Ювілей "Червоної рути" [сюжет, відео]

  Чотири десятиліття тому Україна вперше почула "Червону руту". Із легкої руки автора - двадцятиоднорічного Володимира Івасюка, ця квітка почала цвісти червоним, а Радянський Союз - співати українською. Про те, як творився цей шедевр - далі в сюжеті.

  "Ти признайся мені, звідки в тебе ці чари, я без тебе всі дні у полоні печалей".

  Саме так 1970 року уперше явив українцям своє пісенне дітище Володимир Івасюк. Три роки він працював на словами та музикою, а три ночі - над записом пісні. Слухачі почули "Червону руту" такою, якою уявляв собі її Василь Стріхович - тодішній звукорежисер Чернівецького телебачення. Але місцевому керівництву це не сподобалося.  

  Василь Стріхович, звукорежисер: "Керівництво каже - що це за спів, що це за пісня? Дали догану, а на другий день, коли з києва прийшла рецензія, то була вже після цього грамота".

  На цих фотографіях - поруч з Володимиром Івасюком його сусідка Віра Хом`юк. Вона грала закохану дівчину в кліпі до "Червоної рути". Хоча саму пісню почула вже після зйомок.

  Віра Хом`юк, товаришка Володимира Івасюка: "І раптом Володя каже - а тепер послухайте мою пісню. і почав на гітарі грати цю червону руту. Боже мій, це був другий вибух. і володька каже - ну як вам? Я кажу Володя, це буде така пісня на весь світ відома, от побачиш, і так мені хотілося, щоб це була правда".

  І це таки стало правдою. Після Пісні року-71 композиція увійшла до репертуару усіх ресторанів Радянського Союзу та студентських гуртожитків.

  Оксана Григорович, подруга Володимира Івасюка: "Зайшли в таке кафе з дивною назвою "літо". сидимо і раптом окрест, який дуже голосно грав, що ніколи не можна було поговрити, і раптом як вшпарили червону руту".

  Михайло Кузьменюк, директор фільму "Червона рута": "Я писав диплом у Львові, і гуртожитки - віс вікна відкриті - і лунає червона рута".

  Івасюка на написання "Червоної рути" надихнули гуцульські коломийки про черлене чар-зілля. Насправді рута не цвіте червоним. Наполягають біологи. Рододендрон східнокарпатський має або білі або жовті квітки. Але керівник музею Івасюка таки знайшла символ кохання.

  Парасковія Нечаєва, керівник Чернівецького музею Володимира Івасюка: "Біля будинку Назарія Яремчука. там є музей, який утримує, працює його сестра Катерина. і я кажу - Катя, а що це за квіти такі такі дивовижні, такі неймовірні, а вона каже - це ж червона рута".

  Леся Головата, Микола Лєбєдєв, "5 канал".

  Попередній матеріал
  У літака в небі над Індонезією відмовив двигун
  Наступний матеріал
  "Листи смерті" дісталися Шотландії
  Теги: