щуки немає. І от його вже дуже багато стало у Дніпрі", – розповідає чоловік. Сонячний окунь – родом із Північної Америки. Як він заплив до України – невідомо. Утім, іхтіологи переконані: до нас його завезли акваріумісти ще наприкінці 90-х. Якщо спочатку він був лише екзотикою для акваріумів, то згодом з'явився у річках. У рибоохоронному патрулі кажуть: серед нових видів сонячна риба найчисленніша. Проте з'явилося багато інших нових видів.

Андрій Вальдман, головний інспектор Держрибагенства України, говорить: "З'явився чебрець амурський. За 30 років вдруге виловили українську міногу. Піранії. Іхтіологи сподіваються, що вона не перезимує, але випадки її вилову були". 

На сьогодні у Дніпрі налічують близько 30 нових видів. Майже усі – морського походження. До Дніпра вони потрапляють переважно з морськими суднами. Кожен коребель класу "річка-море" у своєму трюмі має спеціальний резервуар. Для того щоби витримати морські хвилі і не перекинутись під час шторму в нього набирають воду для баласту. Повернувшись із моря до Дніпра воду із трюмів відкачують, а разом із нею у Дніпро потрапляють нові форми життя". Разом із солоною водою до нас запливають медузи, краби та десятки видів риб. Через зміну солоної води на прісну більшість із них гинуть. Утім, деякі пристосовуються та утворюють популяцію. В інституті морської біології впевнені: це стало можливим через екологічні зміни в Дніпрі.

"Популяції стали більш чисельні. І вони стали таким базисом для просування далі на північ. І наразі ми можемо спостерігати, що кілька наших морських видів бичків, а також морських голок стали нормальним видами біля Києва. Тому що просто були створені умови для існування", –старший науковий співробітник Інституту морської біології Юрій Квач. 

 

Зокрема, будівництво водосховищ, забудова берегової зони та глобальне потепління. В Інституті рибного господарства застерігають: це призводить і до появи небезпечних видів. Серед них – голка пухлощока та тюлька. Вони неїстівні і через свою численність та швидке самовідтворення виїдають кормову базу. Як наслідок – економічні втрати.

Науковий співробітник Інституту рибного господарства НАН Дмитро Христенко розповідає: "Ми хотіли отримати 5-6 тисяч тон чихоні. А отримали 5-7 тисяч тон тюльки, розумієте? Виживання і ефективність нересту набагато нижча, ніж могла бути. Зараз, наприклад, ми не можемо виловити стільки риби, скільки запланували, коли проектували водосховище, бо в нас є чужорідні види, які підїли кормову базу".

Фахівці запевняють: нові види, що вже пристосувалися до дніпровської води рухатимуться на північ. Тож бички, сонячна риба та навіть медузи з крабами можуть стати звичним явищем у Дніпрі.

Іван Петричак, Орест Пона, Микола Лебедєв, Ольга Дунська, "5 канал"  

Дивіться також фотогалерею за темою:

У зоні відчуження виявили 9 рідкісних видів кажанів – ФОТО

Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/
Рідкісні кажани у зоні відчудження
/

Попередній матеріал
Запуск нового 32 МВт двигуна на ДП НВКГ "Зоря–Машпроект" у Миколаєві – відео
Наступний матеріал
Як ремонтують дорогу "Калинівка-Снігурівка": Порошенко ознайомлюються зі станом робіт – відео

ФОТО: У зоопарку Лондона розпочали щорічне зважування та вимірювання тварин

"Цвіте та стогне Дніпр широкий": на всіх 13-ти міських пляжах Києва виявили кишкову паличку

"Аби в нашій країні закінчилася війна": як українець встановив світовий рекорд на електробайку

"Ця дика, дика природа": тисячі антилоп стрибнули у воду, сповнену крокодилів – ФОТО

З Києва до Одеси на сапборді: українець готується подолати 1000 км на дошці з веслом

Кості, шкіра й перелякані очі: в Луцьку собаку врятували від голодної смерті, викупивши в господаря