Українське весілля середини 19-го століття влаштували у Пирогово

  Українське весілля середини 19-го століття влаштували у музеї народної архітектури та побуту у Пирогові. На фестиваль - весільна осінь - з`їхалося 15-ть фольклорних колективів. Сватання, викуп молодої, коровайницю, покривання нареченої - усе відтворювали у супроводі обрядових танців і пісень. Цікавинкою цьогорічної весільної осені стало справжнє вінчання молодят за прадавніми звичаями у церкві архістратига Михаїла. Окрім того, влаштували виставку-ярмарок весільного начиння.

  Із боярином, дружбами та свашками наречений іде просити руки і серця дівчини.

  Галина Романенко, фольклорист: "З боку молодої теж шукають хлопчиків і дружки, питають: "хто ви такі, якого ви роду, ми не пустим вас до хати", але коли вже ж признаються, шо ми гарного роду - добре, ви люди гарного роду і ласкаво просимо вас до хати".

  Поки молодята осторонь соромляться, свати беруться до діла.

  Батьки, не вагаючись, віддають дівицю.

  Василь Дзюбенко, батько нареченої: "Молода захотіла раніше вийти, шоб не заседжуватися в дівках".

  Щойно замочили сватання, у четвер починають коровайницю. Обрядовий хліб свашки пекли власноруч.

  Катерина Баранець: "Літра молока там, яйця б`ються, того, сметана ложиться, борошно, мука, там сюда-туда, а на ці розочки прикрашувать коровая місимо його на водкє, на горілці".

  З готовим короваєм вже у п`ятницю зустрічають родину нареченого. Уся свита під гармошку і дзенькіт бубнів іде молоду викуповувати. Без торгів тут не обійтися. За викуп молодої частуються самогоном. Із кожною чаркою, приказують тости.

  Відвідувач: "Шоб уміла шити й прясти, у свекрухи вміла вкрасти, бо свекруха така власть, як не вкрадеш, то не дасть".

  Опісля влаштовують справжнє гуляння. А щоби закріпити за дівчиною звання господині, розігрують недільний обряд покривання.

  Олена Шевчук: "Знімають вельон, вінок знімають і зав`язують хусткою, вже роблять із сіна копицю, з дівчини молодицю".

  Поруч театрального весілля у церкві архістратига Михаїла вінчаються справжні молодята. Щоб усе було за традиціями, благословення від батьків отримують на старий штиб. 

  Наталя Безрука: "Таке відчуття, ніби ми пережили таке весілля, як раніше в старовину робили".

  Після гучного "Гірко!", гості і весілля, і фестивалю налітають на частування.

  Відвідувач: "Як на нормальному весіллі треба платити гроші, так і я заплатила, мені зразу коровай дали, ше й сто грам налили Українське весілля мусить бути, хай би його проводили, щоб традицій не забувати".

  Недільними гуляннями традиційне українське весілля не закінчувалося. Потому - повесільщина - танцювали та частувалися аж до четверга.

  Інна Неродик та Олексій Іванченков, "5 канал"

  Попередній матеріал
  Телевізійну премію "Еммі" вручають у США
  Наступний матеріал
  Слухання справи норвежця Брейвіка продовжують в Осло
  Теги: