toursdekiev.com.ua

Річниця відкриття Михайлівського Золотоверхого собору: 10 маловідомих фактів про українську святиню

У ніч на 11 грудня 2013 року дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря вперше за вісім століть били на сполох

17 жовтня вважається днем відкриття спорудженого Михайлівського Золотоверхого собору. 5.ua підготував 10 фактів про пам'ятку архітектури.

1. У жовтні 1113 року онук Ярослава Мудрого київський князь Святополк Ізяславич завершив спорудження Михайлівського Золотоверхого собору. Вважається, що він звів споруду на честь перемоги над половцями і присвятив зведення храму своєму патронові архангелу Михаїлу.

2. Собор був збудований з каміння і цегли-плінфи на вапняно-цем'яковому розчині технікою "мішаної кладки" з використанням голосників у пазухах склепінь. Він також став одним із найбільших у стародавньому Києві.

3. У Кракові королева Анна Ягеллонка сприяла будівництву храму, прототипом якого став Михайлівський Золотоверхий собор Києва.

4. Під час монгольської навали в 1240-х роках монастир був сильно поруйнований. Монголи пошкодили собор та зняли його позолочені бані. У 1496 році монастир було відроджено. Після численних відбудов та розширень впродовж XVI століття монастир став одним із найбільших та найбагатших монастирів України.

5. 1655 року за сприяння гетьмана Богдана Хмельницького було покрито міддю та позолочено верх церкви Архистратига Михаїла Золотоверхого монастиря у Києві.

6. У 1922 року було ліквідовано Михайлівський монастир, а у 1934–1936 знесли Михайлівський Золотоверхий собор, дзвіницю та частину інших споруд монастиря у зв'язку з проектом створення на цьому місці урядового центру. При цьому фрески, мозаїки були перевезені до музеїв Москви, Санкт-Петербурга. Єдиним з українських вчених, хто відмовився підписати акт на знесення Михайлівського Золотоверхого монастиря, був Микола Макаренко, якого невдовзі за це було репресовано. Прикметно, що урядовий центр так і не звели.

uk.wikipedia.org

7. На початку 1990-х років Українська православна церква Київського Патріархату збирає кошти для відтворення собору. Одним з ініціаторів відбудови Михайлівського Золотоверхого монастиря був Олесь Гончар, меморіальну дошку якому було відкрито 17 травня 2011 року на будівлі собору. 9 грудня 1995 року Президент Леонід Кучма видав указ, який визначав відбудову Михайлівського Золотоверхого монастиря загальнодержавним пріоритетом. Першою постала дзвіниця у стилі українського бароко у первозданному вигляді. Собор було відкрито на День Києва 1998 року, за участю патріарха Київського і всієї Русі-України Філарета, який освятив монастир.

8. У лютому 2001 року чотири фрагменти фресок XII століття Михайлівського Золотоверхого собору, що зберігалися в Ермітажі, були передані Україні. У 2004 році передали ще сім фресок. Загальна площа мозаїк, що збереглися, – 45 м². Написи на мозаїках собору зроблено старослов'янською мовою. Крім мозаїк і фресок, збереглися дві шиферні плити кінця І століття з рельєфним зображенням вершників.

uk.wikipedia.org

9. У ніч на 11 грудня 2013 року дзвони Михайлівського Золотоверхого монастиря вперше за вісім століть били на сполох, до цього таке востаннє було у 1240 році під час монголо-татарської навали. Саме завдяки звуку дзвонів до центру столиці зійшлися безліч киян, і спроба зачистити Євромайдан працівниками спецпідрозділу "Беркут" та військовослужбовцями внутрішніх військ була невдалою. 26 січня 2014 року в соборі Михайлівського Золотоверхого монастиря пройшла панахида за загиблим активістом Євромайдану Михайлом Жизневським.

10. На дзвіниці встановлено годинник-куранти з електричним механізмом керування. Годинник відтворює нескладну мелодію. Кількість дзвонів також дозволяє грати як на справжньому ударному музичному інструменті карильйоні.

uk.wikipedia.org

Попередній матеріал
У Німеччині на хімічному заводі прогримів вибух
Наступний матеріал
ГПУ оголосила у розшук сина Януковича

З Росії повернули старовинні фрески Михайлівського Золотоверхого

Філарет провів богослужіння у Михайлівському Золотоверхому монастирі

У Михайлівському соборі відбувся ярмарок творчих робіт українських вояків

"Молитва за Україну": Президент відвідав Софійський собор і вшанував пам'ять Кобзаря