day.kyiv.ua

Сьогодні День українського кіно

Сьогодні також день народження видатного українського режисера Олександра Довженка

Сьогодні День українського кіно. День встановлений згідно з Указом Президента від 12 січня 1996 й щороку відзначається у другу суботу вересня, пише "Укрінформ".

Цьогоріч свято збігається в часі з днем народження одного з засновників українського кіно, класика світового кінематографа Олександра Довженка.

Український кінематограф бере початок ще з кінця ХІХ століття, коли в 1893 році механік Одеського університету Йосип Тимченко на три місяці раніше від Едісона й більше ніж на рік раніше від братів Люм'єр сконструював кінознімальний та кінопроекційний апарати. Кілька років по тому, в Харкові Альфред Федецький зняв кілька короткометражних картин і 2 грудня 1896 у приміщенні Харківського оперного театру (тепер обласна філармонія) провів перший в Україні публічний кіносеанс. На час винайдення кіно вважалося атракціоном, "рухомою фотографією"; воно багато запозичувало з літератури і театру.

vk.com

В Україні ігрові стрічки з’явилися 1907 року, з 1909 почали випускались комедії, драми, водевілі з репертуару та у виконанні акторів українських театрів: "Шельменко-денщик", "Москаль-чарівник", "Ніч перед Різдвом". Існували невеликі студії в Катеринославі (Дніпро), Одесі, Києві. Потім були по-справжньому "революційні" для українського кіно 20-ті роки ХХ століття, коли з'явилися фільми Довженка "Звенигора" (1928), "Арсенал" (1929), "Земля" (1930).

З появою звуку український кінематограф отримав нове дихання. У 30-х роках Іван Кавалерідзе знімає "Коліївщину" (1933), "Прометея" (1935), "Наталку Полтавку" (1936), "Запорожця за Дунаєм" (1937). Після закінчення війни, попри жорстку цензуру й тиск з боку тоталітарної держави, на екрани кінотеатрів виходять фільми Леоніда Осики, Сергія Параджанова, Кіри Муратової, Юрія Іллєнка та інших визначних українських кінорежисерів, де й досі немеркнучим світлом сяють зірки акторського таланту Івана Миколайчука та Леоніда Бикова, Лариси Кадочникової та Ади Роговцевої, Богдана Ступки та Костянтина Степанкова.

porokhivnytsya.com.ua

Новітній український кінематограф, долаючи з одного боку хронічне безгрошів'я, а з іншого – засилля, передусім, російської кінопродукції, час від часу все ж радує кіноглядача якісними кінострічками: варто згадати хоча б фільми Сергія Лозниці, Мирослава Слабошпицького, Марини Вроди, Олеся Саніна, Михайла Іллєнка.

В День українського кіно згадаємо, що в путінській неволі знаходиться український кінорежисер Олег Сенцов. Той, чиє місце на знімальному майданчику поряд з камерою. 

wz.lviv.ua

Як повідомляв 5.ua, сестра Сенцова заявила, що суспільство збайдужіло і до Олега, і до інших політв'язнів.

Попередній матеріал
Каськів попросив у Панами політичного притулку – ГПУ
Наступний матеріал
Лисенко повідомив про втрати української армії минулої доби

В Україні стартував тиждень ізраїльського кіно

Жан-Поль Бельмондо отримав "Золотого лева" Венеціанського кінофестивалю

В Україні заборонили низку фільмів та серіалів російського виробництва – Держкіно

Користувачів мережі насмішила білка, яка вкрала залишену в парку камеру GoPro й зняла своє кіно

Культового кінорежисера "П'ятого елементу" засудили за плагіат – The Guardian

Діорама, кінозала та зала пам'яті: у Дніпрі працюють над створенням музею АТО