Фільм для людей із вадами зору
Фільм для людей із вадами зору 5 канал

"Вдивляючись у темряву": в Києві для людей із вадами зору показали документальний фільм про ветерана АТО

Читайте по-русски
"Вдивляючись у темряву" став першою стрічкою, в яку вбудували тифлокоментар

Історія ветерана, який втратив зір на Донбасі – у кіно. До Міжнародного дня незрячих у Києві влаштували допрем'єрний показ фільму "Вдивляючись у темряву". Це стрічка про сапера Віталія Галіцина, який у 2014-му поблизу Новоазовська виконував бойове завдання і підірвався в замінованому авто. Боєць був контужений і втратив зір. "Вдивляючись у темряву" став першою стрічкою, в яку вбудували тифлокоментар – закадровий опис фільму для незрячих. Про враження від картини журналіст "5 каналу" Ганна Рибалка.

Ось так, хапаючись то за палицю, то одне за одного, вони спускаються вниз до річки. Жартують з власної незграбності і цим самим рятують важку для сприйняття історію про ветерана бойових дій на Донбасі. Сапер Віталій Галіцин, – головний герой стрічки "Вдивляючись у темряву", – в 2014-му підірвався у замінованому авто. Дістав контузію і втратив зір.

Віталій розповідає: "26 серпня 2014 року поблизу Новоазовська проти моєї групи інструкторів була здійснена диверсія. Мій друг загинув, а я зазнав поранення".

Фільм для людей із вадами зору
Фільм для людей із вадами зору5 канал

Сюжет документального фільму розповідає про реальну ситуацію з життя Віталія. Повернувшись з Донбасу, незрячий боєць оформлює першу групу інвалідності. Та, з'ясувалося, щоби отримати військову пенсію, ветеранові ще треба довести, що поранення отримав не деінде, а виконуючи бойове завдання. Віталій оббиває пороги владних кабінетів, та скрізь отримує відмови.

Юрій Шухевич, народний депутат VIII скликання, каже: "Він взагалі нелегкий фільм, тяжкий фільм. Переживання, трагедія тих людей в розумінні втрата зору і так дальше. Подивіться, які митарства вони пройшли для того, щоб бути визнаними".

"Вдивляючись у темряву" зачіпає одразу дві болючі теми – проблеми ветеранів та інтеграцію незрячих до повноцінного життя в суспільстві. Це перший документальний фільм в Україні, який запланували зняти з вбудованим тифлокоментарем. Це стислий закадровий опис фільму для незрячих людей. Вікторія – теж незряча. Вона прийшла на допрем'єрний показ фільму і завдяки тифлокоментарю стрічку таки перегляне.

"Я буду сидіти в залі, як усі люди, через навушники слухати тифломентар, я не буду заважати людям, які сидять навколо", – каже глядачка Вікторія.

Фінал стрічки, коли ветеран Віталій Галіцин переосмислює своє життя і знаходить нове покликання, глядачі зустрічають зі сльозами на очах. Емоції переповнюють і маму Віталія.

Олександр Терещенко, заступник міністра у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, говорить: "Мав честь познайомитися з Віталієм Голіциним місяці два тому. Він мені ставив два запитання, як заступнику міністра. Чим я йому можу допомогти – щоб він залишися викладати в військовій частині, і друге, якщо будуть якісь посади в МінТОТі по розмінуванню, він готовий їхати в Київ і працювати. Для мене це показник, що людина іде вперед і готова боротися".

Ідея стрічки "Вдивляючись у темряву" виникла ще під час Євромайдану, коли з'явилися активісти з ураженнями очей, розповідає режисер Сергій Волков. Зйомки тривали п'ять років – в українському товаристві сліпих, в кількох містах. Коли почалися зйомки за участю Віталія, сценарій був не потрібен.

Фільм для людей із вадами зору
Фільм для людей із вадами зору5 канал

Режисер фільму "Вдивляючись у темряву" Сергій Волков каже: "Мовою кіно, зображенням, ми розповідали історію про сліпоту. І ми почали шукати такого героя. У нас було декілька кандидатів, і ми знайшли Віталія. А потім все відбувалося вже по-справжньому. Ми лише фіксували".

"Вдивляючись у темряву" став переможцем конкурсного відбору Держкіно. Половину коштів на створення фільму надала Україна, половину – Швеція. Офіційна прем'єра стрічки запланована на 2020 рік.

Ганна Рибалка, Едвард Белінський, "5 канал"

Попередній матеріал
Систематично ображав дружину: перший вирок через насильство в сім'ї винесли у Києві
Наступний матеріал
Грудень не за горами, а в нас +17°С: прогноз погоди на 15 листопада
Loading...