У Києві відкрилася виставка "Православна ікона Росії, України, Білорусі" (РЕПОРТАЖ)

  Понад 100 унікальних ікон виставили у Національному Києво-Печерському культурному заповіднику. Виставка під назвою "Православна ікона Росії, України, Білорусі" об`єднала іконописні раритети не лише з різних країн, а й різних епох. Росіяни представили середньовічні роботи, білоруси та українці - ікони часів бароко. Кажуть - серед них є і чудотворні.
  Найстарша робота виставки - ікона Святого Миколая, датована XIV століттям, яка є частиною колекції Третьяковської галереї. За словами російських музейників, могли б привезти ще давніші роботи, однак бояться, що ті не витримають транспортування. Серед найкрасивіших робіт російської колекції називають Успіння Богородиці або ж Голубе Успіння, - за прекрасний блакитний колір на полотні.

  Лідія Іовлєва, перший замісник генерального директора Третьяковської галереї: "Це XIV-XV століття, це одна із найкращих ікон всієї експозиції, і дуже відома у російському і світовому мистецтві. Ми хотіли показати і нашу схожість, і нашу відмінність, тому російська ікона, вона здебільшого показана на старих пам`ятниках, на тих, які ще можна привезти".

  Кожна країна представила на виставці близько 30 робіт. Із українських найціннішими є унікальні роботи XVI століття "Зішестя в пекло" та "Царські врата". Фахівці також виокремлюють твори Лаврської живописної школи. Кажуть, ці ікони вражають як сюжетами, так і технікою виконання.

  Ірина Шульц, завідувач відділу Києво-Печерського історико-культурного заповідника: "Наприклад, представлені в експозиції дві ікони карбовані на мідних пластинах і позолочені. Вони просто вражають, тому що вони такі урочисті, піднесені, створюють піднесений настрій".

  Відкриття київської виставки благословив Патріарх Московський Алексій ІІ. Відвідали її й Митрополит Київський Володимир та Митрополит Мінський і Слуцький Філарет. За словами білоруських фахівців, із українською іконописною школою у білорусів чимало спільного. Значно більше аніж із російською. Це і творча фантазія художників, і відсутність страху перед канонами, що призвело до створення справді неповторних сюжетів.

  Олена Карпенко, завідувач відділом Національного художнього музею Білорусі: "Є зовсім унікальна ікона розп`яття, де перед Христом знаходиться ангел з семисвічником і цар Давид з арфою. Ми не знаємо жодних аналогів цьому сюжету, абсолютно унікальному. Є зображення пелікана біля основи хреста, символ жертвенності, пелікан своєю кров`ю напоїв своїх пташенят, що символізує жертву Ісуса Христа".

  Київська виставка є другим етапом спільного проекту музеїв трьох країн. Тож ще весною "Православну ікону Росії, України та Білорусі" могли побачити москвичі, а восени експозиція помандрує до столиці Білорусі. У Києві ж виставка раритетних ікон триватиме до середини вересня.

  Олена Угрин, Андрій Білоножко, 5 канал

  ***

  ЗАВАНТАЖИТИ ВІДЕОСЮЖЕТ (8.15Мб)
  Попередній матеріал
  На Закарпатті триває фестиваль коломийок
  Наступний матеріал
  В Україні можливо подорожчає оковита (РЕПОРТАЖ)
  Теги:
  Loading...