У Пирогові святкуюють косовицю (РЕПОРТАЖ)

  Поклепати косу, покосити траву та скласти свою копицю сіна - цим старим як світ заняттям вчать сучасних українців в музеї Пирогово. Обряд сіножаті відтворювали у Музеї народної архітектури та побуту. Фольклорно-етнографічні колективи з Хмельниччини та Київщини приїхали, щоб показати народне дійство.

  Наточена коса - запорука гарного покосу. Як її нагостриш, так  і косити до осені будеш. Клепання коси - справжній обряд, - запевняє Іван Каширець, майстер з Рівненщини. Інструмента вперше взяв до рук у 12 років - з рук батька.

  Іван Каширець, косар: "Береться коса так... Тут двома пальцями можна придержувать, щоб саме жало йшло по бабці, щоб воно не виходило, бо можна загнуть.. А так б’ється, оттягуєш жало - називається".

  Коли знаряддя готове - господарі споряджають воза та рушають у поле. Йдуть усією сім’єю: від малого до великого. Траву косять від Трійці аж до кінця літа. Якщо косовиця велика, то чоловіки залишаються на ній до осені. Жінки тим часом йдуть порати господарство. Після сіножаті траву привозять додому та складають у клуню - худобі на зиму.

  Косовиця - це не просто обряд, а свято. Під час нього українці вдягали новий одяг і риштували знаряддя: чоловіки - коси, а жінки - серпи, граблі та вила. Поки чоловіки обирали старшого і починали косити, жінки співали пісень. Найретельніше до косовиці готувалися дівчата, бо знали, що на полі можна і сіно покосити, і хлопцям повсміхатися. А яка спритніша, та ще й вінок з барвінку плела - і після Петрівського посту весілля гуляла.

  Валентина Мирончук, методист Кам`янець-Подільського району: "Під час косовиці люди більше зустрічалися і спілкувалися. А коли люди спілкуються, то це йде і їхній розвиток, і спілкування молодих людей, яке, на майбутнє, продовжуєть їхнє одруження і перебування в шлюбі".

  Українська косовиця тривала два місяці. Нині це - одноденне дійство. Його традиції бережуть фольклорно-етнографічні колективи. Вони щороку приїздять до Пирогова і відтворюють народний обряд.

  Мирослава Ульяніна, Дмитро Большаков, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (7.38Мб)
  Попередній матеріал
  У Ржищеві розпочався еко-культурний фестиваль "Трипільське коло" (РЕПОРТАЖ)
  Наступний матеріал
  Випускники НаУКМА помили й вдягли пам`ятник Григорія Сковороди (РЕПОРТАЖ)
  Теги:
  Loading...