Влада скоротила кількість лауреатів Шевченківської премії

  Цьогоріч виповнюється 50 років від заснування найвищої культурної нагороди в Україні - Шевченківської премії. Нині ще тривають останні публічні презентації митців. 10 лютого Шевченківський комітет остаточно визначить лауреатів. Їх, на відміну від попереднього року, буде удвічі менше, а от грошова винагорода збільшиться.

  Василь Шкляр, письменник: "Коли раптом казали, що бій відміняється, напосідало таке, якби ото молодиця відмовила тобі в останню хвилину і ти залишався сам-на-сам зі своїм хотінням. Ні, не було у нас жодного страху".

  Над романом "Залишенець. Чорний ворон" Василь Шкляр працював 13 років. У ньому описав повстанську боротьбу українців у двадцятих роках минулого століття. Нині він презентує його Шевченківському комітету та відбивається від критиків. Адже ставлення до роману неоднозначне. Одні літератори вважають його явищем, яке відроджує національну пам`ять, інші - критикують за надмірну героїзацію українців.

  Василь Шкляр, письменник: "Хто не може прочитати з відкритим серцем, візьміть калькулятор, і ви побачите, що там найбільше негативних героїв - українці, там найбільше зрадників - українців. які там прекрасні євреї є".

  Як оцінити роман Шкляра - не єдина дилема, яка постала нині перед членами Шевченківського комітету. Адже на розгляд цього року автори подали понад шістдесят творів. До другого туру допустили 12. Серед обраних - троє літераторів: Павло Вольвач, Володимир Рутківський та Василь Шкляр, режисер-постановник Ростислав Держипільський, оперна співачка Лідія Забіляста та інші. Але шанси стати лауреатами мають лише 5 із них.

  Іван Драч, член Комітету з національної премії ім. Тараса Шевченка: "Вказівка така. Стільки дали грошей - лише на п`ять премій".

  Жодного позитиву в такому скороченні не вбачає Микола Жулинський, який два роки поспіль очолював Шевченківський комітет. Він вважає, що на таємному голосуванні кожен експерт у дев`яти напрямках хотітиме перетягувати ковдру на колег по цеху. Літератори прагнутимуть відзначити письменників, театрали - режисерів. Тоді достойному кандидатові з іншої царини може просто забракнути голосів.

  Микола Жулинський, колишній голова комітету з національної премії ім. Т. Шевченка: "Боюся бути таким пророком сумним, але я боюся, що більше 2-3 премій цього року не буде. І на це розраховує, до речі, влада. І мені дуже прикро, що вони хочуть зекономити саме на Шевченківській премії".

  Не кількістю лауреатів, а якістю береться влада піднімати престиж найвищої державної нагороди, опонує Ганна Герман. І, на відміну від минулого року, про економію не йдеться - грошову винагороду збільшили удвічі. Кошти уже лежать на рахунку Шевченківського комітету.

  Ганна Герман, заступник глави Адміністрації Президента: "Так виглядає, що розмір Шевченківської премії може бути 260 тисяч на одного лауреата. але, я думаю, що Президент підніме ще цей рівень".

  То економить влада на Шевченківській премії чи навпаки - розщедрюється? Можна порахувати. Якщо торік 10 лауреатів отримали по 130 тисяч гривень, то цьогоріч 5-ох нагородять по 260 тисяч. Результат в обох випадках однаковий - 1 мільйон 300 тисяч гривень. Тож наразі премії не обходяться бюджету дорожче.

  Леся Головата, Ігор Пльонкін, Дмитро Большаков, 5 канал.

  Попередній матеріал
  В Ємені почалися антиурядові демонстрації
  Наступний матеріал
  Настав Новий рік за східним календарем
  Теги: