Унікальні залишки трипільської культури виявили археологи в Чернівецькій області

  Унікальні залишки трипільської культури виявили археологи в Чернівецькій області. У селі Ожеве поблизу Новодністровська науковці знайшли місце стародавнього поселення, якому майже 6 тисяч років. Часу на його дослідження в археологів обмаль. Восени місце унікальних знахідок затоплять забудовники Дністровської ГАЕС.

  Археологи у селі Ожеве нині працюють в авральному режимі. Хочуть встигнути дослідити якомога більшу територію поселення Трипільської культури, вік якого - 6 тисяч років. Хваляться: деякі їхні знахідки - унікальні.

  Дмитро Черновол, керівник експедиції: "Праобраз такої гри як калах чи таких ігор як нарди. Тільки це зараз суто ігрові речі, а в той час це були гадальні речі. Окрім того тут надзвичайний матеріал знахідок і мідних речей, що для Трипілля досить велика рідкість. Є археологи, що за всю свою археологічну кар’єру, взагалі не виявляли міді".

  Розкопки почали у 2009 році, після того, як місцеві  знайшли на острові кістяні знаряддя праці та наконечники стріл і списів. Зараз археологи проводять роботи на двох тисячах квадратних метрів. Проте, припускають, насправді треба дослідити удвічі більшу ділянку. І на це знадобиться 5 років. Втім вже у жовтні острів піде під воду - він заважає будівництву Дністровської ГАЕС.

  Іван Фурман, заступник директора філії дирекції з будівництва Дністровської ГАЕС: "Це протималярійні заходи в зведеному кошторисі, тобто щоб не було таких болотистих понижених місць. Це державні інтереси, оскільки це об’єкт державної ваги будується, але в той же час, ми з археологами домовляємося полюбовно, без конфліктів і сварок".

  Археологи ж кажуть: острів уже зараз поступово затоплюють. Тож щоби  пришвидшити розкопки, покликали на допомогу студентів історичних факультетів. Ті - з радістю погодилися.

  Учасник експедиції: "Особисто для мене побачити на свої очі, що нам завжди так цікаво описували і розказували, саме це для мене є цікавим".

  Учасник експедиції: "Цікаво, як люди жили 6 тисяч років назад, не знаю, що з цим може порівнятися".

  Тиждень тому на Ожевський острів завітали й американські археологи. Тут вони - вперше в історії вивчення трипільської культури - провели 3D фіксацію пам’яток. Щоби вивчати знахідки навіть після затоплення острова.

  Людмила Григорчук, Михайло Антонюк, Чернівці, "5 канал".

  Попередній матеріал
  Кілька тисяч людей зібралися на центральній площі Каїра
  Наступний матеріал
  В етнографічну подорож на велосипедах [відео]
  Теги: