Поновили розкопки Десятинної церкви

  Розкопки найдавнішої кам`яної церкви Київської Русі - Десятинної - відновили у столиці. Від храму XX століття зилишився лише фундамент, проте й він, за словами археологів, може розповісти чимало. А от обіцяних коштів на розкопки науковцям досі не виділили, - тож дослідники давньої історії, за звичкою, працюють на ентузіазмі.
  На території розкопок кипить робота - з одного боку студенти-практиканти розчищають східну частину храму, з іншого - розкопують рів київського городища. Церква вражала своїми розмірами, - розповідають археологи, адже будували її греки, які мали досвід зведення величних храмів. Тож навіть спеціальний павільйон на місці розкопок не може повністю охопити фундамент споруди.

  Археологічні роботи на території церкви тривають уже четвертий рік. За цей час зробили чимало, хоча кошти на роботу надходили із перебоями, а цього року й взагалі не надійшли. Та попри це не скаржаться, кажуть - звикли працювати без грошей.

  Гліб Івакін, керівник археологічної експедиції: "На весну місто нам нічого не виділило. Далі обіцяють щось виділити. Проект договору у нас лежить і його обговорюють. На сьогодні у нас нема ні копійки".

  Мрії археологів дізнатися, якою була Десятинна церква, так і не здійсняться. Надто мало від унікальної пам`ятки збереглося до наших днів. Кияни розбирали мури церкви на нові будівлі, тож шматочки Десятинної є і в дзвінниці Софії, і в інших київських храмах. Кілька років тому Віктор Ющенко пообіцяв відновити церкву. Нині чиновники ідею призабули, але археологи і досі здригаються від такого розвитку сюжету.

  Віталій Козюба, керівник володимирського загону археологічної експедиції: "Нове будівництво може зруйнувати автентичні залишки підмурків церкви 10 століття. Крім того, Десятинна церква це дуже складний архітектурний памятник і на жаль, ми ніколи не дізнаємося,як вона виглядала і побудова якоїсь нової споруди на цьому місці, вно жодного стосунку до давньої Десятинної церкви не матиме".

  За легендою, саме в цьому храмі  поховали княгиню Ольгу, проте її гробниці досі не знайшли. Могили київських князів були знищені ханом Батиєм разом із самим храмом, - припускають археологи. І додають, - часто знаходять шматочки мармуру, з якого робили княжі гробівці.

  Олена Угрин, Денис Ковальов, 5 канал
  Попередній матеріал
  Могилу, якій більше 1500 років, знайшли у Перу
  Наступний матеріал
  Перекроїти "фінансову конституцію" країни ВР спробує в останній тиждень
  Теги:
  Loading...